Şiddetli Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Şiddetli Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli bel ağrısı, aslında insanlarda çok ciddi durumları gösteren bir problemdir. Aslında insanlarda meydana gelen normal şiddetteki bel ağrıları, herhangi bir doktor muayenesine gerek duyurmadan kendiliğinden iki-üç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Fakat şiddetli olan bel ağrıları için aynı şey geçeli değildir. Çünkü çok karışık bir omurga yapısına sahip olan bel bölgesinde birçok ciddi problem bu şekilde şiddetli bel ağrısına neden olur. Bu ağrılarla birlikte birçok kişi yerinden bile kımıldayamaz. Bu nedenle kişilerde hareket edememe durumu çok daha büyük bir tehlikenin göstergesidir. Çok farklı nedenleri olan şiddetli bel ağrısı, şiddetli olması nedeniyle zaman geçirilmeden muayene edilmelidir. Doktorların genellikle tıbbi görüntüleme cihazlarını kullanarak yapmış olduğu muayeneler sonucunda şiddetli bel ağrısı probleminin nedeni ortaya çıkarılabilir. Şiddetli bel ağrısı, çocuklarda ya da gençlerde çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Daha çok yetişkin ve yaşlı olan insanlarda görülen bu durum en çok omurga problemlerinden kaynaklanarak ortaya çıkar. Bu nedenle doktorların ilk bakacağı bölge omurgalardır. Bunun yanında ağrılar birçok zaman kaslarda meydana gelir ve kişi birçok zaman bu ağrıların omurga ağrısı olduğunu düşünür. Aslında ağrı çok şiddetli olduğu için omurga ağrısı gibi hissedilir. Eğer şiddetli bel ağrısı beldeki kaslardan kaynaklanıyorsa bu durumda biraz daha şanslısınız. Çünkü kas ağrıları, ciddi rahatsızlıklar göstermez ve çok kısa bir süre sonra ortadan kalkar.

İnsanlarda şiddetli bel ağrısına neden olan en önemli etkenler

Bel fıtığı: Bel fıtığı sorunu, günümüzde her üç kişiden birinde meydana gelen bir durumdur. Bu durum Direk olarak insanlarda çok şiddetli ağrılara neden olarak kişinin yürümesini, oturmasını, kalkmasını ve herhangi bir iş yapmasını da engelleyecektir.

Aşırı kilolar: Özellikle kadınlarda alınan aşırı kilolar bu şekilde insanlarda şiddetli bel ağrısı sorununa neden olmaktadır. Eğer kişi aniden kilo almışsa bu durumlarda bel ağrısı çok daha şiddetli olacaktır. Bu gibi ağrılar biraz daha tedavi edilebilir olduğu için kalıcı sorunlara neden olmaz.

Belde oluşan eklem kireçlenmesi: Genellikle ileri yaşlarda meydana gelen eklem kireçlenmeleri tabi ki bel bölgelerinde de meydana gelir. Özellikle tedavi edilmeyen bel kireçlenmesi problemleri bu gibi şiddetli ağrılara neden olacak derecelere gelir ve daha çok bu aşamalarda tedavi ettirilmeye çalışılır.

Bel kayması: Eğer kişi son zamanlarda fiziksel olarak zorlanmışsa ya da herhangi bir şekilde fiziksel kaza geçirmişse bu durumlarda bel kayması adı verilen rahatsızlık ortaya çıkabilir. Direk olarak omurgaların kaymasıyla ortaya çıkan bu rahatsızlık kişide yerinde durulamayacak kadar şiddetli ağrılara neden olur.

Omurga kırığı: Yine kişinin geçirmiş olduğu fiziksel kazalar bu gibi kırıkların oluşmasına neden olarak şiddetli bel ağrısına neden olmaktadır. Bu durumlarda kişi hareket ettirilmeden acil tedavilere ihtiyaç duyar.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenler direk olarak insanlarda şiddetli bel ağrısı sorununun oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerin haricinde daha birçok durum şiddetli bel ağrısına neden olsa bile günümüzde en çok bu nedenlere bağlı olarak bel ağrısı ortaya çıkar. Fakat genel olarak bir şey vardır ki insanlarda meydana gelen şiddetli bel ağrıları hiçbir zaman tedavisi geciktirilmemelidir. Aksi durumlarda çok ciddi kalıcı hasarlar ortaya çıkarak kişilerde sorunlara neden olabilir. Özellikle gençlerde bu durum kişinin önündeki uzun hayatı boyunca problemlerin oluşmasına neden olabileceği için kesinlikle muayene edilerek sorunun nedeni anlaşılmalıdır.

Şiddetli Bel Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz ve Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şeyler?

Göbek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boşluk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boşluk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fıtık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fıtık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Migren Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Migren Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi