1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı, 1 Aylık gebelik döneminde karın ağrısı bebeği uygun bir biçimde ağırlamaya çalışmakta olan vücudun geçirmiş olduğu faklılıklar sonucunda son derece normal bir parçası olmaktadır. 1 aylık hamilelikte karında ağrı hissinin birçok zararsız sebebi olduğu gibi daha ciddi sebepleri de olabilir. Anne bireylerinin karında ağrıya yol açabilecek etkenleri bilmeleri ve endişe veren birtakım belirtileri tanımaları oldukça önemlidir. Karında aşırı ciddi olmayan krapmlar veya ağrılar hemen endişeye sebep olmamalıdır. Bazen bu ağrılar biraz dinlenmeniz gerektiğini söylemektedir ya da yalnızca bir sindirim güçlüğü olabilir. Karın ağrısının haricindeki belirtilere dikkat etmek, ağrıya eşlik etmekte olan başka problemler de var mı gözlemlemek gerekir. Aşağıda 1 aylık hamilelikte karın ağrısının zararsız sebepleri ile daha ciddiye alınması gereken sebeplerini iki farklı başlık altında bulabilirsiniz.

1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısının Sık Karşılaşan Sebepleri: 1 aylık hamilelik döneminde meydana gelen birtakım karın ağrılarına anne adaylarında oldukça fazla rastlanmaktadır. Hissedilen bu ağrılar genelde ne anne adayı için ne de bebek için hiçbir problem oluşturmaz.

Kabızlık ile Gaz: 1 aylık hamilelik döneminde progesteron hormonunun seviyelerinin artması ile karında gaz birikir. Bu hormonun miktarı arttıkça da sindirim sisteminde besinler daha yavaş bir şekilde ilerlemeye başlamaktadır. Egzersiz yapmak, bol su tüketmek ve lifli yiyecekler yemek kabızlık ve gaz problemine oldukça iyi gelmektedir.

Braxton Hicks Kasılmaları: Biraxton Hicks adı verilen kasılmalar bazen de yalancı kasılmalar olarak da adlandırılır. Sıradan olan bir karın ağrısından daha aşırısı olduğu söylenir. Birçok bayan Braxton Hicks (Brekstın hiks şeklinde okunur) kasılmalarda karın kaslarının gerildiğini hissederler. Karnın sert ve oldukça sıkı bir hal aldığını belirtirler. Karında hissedilen bu ağrıları gerçek kasılmalardan ayırt etmek çok önemlidir.

Yuvarlak Bağ Ağrısı: bu tip karın ağrıları vücudun pozisyonu değiştirdiğiniz anda bıçak gibi saplanan bir ağrı biçiminde olduğu gibi daha hafif ama hemen geçmeyen bir ağrı şeklinde olmaktadır. Yuvarlak bağ ağrısına rahimden kasığa doğru uzanan iki adet büyük bağ sebep olmaktadır. Rahim genişledikçe bu bağlar gerilmekte ve rahatsızlık hissi vermektedir.

Gerçek olan kasılmalar birbirlerine son derece yakın olan, belli bir zaman süren ve ağrı hissi veren kasılmalardır. 1 aylık hamilelik döneminde hissedilen bu gerçek kasılmalara nefesi keser. Kasılmalara rağmen yine de günlük yapmış olduğunuz aktivitelerinizi yapabiliyorsanız bu olay yalancı kasılmalar yaşadığınızı göstermektedir. Uzmanlara göre Braxton Hicks kasılmaları uzun bir zamandır susuz kalmak sebebi ile ortaya çıkabilir. Bol bol su tüketmek bu problemi ortadan tamamen kaldırmanıza yardım eder.


1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısının Daha Ciddi Sebepleri Nelerdir?


Çoğu hamilelik problemsiz bir şekilde devam eder iken ne yazık ki karın ağrısının ciddi bir biçimde ele alınmasını gerektiren zamanlar da vardır. Eğer aşağıda belirtilen sebeplerin karın ağrısına yol açtığını benzer oldukça ciddi belirtiler yaşadığınızı düşünüyor iseniz derhal doktorunuza danışmanız gerekir.

İdrara Yolu Enfeksiyonu: Aslında hamilelik döneminde meydana gelen idrar yolu kolayca tedavi edilmektedir. Fakat ihmal edildiği zaman komplikasyonlara neden olur. En çok da idrar anında yanma ve ağrı şeklinde belirtiler ile bilinmekte olan idrar yolu enfeksiyonu alt karın ağrısına yol açar. Terleme, bel ağrısı, ateş, bulantı ve ürperme gibi başka belirtiler de eklenir ise oluşan enfeksiyonun böbreklere kadar sıçramış olması ihtimalinden şüphe edilir.

Plasentanın Erken Ayrılması: Daha bebek dünyaya gelmeden plasentanın rahimden erken ayrılması hayati risk oluşturan bir durumdur. Belirtilerden birisi de karnın uzun bir müddet rahatlama olmadan sert bir şekilde kalmasına sebep olan devamlı ağrı hissidir.

1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer: Bol bol su için, belinizi sert bir hareket ile çevirmek gibi ani hareketlerden kaçının, hafif bir şekilde öne taraf eğilerek tekrardan doğrularak kaslarınızı gevşetin, karın ağrısının başladığını hissettiğiniz anda oturma şeklinizi değiştirin ya da ayağı kalkıp yürüyerek hareket et.

1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni