El Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

El Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Ağrısı: Vücudumuzda pek çok eylemi gerçekleştirmemizi sağlayan organın olan el aslında hayatımızı kazanmamız açısından çok önemlidir. Farklı işlerde çalışan ya da çalışmayan pek çok kişi günümüzde, farklı işler yapan pek çok insan el ağrısı sıkıntısı ile karşı karşıya olmaktadır. El ağrısının tıp dilindeki ismine karpal tünel sendromu adı verilmektedir. El ağrısı, ellerde uyuşma olması ve eldeki sancılar hakkında aşağıda sizlere faydalı olabileceğini düşündüğümüz daha detaylı bilgi verilmektedir.


El Ağrısının Görüldüğü Kişiler

  • El ağrısı genel olarak şu kişilerde daha çok görülmektedir;
  • Hamile bayanlarda,
  • Uzun süre klavye kullanması gereken bir işte çalışan kişilerde,
  • Sık sık tenis ve golf ve benzeri el marifeti gerektiren işlerde çalışan kişilerde
  • Erkeklere oranla kadınlarda
  • Örgü ören kişilerde ve bahçe işi yapan kişilerde görülmektedir.

El Ağrısı Belirtileri Nelerdir?


Bu rahatsızlığın belirtileri genel olarak ellerde meydana gelen ağrıların yanı sıra, ellerde uyuşma olması, ön koldan başlayarak omuz kısmına dek yayılan ağrıların olması, elin parmak kısımlarında uyuşma olması ve parmaklarda güç kaybının olmasıdır.


El Ağrısı Nasıl Meydana Gelir?


Kişinin başparmağı ile kalan 3 parmağına ait olan sinirler ile tendonlar el bileğinden geçmektedir. Bu sinirler normalden daha uzun bir süre bilekler aynı duruşta kullanıldığı zaman elde bir baskı meydana gelmektedir. Meydana gelen bu baskı ise sinirlerde hasar meydana gelmesine sebep olmaktadır. Sinirlerde hasar oluşmasının ardından ise kişinin ellerinde uyuşma, ağrı, kolun ön kısmından omuzlara doğru ilerleyen ağrı ile parmaklarda uyuşma ve güç kaybı meydana gelmektedir.

Elde oluşan ağrıların daha farklı nedenleri de olabilmektedir ve bu nedenler şunlardır; tendinitler, el ile bilekte meydana gelen kistler (Gangliyon kistler, tendon enfeksiyonları, iltihap ile artrit, dupuytrens rahatsızlığı yani avuç içindeki el dokusunun normalden daha kalın hale gelmesi.


El Ağrısının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

El ağrısı tedavisinde gerekli olan önlemlerin alınması hastanın iyileşme süreci bakımından çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu gibi durumlarda ilk olarak hastanın elinde yer alan sinirlerin üzerindeki baskının azaltılması gerekmektedir. Bu baskının azaltılmaması halinde sinirler üzerinde kalıcı olarak hasar meydana gelebilmektedir. Bu hasarın meydana gelmesinin anlamı hastanın el fonksiyonlarında kayıp olmasıdır.

El ağrısı rahatsızlığının tedavi edilebilmesi için ilk olarak tıbbi tedavi ile gece atelleri kullanılmaktadır. Hastada yeterli olarak iyileşme görülmemesi halinde elin iyileştirilmesi için cerrahi yöntem uygulanabilmektedir. El ameliyatı oldukça basit bir cerrahi yöntemdir ve hasta ameliyatın ardından ellerini eskisi gibi kullanabilmektedir. Bazı hastalar için fizik tedavisi gerekli olabilmektedir.

El Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?