Sol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Sol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Vücudumuzun sol kısmında bulunan dirsek, çeşitli sebepler sonucunda ağrıya neden olabilir. Sol dirsek ağrısı, dirsek ile ilgili sorunların yanı sıra kol bölgesindeki sıkıntılardan dolayı da ortaya çıkabilir.

Sol Dirsek Ağrısının Sebepleri

 • Travmalar: Dirseğe gelen darbeler veya bir yere çarpma sonucunda travmalar yaşanabilir. Travmanın şiddetine göre sol dirsek ağrısı kısa veya uzun süreli olabilir. Dirsek eklemini etkileyen darbeler, ağrının daha uzun ve şiddetli sürmesine neden olabilir.
 • Kırık ve Çatlaklar: Dirsek ekleminde oluşan kırık ve çatlaklar, sol dirsek ağrısının diğer sebepleri arasında yer alır. Kırık ve çatlak durumlarında ağrı dayanılmaz derecede şiddetli olabilir.
 • Kireçlenme: Sol dirsekte görülen kireçlenme, ağrının bir diğer sebebidir. Dirsek kireçlenmesi, bölgenin hareketsiz kalması veya sürekli darbeye maruz kalması sonucunda ortaya çıkar.
 • Romatizma: Özellikle romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklar sol dirsek ağrısına sebep olabilir. Gut hastalığı gibi bazı hastalıklar da bu ağrılara neden olabilir.
 • Hastalıklar: Bölgedeki anatomik yapılar arasında yer alan tendon ve bursaların hastalıkları sol dirsek ağrısına yol açabilir. Tendinitler, sol dirsek ağrısının en sık karşılaşılan sebepleri arasındadır.
 • Sinirsel Ağrılar: Dirsek bölgesine gelen sinirlere uygulanan baskı sonucunda ağrı meydana gelebilir. Bu ağrılar sol kol ve sol ele de yayılabilir.
 • Enfeksiyon: Bakteriyel hastalıklar ve enfeksiyonlara bağlı olarak sol dirsekte ağrı oluşabilir.
 • Doğuştan Var Olan Ağrılar: Kalıtsal ve vücudun anatomisinde doğuştan var olan bazı sebepler de sol dirsek ağrısına neden olabilir. Boyun bölgesindeki sorunlar ve boyun omurlarındaki problemler de dirsekte ağrıya yol açabilir. Boyun fıtığı, boyun tutulması, tümörler, apseler ve ödemler bu ağrının diğer sebepleridir.

Sol Dirsek Ağrısının Tedavisi

Öncelikle, sol dirsek ağrısının şiddetini anlamak önemlidir. Kolunuzu uzatma veya bükmede zorlanma, eklem veya kol etrafında ateş, kızarma gibi enfeksiyon belirtileri varsa, vakit kaybetmeden doktora gidip tetkik ve tedavi yaptırmalısınız. Sol dirsek ağrısının tedavisi, tamamen probleme neden olan duruma bağlı olarak değişir. Tedavi programına başlamadan önce kesin teşhis konulması önemlidir. Sol dirsek ağrısı tedavisinde uygulanan yöntemler şunlardır:

 • Dinlenme: Sol dirsek ağrısına neden olan birçok durumda ilk tedavi şekli hasarlı olan eklemi dinlendirmektir. Dinlendirmek için doktorun tavsiyesi ve gözetiminde kullanılan aletler bulunur. Ancak dinlendirme süresi dikkatli izlenmelidir, çünkü uzun süre hareketsiz kalan eklem sertleşebilir.
 • Soğuk Uygulama: Darbe ve travmaya bağlı olarak hasarlı bölgeye küçük buz torbaları ile tampon yapılabilir. Buz tedavisi, eklem etrafındaki şişmeyi dindirir ve acıyı hafifletir.
 • Sıcak Uygulama: Dokuları gevşetme ve bu bölgedeki kan akışını uyarmak için kullanılır. Sıcak tedavi, aktivite öncesi aşırı kullanım sonucu görülen sakatlıklar için kullanılabilir. Ancak hangi uygun zamanda ve hangi rahatsızlık için sıcak uygulama yapılacağına doktor karar verir.
 • Fiziksel Tedavi: Birçok ortopedik koşulun tedavisi için kullanılan fizik tedavi, hareket yeteneğini yeniden kazanmak için kullanılır. Fizik tedavi merkezlerinde bulunan uzmanlar, sakatlık öncesine dönmeleri ve kişilerin ağrılarından kurtulmaları için eğitim almış kişilerdir.
 • Kortizon Enjeksiyonu: İltihaplanma söz konusu ise kortizon içerikli ilaçlar çok etkili olabilir. Doktor uygun görürse kortizonlu ilaçlar kullanılabilir.
 • Ameliyat: Sol dirsekte ağrı hissi geçmeyen bazı vakalarda ameliyat edilebilir. Bu çok tercih edilmeyen bir yöntem olmakla birlikte bazı durumlarda tercih edilebilir. Ağrının boyutunu anlamak için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Sol Dirsek Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Safra Kesesi Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gebelikte Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Ağrı Belirtileri ve Tedavisi