Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda kalp ağrısı nedenleri: Kalp ağrısı çocuklarda çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Çocuklarda kalp ağrısı anne ve babada çok büyük endişe ve strese neden olmaktadır. Fakat gelişen teknolojik imkânlar, tedavi şekillerindeki donanım, günümüzdeki bilgi ve deneyim birçok hastalığın iyileşmesini ve kalıcı olmamasını desteklemektedir. Çocuklarda bulunan kalp ağrısı ve çeşitli kalp hastalıklarının çok büyük oranı tedavi edilebilecek durumdadır. Günümüzde gelişen tıp ve tedaviler umutsuz gibi görünen kalp hastalıklarında bile iyileştirme boyutuna gelmiştir. Kalp hastalıklarında ve ağrılarında tedavi edilen çocuklar yetişkin olduklarında sağlıklı bir hayat sürdürme şansına sahiptir. Çocuklarda kalp ağrısı nadiren karşılaşılan bir durumdur.

Çocuklardaki kalp ağrısı genellikle göğüs kafesinde ağrı ile kendini belli etmektedir. Çocukta fazla hareketlilik, spor ve egzersiz sonucunda kalpte ağrı oluşuyorsa tehlikeli bir durum olduğuna işaret eder. Egzersiz, spor ve koşu sırasında terleme, soluk bir ten, fenalaşma hissi çocukta gözlemleniyorsa bu belirtilerin yanı sıra kalpteki ağrı beraberinde çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi ve bayılmanın olması durumunda çocuk mutlaka kalp uzmanları tarafından incelenmeli muayene edilmeli ve kalp hastalığının olup olmadığına dair bilgi alınmalıdır. Çocuk daha önce kalple ilgili problemler yaşamışsa ve kalpte cerrahi müdahale uygulandıysa anne ve babanın çok daha dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca genetik yapı sebebiyle de çocukta kalp ağrıları bulunabilir. Anne ve babanın dikkat etmesi gereken bir diğer husus ailede ani ölüm veya kalp kaslarında kalınlık olan var ise çocukta kalıtsal rahatsızlık sebebi olabilir. Bu gibi durumlarda ailenin çocuk üzerindeki gözlemleri çok önemlidir. Çocukta kalp ağrısı nedeniyle kalp hastalıklarından şüphe ediliyorsa EKG, ekokardiyografi, efor testi ve buna benzer birçok tetkik aşamalı olarak yapılabilir. Bilinen kalp hastalıkları dışında çocuklarda yetişkinlere oranla daha az karşılaşılan kardiyomiyopati, perikardit ve miyokardit gibi kalp kası ve kalp zarı hastalığı gözlemlenebilir. Çocukta kalp ağrısı, kalpte ritim bozukluğu, göğüs ağrısı ve tıkanmalar hissedildiği anda ihmal edilmemeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.


Çocuklarda kalp ağrısı nedenleri olan kalp hastalıkları

  • Romatizmal kalp hastalıkları: bu hastalıklar kalp kapakçıklarında şekil bozukluğuna sebep olmaktadır. Şekil bozukluğunun yanı sıra darlık ve yetersizliklere de neden olmaktadır. Hemolitik streptokok adlı mikrop nedeniyle oluşan kalp romatizması çocuklarda kalp ağrısı yaşanmasına neden olmaktadır. Hemolitik streptokok genellikle çocuklarda boğaz enfeksiyonundan sonra gelişerek kalpte romatizma hastalığını oluşturur. Bu hastalık ülkemizde giderek azalmaktadır.
  • Ritim ve ileti bozuklukları: Kalp elektriksel sisteminde bir ritim ile çalışmaktadır. Kalpte oluşan anormal yavaşlama hızlanma ve duraklamalar kalpteki ritim düzensizliğini gösteren belirtilerdir. Genellikle yetişkin insanlarda ritim bozukluğu bulunmaktadır fakat ritim bozuklukları çocuklarda bazen doğumsal kalp hastalıkları bulunması nedeniyle rastlanmaktadır. Doğumsal kalp hastalıklarının yanı sıra çocuğun geçirilmiş kalp operasyonu sonucunda neden gerekmeksizin ritim bozuklukları ortaya çıkabilir.
  • Doğumsal kalp hastalıkları: Doğum henüz gerçekleşmeden anne karnındaki bebeğin gelişimi sırasında kendini belli eden bir hastalıktır. Bebeğin kalbinde olan anormallikler kalp kulakçıkları ve karıncıkları arasında bulunan deliklerin anormallikleri, kalbe giren veya kalpten çıkan damarların anormallikleri, kalp kapakçığındaki anormallikler, koroner damardaki anormallikler, kalpte bulunan karıncık veya kulakçıkların anormallikleri henüz dünyaya gelmemiş bebeğin kalp hastalığına yol açmaktadır. Doğumsal kalp hastalıkları oldukça fazladır öyle ki yüzlerce çeşidi vardır. Doğumsal kalp hastalıkları bazen hafif bazen orta bazen de ağır derecededir. Çocuklarda kalp ağrısı nedenleri arasında en belirgin sebep doğumsal anormalliklerdir.

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısı Duası Okunuşu ve Anlamı

Diş Ağrısı Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi