Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Testis ağrısı, erkeklerde bulunan testisler nedeniyle erkek sağlığı sorunlarından biridir. Genellikle erkeklerin doktora bile söyleyemediği bu durum, kimi zaman tek bir testiste görülse bile bazen her iki testiste de meydana gelebilir. İnsanların bu durumu utanmaları nedeniyle birbirlerine söyleyememesi, sorunun ilerleyene kadar gizli kalmasına neden olur. Bu nedenle testis ağrısı yaşayan insanlarla sık karşılaşmayız.

Bilindiği gibi erkeklerde bulunan testisler doğrudan testis torbaları içerisinde yer almaktadır. Tıbbi olarak adı "skrotum" olan testislerin biri aşağıda, diğeri biraz daha yukarıda bulunur. Normalde bu şekilde bir yapısı olsa bile birçok kişi bu durumun normal olmadığını düşünerek ağrıyla ilişkilendirir. Fakat normal koşullarda sol testis biraz daha aşağıda yer alır. Bu testislerde meydana gelen bazı durumlar doğrudan ağrı olarak belirti verebilir. Bu ağrıların yaşanması durumunda hemen kötü düşünceler akla getirilmemelidir. Çünkü ağrılara neden olan bazı etkenler oldukça basit olabilir. Testisler dış etkenlere oldukça duyarlıdır. Hatta en küçük darbeler bile bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kimi zaman kişinin hızlı yürümesi, yanlış iç çamaşırı kullanımı veya ağır sporlarla ilgilenmesi durumunda testis ağrısı ortaya çıkabilir. Aslında bunlar meydana gelebilecek en basit testis ağrısı nedenleridir. Bunların dışında biraz daha ciddi nedenler de testislerde görülen ağrılara yol açabilir.

Testis Ağrısı Neden Olur?

  • Sperm Birikmesi: Uzun süreli olarak boşalma işlemini gerçekleştirmemiş bireylerde testis içinde çok fazla sperm üretilir ve testislerde şişmeye neden olan bu sperm aynı zamanda testis ağrısına yol açar. Bu nedenle testislerin ara ara boşaltılması daha iyi olacaktır.
  • Varikosel: Testis ağrısına neden olan etkenlerden biri varikoseldir. Çok ciddi bir neden olan bu hastalık, testislerde kan taşıyan skrotum içindeki damarların genişlemesiyle ortaya çıkar. Tedavi edilmemesi durumunda kısırlığa yol açabilir.
  • Hidrosel: Hidrosel rahatsızlığı genellikle yeni doğan bebeklerde meydana gelir. Bunun dışında bazen ergenlik dönemi sonrasında da ortaya çıkabilir. Testis üzerinde ya da çevresinde zar sızıntısı olarak sıvı birikmesinden oluşur. Genellikle herhangi bir belirtiye yol açmaz. Ancak aşırı büyümüşse testis ağrısına neden olabilir.
  • Epididimit: Genellikle cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlıktır. Bazen prostat büyümesi veya idrar yolu enfeksiyonları nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu durum da bazı bireylerde ağrılara neden olabilir.
  • Testis Tümörü veya Kanseri: İnsanlarda sık karşılaşılmasa bile testislerde oluşan kanser hücrelerinin yol açtığı bir hastalıktır. Doğrudan kişinin kısırlaşmasına neden olabilir. Son derece tehlikelidir ve hayati önem taşır. Çok şiddetli testis ağrısına neden olur.

Testis Ağrısı Nasıl Önlenebilir?

Testis ağrılarını önleyebilmek için öncelikle bu ağrıların nedenini öğrenmek gerekmektedir. Eğer sorunun nedeni bilinmiyorsa farklı önlemler alınabilir. Eğer bu önlemler tam olarak alınırsa, bir ihtimalle testis ağrısı sorununun önüne geçilebilir. Bunlar:

  • Yapılan egzersizler veya diğer sportif faaliyetler öncesinde kişinin kesinlikle koruyucu ekipmanlar kullanması gerekmektedir. Bu ekipmanlar sayesinde testislere gelebilecek küçük darbeler bile önemsiz hale gelecektir.
  • Kabakulak aşısı sıklığı azaltılmalıdır. Bu aşının yan etkisi olarak ağrılara neden olabilir.
  • Prezervatif kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıkların önüne geçmek için çok büyük önem taşımaktadır.

Testis Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20 Lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?