Ayak Bileğinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Ayak Bileğinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak bileğinde ağrı, kıkırdak, tendonlar, kaslar ve kemiklerde oluşan hasar sonucunda görülen bir durumdur. Ayak bileğinde meydana gelen ağrı, birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Aniden ayak bileğini hareket ettirmek veya ayağın bilek kısmından burkulması, ağrının yaşanmasına yol açan etkenler arasındadır. Ayak bileğinin burkulması, spor yaparken, yürürken veya birden ayağa kalkma sonucunda görülebilir. Bu, kişinin şiddetli ağrı yaşamasına yol açtığı gibi, yürümede de zorluk yaşamasına neden olmaktadır.

Ayak bileğinde meydana gelen ağrı zamanla bölgede şişliğe ve renk değişimine neden olabilir. Durum bu hale geldiğinde mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Ayak bileğinde meydana gelmiş bir zedelenme ve kan damarında oluşan bir hasar, ayak bileğinde ağrı dışında çeşitli olumsuzluklara da yol açmaktadır. Ağrının derecesine ve bölgede meydana gelmiş hasara göre kişinin tedavisi yapılmalıdır.

Ayak Bileğinde Ağrı Neden Olur?

 • Tendon iltihabı
 • Gut hastalığı
 • Aşırı zorlama ve burkulma
 • Eklem ve kaslarda meydana gelmiş hasar
 • Romatizmal hastalıklar
 • Ayak bileğinde çatlak veya kırılma
 • Kıkırdakta hasar oluşumu
 • Bilek ekleminde oluşan enfeksiyon

Aynı zamanda ayak bileğine yakın kan damarlarında, topukta ve sinirlerde oluşan hasar, ayak bileğinde ağrı oluşumuna neden olabilir. Bu gibi durumlarda kişinin ayağını ve ayak bileğini fazla zorlamaması önerilir.

Ayak Bileğinde Ağrı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Ayak bileğinde ağrı, birden fazla etkene bağlı olarak gelişebilen bir durum olabilir. Bunun için öncelikle kişinin daha önceden ayak bileği hikayesi olup olmadığını araştırmak gerekir. Eğer hasta daha önce ayak bileğinde çatlama ve kırılma gibi durumlarla karşılaşmışsa, tekrardan aynı bölgede bir hasar meydana gelmesi söz konusu olabilir. Aynı zamanda birtakım hastalıklar da ayak bileğinde ağrı yaşanmasına yol açabilir. Özellikle gut hastalığı, ayak bileğinde ağrıya yol açan hastalıklardan biridir. Kişide daha önceden gut hastalığı geçirmiş olması, ayak bileğinde bir kas zedelenmesi ve çatlak meydana gelmesi halinde mutlaka zaman kaybedilmeden doktora gidilmelidir.

Kişi yürümekte zorluk çekiyorsa, ayak bileğinde uzun süren bir ağrı varsa, hareket ettirmekte zorluk yaşanıyorsa ve kişinin ayağa kalkmasını etkiliyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Bu gibi durumlar kişinin yaşam kalitesini etkilediği için zaman kaybedilmemesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda ayak bileğinde ciddi bir hasarın oluşmasını önlemek için en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.

Ayak Bileğinde Ağrı Nasıl Geçer ve Tedavi?

 • Ayak bileğinde meydana gelen ağrının geçmesi için öncelikle kişinin dinlenmesi önerilir. Hastanın ilk tedavisi yatakta dinlenmesi ile yapılır ve devamında bölgede iltihap oluşmuş ise çekilmesi beklenir. Birkaç saat dinlendirilen hastaya önemli ihtiyaçlar dışında ayağa belli bir süre kalkmaması önerilir.
 • Ayak bileği ağrısı için kişiye buz ile sıcak ped uygulaması önerilir. Bunun için önce hasta ayak bileğini ince bir beze sarmalı ve ardından sıcak-soğuk uygulaması yapmalıdır.
 • Tendon zedelenmesi ve kaslarda görülen rahatsızlık için doktor kontrolünde ilaç alınması önerilir. Bu, ağrıyı geçireceği gibi tedavinin de iyileşme sürecini etkileyecektir.
 • Ayak bileğinde burkulma sonucunda bir ağrı oluşmuş ise bölgede et ezilmesi sorunu olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer et ezilmesinden kaynaklanan bir ağrı söz konusu ise ayak bileğinin krem ile ovulup sarılması tavsiye edilir.
 • İltihap söktürücü ilaçlar doktor kontrolünde kullanılabilir. Bu ilaçlar, bölgede olası bir iltihaplanma oluşmasını engellemek amacıyla veya var olan iltihabın yayılmasını önlemek için tercih edilebilir.
 • Ayak bileğinde ağrı, tedavisi zor olan bir durum değildir. Öncelikle ağrının nedenine bakılır ve ardından uygun tedavi yapılır. Birtakım olumsuzlukların yol açtığı bu ağrının giderilmesi için öncelikle kişinin dinlenmesi önerilir.
 • Ayak bileğinde bulunan ağrı, hastanın dinlenmesinin ardından kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlarla devam edebilir. Eğer ağrı ciddi nedenlerden dolayı oluşuyorsa, hastanın tedavisine de o denli uygulamalar yapılmaktadır.

Ayak Bileğinde Ağrı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Diş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Diş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Güncel

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi