Kalp Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kalp Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Ağrısı, Kalp ve göğüs bölgelerinde yaşanan ağrılar kalp krizi ihtimalini akla getirdiğinden dolayı, insanların korkulu rüyası olmaktadır. Ancak buna rağmen kalp ağrısı, çoğunlukla farklı sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre, kalp ağrılarının %30'u kalp ile ilgili olmadığı saptanmıştır.

Kaburga ezilme ve incinmeleri, göğüs bölgesinde meydana gelen sinir sıkışmaları, yemek borusundaki bazı sorunlar, akciğer rahatsızlıkları, kas doku sorunları kalp ağrısı yapan fakat kalp ile alakalı olmayan bazı sebepler arasında sayılabilmektedir. Bazı kalp ağrısına sebep olan sağlık problemleri gayet basit tedavi yöntemleriyle iyileşirken, bazıları da ölümcül sonuçlar doğurabilir.


Kalp Ağrısı Neden Olur?


Kalbiniz sıklıkla ağrıyorsa bunun sebebini öğrenmek için mutlaka doktora görünmelisiniz. Doktor teşhisi doğru koyabilmek amacıyla ağrının tipini, şiddetini ne sıklıkla ağrıdığını sorabilir. Fiziksel muayene dışında, bazı testler de ayriyeten yaptırmanızı isteyebilir. Alt tarafta kalp ağrısına sebep olan bazı hastalıklar yazılmıştır.


Kalp Hastalıkları


Kalp Krizi: Kalp kaslarına kan taşımada görevli olan damarların herhangi bir sebeple tıkanması sonucu kalp kaslarına, kan iletilemez. Bu durumda kalp krizi meydana gelir. Göğüs bölgesinde rahatsızlık ve kalp ağrısı ilk belirtiler olarak kendini gösterir. Ağrılar bedenin üst bölgelerinde veyahut mide bölgesinde de görülebilir. Kalp krizinin diğer belirtileri arasında nefes darlığı ve derin nefes çekme ihtiyacı duymak, panik atak benzeri, aşırı terleme, mide bulantısı ve baş dönmesi sayılabilir.

Kalp Kası İltihabı: Kalp kası iltihabı, kalp krizine benzeyen belirtileri nedeniyle genellikle kalp krizi ile karıştırılabilmektedir. Kalp ağrısı, terleme, nefes darlığı, yorgunluk gibi belirtileri vardır. Ancak kalp krizinde yaşanan damar tıkanıklığı görülmez.

Kalp Zarı İltihabı: Kalbin çevresindeki zarın iltihaplanmasıyla oluşan perikard iltihap adı verilen durum, kalp ağrısına sebep olabilir. Ağrılar iltihabıyla paralel olarak keskin ve uzun süreli olarak ortaya çıkar.

Kalp Yetmezliği: Kalp kaslarının kalınlığının artması ve kan pompalanmasının zorlanması sonucu kalp yetmezliği ortaya çıkar. Kalp ağrısına ilaveten baş dönmesi ve nefes darlığı gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Mitral Kapak Prolapsusu: Kalpte bulunan sol kulakçık ve sol karıncığın arasında bulunan kapakçığın düzgün çalışamaması sonucu mitral kapak prolapsusu ortaya çıkar. Bu hastalık kalp ağrısı nedenleri arasında yer alır.


Akciğer Hastalıkları


Akciğer ve göğüs bölgesinde meydana gelen bazı hastalıkların sonucunda kalp ve göğüs ağrıları gelişebilir.

Göğüs Zarı İltihabı: Akciğer zarı iltihabında öksürme veya nefes alma sırasında kalpte bıçak batırılır gibi bir ağrı hissedilir. İltihabın başlıca sebepleri viral enfeksiyonlar, plevra boşluğundaki hava veya gaz toplanmalarıdır.

Zatürre: Akciğerin iltihaplanması olarak bilinen zatürre, göğüs ve kalp içerisinde ağrıya neden olabilmektedir. Diğer belirtileri balgamlı veya balgamsız öksürük, ürperti ve ateş yükselmesidir.

Diğer Akciğer Hastalıkları: Pulmoner hipertansiyon ve astım gibi akciğerle ilgisi olan bazı hastalıklarda göğüs ve kalp bölgesinde şiddetli, künt, sürekli veya aralıklı olan ağrılara sebep olabilmektedir.


Başka Neler Kalp Ağrısına Neden Olmaktadır?
  • Yemek borusunun kasılmaları;
  • Yemek borusunun aşırı hassasiyeti;
  • Yemek borusu çatlakları;
  • Reflü;
  • Peptik ülserler;
  • Safra kesesi rahatsızlıkları
Kalpte ağrıya yol açabilen bazı rahatsızlıklar içerisinde sayılabilir. Aynı zamanda kaburga zedelenmeleri, göğüs kaslarının fazla kullanımı veya yırtılması sonucunda da ağrı hissedilebilir.

Kalp Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sol Boşlukta Ağrı Nedenleri?

Sol Boşlukta Ağrı Nedenleri?

Bel Ağrısı İçin Egzersizler

Bel Ağrısı İçin Egzersizler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ağrı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boyun ve Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun ve Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi