agrisi.gen.tr https://www.agrisi.gen.tr Ağrı, Ağrıların Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, agrisi.gen.tr Thu, 16 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 29 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Boyun Fıtığı Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/boyun-fitigi-agrisi.html Sat, 28 Jul 2018 23:55:49 +0000 Boyun Fıtığı Ağrısı, Boyun fıtığının boyun ve sırt rahatsızlıklarının ilk aşamalarında ortaya çıkan ağrılara boyun fıtığı ağrısı denmektedir. Boyun fıtığının gittikçe ilerlemesi nedeniyle boyu Boyun Fıtığı Ağrısı, Boyun fıtığının boyun ve sırt rahatsızlıklarının ilk aşamalarında ortaya çıkan ağrılara boyun fıtığı ağrısı denmektedir. Boyun fıtığının gittikçe ilerlemesi nedeniyle boyun fıtığı ağrısı giderek omuza, kollara ve daha sonrasında ise parmaklara dek ilerler ve uyuşukluk hissine neden olmaya başlar. Boyun fıtığı ağrısı ve ağrıya neden olan problem tedavi edilmez ise devamında güçte azalma ve his kaybı ortaya çıkabilir. İlerleyen zamanlarda ise boyun fıtığı ağrısının ortaya çıkardığı güç kaybı ve hissiyatsızlık bacaklara kadar inebileceğinden dolayı iş kaybına ve idrar tutamama gibi istenmeyen problemlere neden olabilmektedir. Kişide meydana gelen boyun fıtığı ve boyun fıtığı ağrısından kaynaklanan güç kaybı, hissizlik, bacaklara dek inen ağrılar zaman kaybedilmeden uzman bir doktor tarafından araştırılmalı ve muayene edilmelidir. Gerekliyse MR, BT ya da ultrason çekimleri yapılmalıdır. Bu radyolojik çekimler hastada tam teşhisin konulmasına yardımcı olmaktadır.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir
 • Ense bölgesinde ağrı ve uyuşukluk, boyun fıtığı ağrısı
 • Boyundaki hareketlerde sınırlılık
 • Ense bölgeden kollara, göğse ve sırta doğru ağrının yayılması
 • Kollarda ve ellerde uyuşma hissiyatı
 • Başta dönmeler, kulaklarda çınlama, konsantrasyonda bozukluk, mide bulantısı gibi karma belirtiler,
 • Boyun fıtığı ağrısı nedeniyle kollarda ve ellerde kas gücünün düşmesi
 • Boyun fıtığı ağrısının özellikle gece saatlerine doğru artması
Boyun Fıtığı Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Boyun fıtığı ve boyun fıtığı ağrısının ana nedenleri boyun ve ense bölgesinin travma veya yanlış duruştan etkilenmesidir. Ayrıca bunun yanı sıra bazı meslek gruplarının da boyun fıtıklarına ve boyun fıtığı ağrısı riskinin artmasına neden olacağı bilinmektedir. Örnek vermek gerekirse, devamlı olarak motosiklet kullanmayı gerektirecek bir işte çalışmak boyun kaslarının yorulmasına neden olur ve boyun fıtığına bağlı olarak boyun fıtığı ağrısının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bunun dışında ise yaşın ilerlemesi ile birlikte disklere yastıklama özelliği olan sıvının yaşa bağlı olarak bir miktar azalması nedeniyle boyun fıtığı ve boyun fıtığına bağlı olarak boyun fıtığı ağrısı meydana gelebilmektedir.

Boyun Fıtığı Ağrısı Tedavisi Nasıldır

Yüzme: Farklı türlerde yüzme biçimleri boyun fıtığı ağrısı tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. Eğer yüzme bilinmiyor ise, sadece boyun kısmına uygulanacak sular, boyun fıtığı ağrısının hafiflemesi için yararlı gelmektedir. Ancak yüzme hareketlerini oldukça yavaş hareketler ile yapmalısınız. Veya bunların dışında havuza girip yüzmeden, boyun fıtığı ağrısının şiddetine uygun olarak yavaş boyun hareketleri yaparak boyun fıtığı ağrısı hafifletilebilir. 

Boyun Fıtığı Yastığı: Boyun fıstığı yastıkları ve özellikle de sulu olan yastıklar boyun fıtığı ağrısını hafifletmek için oldukça etkili bir yöntemdir ayrıca resmi olarak uzmanlar tarafından da hastalara da sulu boyun yastıkları tavsiye edilmektedir. Çok değilde az su konularak yastığın yumuşak olarak kullanılması özellikle tavsiye edilmektedir. 

Melatonin Hormonu: Çoğu doktor ve sağlık uzmanları boyun fıtığı ağrısından dolayı uykusuzluk çeken hastaların uyku problemlerini çözebilmeleri için melatonin hormonunu önermektedirler. Ancak melatonin hormonu kullanımını doktor kontrolü altında kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Akupuntur: Genel olarak doktorlar boyun fıtığı hastalığının, boyun fıtığı ağrısının ve boyun fıtığından kaynaklanan problemlerin cerrahi girişim ile tedavi edilmelerine karşıdırlar. Bunun nedeni olarak ise, boyun fıtığı ağrısını çözüme kavuşturmak amacıyla sinirlerin ortadan kaldırılmasının problemi aslında daha karmaşık hale getirdiğinden bahsetmektedirler. Boyun fıtığı ağrısını ]]> Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer https://www.agrisi.gen.tr/dis-eti-agrisi-nasil-gecer.html Sun, 29 Jul 2018 06:41:11 +0000 Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer, Diş eti ağrısı insanların en çok karşı karşıya kalmak zorunda olduğu ve bir türlü geçmek bilmeyen şiddetli ağrılardır. Genellikle dişlerin iltihaplanması sonucu diş etleri şiş olur Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer, Diş eti ağrısı insanların en çok karşı karşıya kalmak zorunda olduğu ve bir türlü geçmek bilmeyen şiddetli ağrılardır. Genellikle dişlerin iltihaplanması sonucu diş etleri şiş olur ve burada ağrı meydana gelir. Bu ağrıyı geçirmenin bir çok yolu vardır. Ancak hamile yada emziren kadınların kullanmadan önce doktora gitmeleri ve doktor kontrolünde olmaları şarttır. Çünkü bazı bitkisel ve kimyasal olan ağrı kesiciler hamile olan kadının bebeğine ciddi zararlar verebilir ve yine aynı şekilde emziren kadının sütüne bu bitkisel ve kimyasal ilaçlar karışabilir. İçeriği ne kadar doğal da olsa bu ilaçlardan sakınmak gerekir.

Diş Eti Ağrısı Evde Nasıl Geçer

Diş eti ağrısı öncelikle iltihap oluşumundan kaynaklanır. Bu nedenle diş etinde bulunan bu iltihabı tedavi etmek gerekir. Bunun için soğan sarımsak ve maydanoz doğal bir antibiyotiktir. Bunları tüketmek gerekir. Ayrıca doktor tavsiyesi ile kullanacağınız antibiyotik ilaçları da çok etkili olmaktadır. Bir baş orta boy kuru soğanı başlarını kesip, kabuğunu soyduktan sonra ortadan ve çapraz olarak dağıtmadan dörde bölün. Daha sonra bir tencereye koyun. Üzerine iki su bardağı su döküp ocağın üzerine alın ve kaynayana kadar bekleyin. Daha sonra kısık ateşte bir kaç dakika daha kaynatın ve soğumaya bırakın. Daha sonra ılık olarak tüketin. Özellikle soğanı tek başına yiyemeyenler için doğal bir antibiyotiktir. Bu soğan kürü sayesinde diş eti iltihabının kurumasını sağlayabilirsiniz. 

Diş Eti Ağrısına Bitkisel Çözüm

Diş Eti Ağrısı Bitkisel Yolla Nasıl Geçer, Diş eti ağrısı nasıl geçer, diş etine karanfil kullanmakta çok iyi gelir. Dilerseniz karanfili ağzınızda özellikle diş etinin ağrıdığı yerde çiğnemeniz, ağrıyan bölgede uyuşmaya neden olacağından diş eti ağrısını keser. Ancak diş eti ağrırken çiğnemek son derece zordur. Bu nedenle karanfil kürü uygulamak daha faydalı olacaktır. Bunun için yedi yada sekiz adet karanfili bir su bardağı kaynar suya atıp bardağın üzerini kapatarak beklemektir. Demlenen karanfil ılık olunca ister karanfil suyunu içerek yada ağızda gargara yaparak özellikle diş etinin ağrıyan bölgesinde uyuşmaya neden olacaktır. Bu yöntem ile de diş ağrısını engellemiş olursunuz. 

Diş Eti Ağrısı, Evde Pratik Çözüm, Diş eti ağrısı nasıl geçer, diş etine en iyi gelecek olan bir diğer tedavi ise çörek otudur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre çörek otunun dişe ve diş etine sağladığı faydaların fazla olduğu ve bağışıklı sistemini güçlendirdiğinden diş eti ağrıların tedavisinde kullanıldığı belirtilmiştir. Çörek otu da sert olduğundan diş eti ağrıdığı zaman tüketilmesi zor olur. Bu nedenle öğütülerek bir tatlı kaşığı yenir ve bol su ile tüketilir. Böylelikle bağışıklık sistemi güçlenerek, burada oluşan ağrı tedavi edilmiş olur. Çörek otunun etkisi arttırmak içinde sabah akşam aç karnına bol su ile tüketmek daha iyi olacaktır. Aç karnına alınan çörek otu iltihabın kurumasını da sağlayacaktır. Ayrıca çörek otunun etkisini arttırmak için, anason, karanfil ve çörek otu karışımı ile yapacağınız kür, diş eti tedavisinin etkisini arttıracaktır. Çörek otu, anason ve karanfil kürünü hazırlamak için öncelikle, çörek otunu, anasonu ve karanfili bir kaba alıp karıştırın. Daha sonra hepsini bir arada öğütün. Öğütülen karışımdan sabah akşam bir çay kaşığı bol su ile tüketin. Öğütülen karışımı cam bir kavanozda nemli olmayan bir yerde muhafaza edin. 

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer, Diş eti ağrısı genellikle şeker ve hazır gıdaların diş etinde birikmesi sonucu oluşur. Bu nedenle günde iki kere dişlerin fırçalanmasına özen gösterin. Diş eti arasına giren bir şeyde diş eti ağrısına sebep olur. Bu nedenle diş ipi kullanmakta faydalı olacaktır. 
]]> Gebelikte Kalça Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/gebelikte-kalca-agrisi.html Sun, 29 Jul 2018 16:11:12 +0000 Gebelikte kalça ağrısı, anne adaylarında hamilelik süresi boyunca çok sık rastlanılan bir durumdur. Özellikle gebeliğin son dört ayında bu kalça ağrıları daha çok artmaktadır. Hamilelikte kalça ağrılarının yaşanması, Gebelikte kalça ağrısı, anne adaylarında hamilelik süresi boyunca çok sık rastlanılan bir durumdur. Özellikle gebeliğin son dört ayında bu kalça ağrıları daha çok artmaktadır. Hamilelikte kalça ağrılarının yaşanması, vücudun kendini doğuma hazırlaması anlamına gelmektedir. Bu rahatsızlık, doğumdan sonra kendiliğinden geçmektedir.

Gebelikte kalça ağrısı nedenleri

Relaksin hormonu: Hamile kadınlar da vücudun doğuma hazırlanması için fazla miktarda relaksin hormonu salgılarlar. Relaksin hormonu, kasların gevşemesini, eklemlerin yumuşaması ve rahatlamasını sağlar. Leğen kemiği çevresindeki gevşemeden dolayı, bebek rahatça doğum kanalına girer ve doğar. Ancak bunun bir yan etkisi de, kalça kemiğinin kendini bırakmasına neden olmaktır.  Böylece hamilelikte kalça ağrısı yaşanır.

Yuvarlak bağ ağrısı: Rahimden kasıklara ve vajinaya kadar uzanan yuvarlak bağ dokusu gebelikle birlikte bir miktar gerilmeye başlar. Bu durum kasıkta, kalçada ve alt karın bölgesinde ağrıya sebep olabilir. Bebeğin, anne karnında pozisyon değiştirmesiyle ağrı şiddetlenebilir.

Siyatik ağrısı: İnsan vücudunda iki adet siyatik sinir vardır. Her iki sinir de belden doğarak ayaklara uzanıyor. Gebelikte, rahim büyüdükçe bu sinirlere baskı uygular. Bu durum uyluk, kasık ve popoda karıncalanmaya, uyuşukluğa ve ağrıya sebep olabilir. Doğum yaklaştıkça bu ağrının azalması beklenir.

Geçici osteoporoz: Bu sorunda, uyluk kemiğinin üst kısmında geçici kemik kaybı yaşanır. Gebeliğin 4. veya 7. ayından itibaren ortaya çıkabilir. Yalnız bu durum nadir görülmektedir. Aniden ortaya çıkan kalça ağrısına sebep olmaktadır. Bu ağrı, fiziksel aktivite ve yürüme ile birlikte yoğunlaşabilir.

Kilo artışı ve diğer sebepler: Gebelik süresince 11-15 kilo kadar artış normaldir. Ancak bundan fazlası ve rahim hacminin büyümesi leğen kemiği çevresinde baskıya sebep olur. Bu baskı pelvik tabanda bir miktar kaymaya ve kalça ağrısına sebep olabilir.

Gebelikte kalça ağrısı tedavisi

Yaşam tarzı önerileri:
 • Kalça üzerine sıcak veya soğuk uygulama yapmak ağrıyı biraz olsun azaltabilir.
 • Sırt üstü yattığınızda bacak arasına yastık alın ve sıkıştırın.
 • Her fırsatta dinlenmeli ve ayakların uzatılması faydalı olacaktır.
 • Ağrı kesici almadan önce doktora danışılmalıdır.
 • Ayakta duruş şekliniz; baş dik, omuzlar geride ve leğen kemiği bölgesi önde olmalıdır.
 • Otururken veya yatarken bacak bacak üstüne atmayınız.
 • Gebelikte topuklu ayakkabı giyilmemelidir. Bu ağrıyı daha da arttıracaktır.
Kalça egzersizleri:
 • Yere sırt üstü uzanarak, ayaklarınızı koltuğa veya sandalyeye ayaklarınızı atarak kalçadan yükselin. Bu pozisyonda bir kaç dakika kalaraak size hızlı rahatlama sağlayacaktır.
 • Uyluğun arkasındaki büyük kaslar gergin olursa ağrıya sebep olur. Yere oturun ve bacaklarınızı açın. Kollarınızı öne doğru uzatarak önce bir dizinize sonra diğer dizinize eğilin. Gebeliğin 7. ayından sonra bu hareketi yapmamalısınız.
 • Kalçanız ayak tabanına değecek kadar dizinizi kırarak oturun. Belden de eğilerek yere yaklaşın ve kollarınızı öne doğru uzatarak yere yerleştirin. Sırtınızdan esneyerek düzleşin ve gerilimi hissedin.
 • Bir dizinizin üzerine çömelin, diğer diziniz önünüzde ve ayak tabanına basar şeklinde olun. Vücut ağırlığınızı öndeki ayağınıza verecek şekilde esneyin.
Kalça korsesi: Fizik gücü gerektiren bir iş başındayken veya ayaktayken medikal kalça korsesi ya da hamilelik korsesi kullanabilirsiniz.

Diğer öneriler:
 • Terapi masajı yaptırabilirsiniz.
 • Gebeler için özel pilates ve yoga programları uygulayabilirsiniz.
 • Uyurken hamile yastığı kullanırsanız, vücut ağırlığınızın etkili bir şekilde dengelenmesini sağlayacaktır.
Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.agrisi.gen.tr/siddetli-bas-agrisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 30 Jul 2018 01:16:57 +0000 Şiddetli baş ağrısına ne iyi gelir, çoğu insanın en çok şikayet ettiği sağlık sorunları arasında yer almaktadır, baş ağrısı. Hele birde şiddetli ise bütün günümüz mahvolmuş demektir. Hayatı boyunca baş ağrı Şiddetli baş ağrısına ne iyi gelir, çoğu insanın en çok şikayet ettiği sağlık sorunları arasında yer almaktadır, baş ağrısı. Hele birde şiddetli ise bütün günümüz mahvolmuş demektir. Hayatı boyunca baş ağrısı sorunu yaşamamış kadın yada erkek yok diyebiliriz. Bu sorun kadınların yaklaşık %95 ni erkeklerin ise %90 nı etkilemektedir. Baş ağrısı her toplumda farklılık gösteren bir rahatsızlıktır. Yeme içme alışkanlıkları, uyku düzeni, yaşam tarzına göre çeşitlilik gösterebilen bir sorundur. Baş ağrıları genelde alınan ağrı kesicilerle kısa sürede giderilebilmektedir. Ancak sürekli ise ve gittikçe şiddetlenip hayatı olumsuz etkileyecek boyuta varan ağrılara sebep oluyorsa mutlaka doktora gitmeli ve nedeni araştırılmalıdır. Yani baş ağrısı deyip geçilmemeli ve altta yatan sebep mutlaka araştırılmalıdır. Baş ağrılarına sebep olan etkenlerin başında stres, yoğun çalışma temposu, aşırı yorgunluk, uzun süre aç kalma ve uykusuzluk gelmektedir. Fakat bu saydıklarımızın dışında aniden ortaya çıkan ve yaşamı tehdit edip ölümle sonuçlana bilen beyin tümörü, beyin kanaması, anevrizma gibi ciddi hastalıklarında ilk veya tek belirtisi olabilmektedir. Bu şekilde oluşan ani ve şiddetli baş ağrılarında hiç zaman kaybetmeden bir nöroloji uzmanına gidilmelidir. 
 
Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi GelirŞiddetli baş ağrısına ne iyi gelir
 • Açık havada yürüyüş yapmak, temiz hava solumak, stres ve gerilimden uzak mümkün ise doğa ile baş başa kalmak etkili bir ağrı kesicidir.
 • Şakaklara uygulanan masaj ağrıyı hafifletebilir.
 • Sıcak bir duş yapmakta vücudu gevşetir ve dinlendirir. Yapılan duştan sonra uyumakta ağrılarınıza iyi gelebilir.
 • Karanlık ve sessiz bir ortam da dinlenmeye yada uyumaya çalışın bu da en etkili yollardan biridir.
 • Baş ağrısına iyi gelen meyve, sebze tüketmek (muz, ıspanak, patates, karpuz, makarna, yoğurt, badem, susam, balık yağı yada bol yeşillikli salata)  ağrılarınızı hafifletebilmektedir.
 • Fazla tüketilmediği taktirde kahve içmek de ağrılara iyi bir çözüm yoludur.
 • Yada bitki çayları (lavanta, melisa, papatya çayı, ıhlamur, zencefil çayı, yeşil çay) ağrımızı hafifletmek için iyi bir alternatif olarak düşünülmelidir.
 • Ve son olarak da tüm yollar denendi ama ağrı geçmediyse tabi ki ağrı kesiciler kullanılmalıdır.
]]>
Diz Kapağı Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/diz-kapagi-agrisi.html Mon, 30 Jul 2018 06:30:35 +0000 Diz kapağı ağrısı, diz kapağı üçgen şeklinde ve ufak yapıda bir kemiktir. Diz eklemini meydana getiren parçalardan yalnızca biri olan diz kapağı, kaslar, bağlar ve bacak kemiklerinden oluşur Bacağı bükmeye, düzeltmeye Diz kapağı ağrısı, diz kapağı üçgen şeklinde ve ufak yapıda bir kemiktir. Diz eklemini meydana getiren parçalardan yalnızca biri olan diz kapağı, kaslar, bağlar ve bacak kemiklerinden oluşur Bacağı bükmeye, düzeltmeye yardımcı olan bir tür destek noktasıdır. Bunun yanı sıra diz eklemini de korur. Diz kapağına önden bakıldığında hafif yuvarlak ve adeta bir kalkana benzediği görülür. Arkadan bakıldığında ise kıkırdak görülür. Kıkırdak kemiğin üzerini, kapatan sert dokudur. Bu doku diz kapağının kemik zerinden rahatça hareket etmesini yani kaymasını sağlar. Diz kapağına üstten bakıldığında ise bir oyuntunun içinde olduğu görülür. Bacak hareket ettirildikçe diz kapağı da hareket eder. Diz kapağı herhangi bir nedenden dolayı yerinden çıkarsa hem diz kapağında hasar meydana gelir, hem de ağrı yaşanır. Diz kapağı normal şartlarda makara sistemi gibi çalışır. Bu çalışma kaslar ve bağlar sayesinde olur.

Diz kapağı ağrısı neden olur

Diz kapağı yatağından çıkarsa, bazı kas ve bağlarda fazla gerilme ya da az gerilme nedeniyle hasar oluşur. Dolayısıyla diz kapağı rahat bir şekilde hareket edemez. Arka kısma uygulanan basınç dağılamayacağı için bölgedeki kıkırdakta aşınma ve yırtılma meydana gelir. Beraberinde diz kapağı ağrısı kaçınılmaz olur.

Kıkırdak zedelenmesi: Bazı durumlarda diz kapağının arkasında bulunan kıkırdak ya da uyluk kemiği üzerinde yer alan oyuntudaki kıkırdak zedelenebilir. Bu zedelenme sonucu kıkırdak basıncı eşit şekilde dağıtamaz ve kıkırdak yapısı zaman içinde bozulmaya başlar. Bu durum karşısında diz kapağında ağrı ve hareket kısıtlanması yaşanır. Kıkırdak kanla beslenemeyen bir yapı olduğu için kendi kendini de tamir edemez.

Diz kapağının yerinden çıkması: Bazı durumlarda yapılan ani ya da ters bir hareketle diz kapağında yer alan bir bağ ya da kaslarda gerilme olabilir veya diz kapağı aşırı zorlanabilir. Bu gibi durumlarda tamamen olmasa da diz kapağı kısmen yerinden ayrılabilir. Bazı durumlarda ise diz kapağı tamamen yerinden çıkabilir. Bu aniden gelişebilir. Diz kapağı yerinden çıktığında birden bire başlayan şiddetli ağrılar yaşanır ve diz kontrol edilemez.

Diz kapağı kirişi ödemi: Diz kapağı kirişi ödeminde diz kapağında bulunan dört başlı kaslar aşırı kullanılır ya da gerilir. Hareket anında diz kapağı kirişi daha fazla kuvvete maruz kalır. Bu durumda kiriş zedelenir veya hasar görür. Hareket anında ya da dinlenme anında diz kapağında şiddetli ağrılar yaşanır. Bu soruna daha çok basketbol oynayan kişilerde rastlanır.

Plika bant sendromu: Pilika bantlar, diz kapağının yakın çevresinde bulunan liflerdir. Genelde bir soruna yol açmazlar. Ancak bazı durumlarda bölgede ödem meydana gelebilir. Bu durumda diz kapağı ağrısı yaşanabilir.

Diz Kapağı AğrısıDiz kapağı ağrısı tanısı

Doktor, diz kapağı ağrısının neden kaynaklandığı tespit edebilmek için diyagnostik testler isteyebilir. Bu testler sorunun neden kaynaklandığına dair bilgiler verir. CT, röntgen, MRI, artroskopi gibi tetkikler kullanılarak sorun tespit edilebilir. Artroskopi, kamera sistemiyle diz ekleminin içini görüntülemeyi sağlar. Bu tetkik lokal ya da genel anestezi kullanılarak gerçekleştirilir.

Diz kapağı ağrısı tedavisi

Diz kapağı ağrısında uygulanacak tedavi nedene yönelik planlanır. Başlangıçta cerrahiye gerek duyulmaz. Rehabilitasyon, ağrı kesici ilaç tedavisi ya da bölgedeki ödeme yönelik ilaç tedavisi uygulanabilir. Rehabilitasyon sürecinde fizik tedavi uzmanı hastaya yardımcı olur. Eğer diz kapağı ağrısı uygulanan tedavilere rağmen geçmiyorsa ve sorunun ciddi olduğu tespit edilmişse cerrahiye gerek duyulabilir. Cerrahi gerçekleştirildikten sonra hastanın tekrar rehabilitasyon programına başlaması gerekebil]]> 1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/1-aylik-hamilelikte-karin-agrisi.html Tue, 31 Jul 2018 05:51:39 +0000 1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı, 1 Aylık gebelik döneminde karın ağrısı bebeği uygun bir biçimde ağırlamaya çalışmakta olan vücudun geçirmiş olduğu faklılıklar sonucunda son derece normal bir parçası olmaktad 1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı, 1 Aylık gebelik döneminde karın ağrısı bebeği uygun bir biçimde ağırlamaya çalışmakta olan vücudun geçirmiş olduğu faklılıklar sonucunda son derece normal bir parçası olmaktadır. 1 aylık hamilelikte karında ağrı hissinin birçok zararsız sebebi olduğu gibi daha ciddi sebepleri de olabilir. Anne bireylerinin karında ağrıya yol açabilecek etkenleri bilmeleri ve endişe veren birtakım belirtileri tanımaları oldukça önemlidir. Karında aşırı ciddi olmayan krapmlar veya ağrılar hemen endişeye sebep olmamalıdır. Bazen bu ağrılar biraz dinlenmeniz gerektiğini söylemektedir. Yada yalnızca bir sindirim güçlüğü olabilir. Karın ağrısının haricindeki belirtilere dikkat etmek, ağrıya eşlik etmekte olan başka problemler de var mı gözlemlemek gerekir. Aşağıda 1 aylık hamilelikte karın ağrısının zararsız sebepleri ile daha ciddiye alınması gereken sebeplerini iki farklı başlık altında bulabilirsiniz.  

1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısının Sık Karşılaşan Sebepleri: 1 aylık hamilelik döneminde meydana gelen birtakım karın ağrılarına anne adaylarında oldukça fazla rastlanmaktadır. Hissedilen bu ağrılar genelde ne anne adayı için nede bebek için hiç bir problem oluşturmaz.

Kabızlık İle Gaz: 1 aylık hamilelik döneminde progesteron hormonunun seviyelerinin artması ile karında gaz birikir. Bu hormonun miktarı arttıkça da sindirim sisteminde besinler daha yavaş bir şekilde ilerlemeye başlamaktadır. Egzersiz yapmak, bol su tüketmek ve lifli yiyecekler yemek kabızlık ve gaz problemine oldukça iyi gelmektedir.

Braxton Hicks Kasılmaları: Biraxton Hicks adı verilen kasılmalar bazen de yalancı kasılmalar olarak da adlandırılır. Sıradan olan bir karın ağrısından daha aşırısı olduğu söylenir. Birçok bayan Braxton Hicks (brekstın hiks şeklinde okunur) kasılmalarda karın kaslarının gerildiğini hissederler. Karnın sert ve oldukça sıkı bir hal aldığını belirtirler. Karında hissedilen bu ağrıları gerçek kasılmalardan ayırt etmek çok önemlidir.

Yuvarlak Bağ Ağrısı: Bu tip karın ağrıları vücudun pozisyonu değiştirdiğiniz anda bıçak gibi saplanan bir ağrı biçiminde olduğu gibi daha hafif ama hemen geçmeyen bir ağrı şeklinde olmaktadır. Yuvarlak bağ ağrısına rahimden kasığa doğru uzanan iki adet büyük bağ sebep olmaktadır. Rahim genişledikçe bu bağlar gerilmekte ve rahatsızlık hissi vermektedir. 

Gerçek olan kasılmalar birbirlerine son derece yakın olan, belli bir zaman süren ve ağrı hissi veren kasılmalardır.  1 aylık hamilelik döneminde hissedilen bu gerçek kasılmalara nefesi keser. Kasılmalara rağmen yine de günlük yapmış olduğunuz aktivitelerinizi yapabiliyorsanız bu olay yalancı kasılmalar yaşadığınızı göstermektedir. Uzmanlara göre Braxton Hicks kasılmaları uzun bir zamandır susuz kalmak sebebi ile ortaya çıkabilir. Bol bol su tüketmek bu problemi ortadan tamamen kaldırmanıza yardım eder. 

1 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısının Daha Ciddi Sebepleri: 

Çoğu hamilelik problemsiz bir şekilde devam eder iken ne yazık ki karın ağrısının ciddi bir biçimde ele alınmasını gerektiren zamanlar da vardır. Eğer aşağıda belirtilen sebeplerin karın ağrısına yol açtığını benzer oldukça ciddi belirtiler yaşadığınızı düşünüyor iseniz derhal doktorunuza danışmanız gerekir.

İdrara Yolu Enfeksiyonu: Aslında hamilelik döneminde meydana gelen idrar yolu kolayca tedavi edilmektedir. Fakat ihmal edildiği zaman komplikasyonlara neden olur. En çok da idrar anında yanma ve ağrı şeklinde belirtiler ile bilinmekte olan idrar yolu enfeksiyonu alt karın ağrısına yol açar. Terleme, bel ağrısı, ateş, bulantı ve ürperme gibi başka belirtiler de eklenir ise oluşan enfeksiyonun böbreklere kadar sıçramış olması ihtimalinden şüphe edilir.

1 Aylık Hamilelikte Karın AğrısıPlasentanın Erken Ayrılması: Daha bebek dünyaya gelmeden plasentanın rahimden erken ayrılması]]> Karın Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.agrisi.gen.tr/karin-agrisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 31 Jul 2018 17:43:33 +0000 Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, genellikle karın bölgesinde meydana gelen ağrılar, kramplar ve hissedilen huzursuzluk hissi her yaştan bireyin sık olarak başına gelen rahatsızlıklardan sadece birisidir. Karın ağrısı y

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, genellikle karın bölgesinde meydana gelen ağrılar, kramplar ve hissedilen huzursuzluk hissi her yaştan bireyin sık olarak başına gelen rahatsızlıklardan sadece birisidir. Karın ağrısı yalnızca tek başına ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir, çoğunlukla iç organlarda yaşanan sorun herhangi bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Çünkü hiç kimsenin karnı nedensiz bir yere ağrımaz. Eğer kişide meydana gelen karın ağrısı gaz, üşütme, hazımsızlık ve adet gibi nedenlere bağlı olmasının dışında uzun süreli kronik bir şekilde karın ağrısı devam ediyor ise, mutlaka bir dahiliye uzmanına başvurularak gerekli görülen tahlil ile tetkiklerin yapılması gerekmektedir.  

Karın Ağrısını Geçirmek İçin Uygulanabilecek Bitkisel Çözümler Nelerdir
 • 100 gram kadar çörek otunu 1 kilogram balın içerisine karıştırın ve sabahları aç karnına kahvaltı yamadan önce 1 yemek kaşığı yiyin. Ancak bu karışımı karın ağrınız olduğu zaman yemeye özen gösterin.
 • Kekik yağı ile biberiye yağını karın ağrınız olduğu zaman 1 fincan suyun içerisine 10 damla damlatarak içebilirsiniz. Ayrıca küçük çocuklarda karın ağrısı olduğunda bu iki yağı küçük çocukların hem göbeğine hem de ayak altlarına sürebilirsiniz. 
 • Karın ağrısı için ütü iyice ısıtılır ve ardından karın bölgesinin üzerine 2 kat havlu konduktan sonra dikkatli bir şekilde gezdirilir.
 • Çörek otunu havanın içerisinde dövün ve 1 çay kaşığı küçük kasenin içerisine alın. Ardından 1 tatlı kaşığı kadar bal ekleyin ve macun kıvamında hazırlayın. Hazırlamış olduğunuz bu macunu tüketin, mutlaka her kullanımda taze olarak hazırlanmalıdır.
Karın Ağrısına Ne İyi GelirKarın Ağrısını Geçirmek İçin Bitkisel Çaylar Hangileridir
 • Biberiye, fesleğen, papatya, lavanta, mürver çiçeği, mentollü nane ve yarpuz çiçeğini isterseniz ayrı olarak isterseniz iki bitkiyi karıştırarak çay şeklinde hazırlayıp tüketebilirsiniz.
 • Bir tutam kadar yaş ya da kuru nanenin içerisine bir tane büyük limon parçalanır ve su eklenerek kaynatılır ve daha sonra suyunu içebilirsiniz. 
 • Yeterli miktarda tatlı badem içini öncelikle bir havanın içerisinde döverek ezin ve ardından içine yeterli oranda süt ilave edilerek içilir. Bu karışım özellikle çocukların karın ağrısında etkili olarak fayda sağlamaktadır. 
 • 1 çay fincanı kaynamış suya ince bir şekilde kıyılmış olan acı pelin ekleyin soğuduktan sonra karın ağrısı şikayeti fazla olduğu zamanlarda yudumlayarak için.
 • 1 çay kaşığı nane ve küçük limonun kabuğunu soyarak içine ekleyin, kısa bir süre demlendikten sonra günde 3 öğün olmak üzere tüketin.
 • İnce ince kıyılmış olan anasonu  kaynamış suya ilave edin ve demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra birer fincan olmak üzere günde 3 defa içebilirsiniz.
 • Bir çay kaşığı ince şekilde kıyılmış olan şebboy bitkisini 1 su bardağı kaynamış suya ekledikten sonra soğuması için kenara kaldırın. Çok aşırı karın ağrısı durumlarında gün içinde sadece 3 çay kaşığı belli aralıklar ile için. Eğer fazla içilir ise, bitkinin zehirli olmasından dolayı kötü sonuçlara neden olabilmektedir. 
 • 1 litre suyun içine orta büyüklükte olan çam kozalağını ilave ederek kaynatın. Kaynadıktan sonra suyu süzün ve birer fincan günde sabah, öğle, akşam olmak üzere için.
 • Havanda dövülerek toz haline getirilerek hazırlanmış olan tarhun tohumunda 1 çay kaşığı alınır ve 1 tatlı kaşığı saf süzme bala karıştırılır, macun kıvamında hazırlanır. Ardından bu macunu yiyebilirsiniz.
 • Büyük boy kuru soğan mikserde iyice püre oluncaya kadar ezilir, ardından suyu alınır. 1 kahve fincanı suyun içerisine 1 çay kaşığı kuru soğanın suyundan e]]> Yemekten Sonra Karın Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/yemekten-sonra-karin-agrisi.html Wed, 01 Aug 2018 06:44:05 +0000 Yemekten Sonra Karın Ağrısı, yemekten sonra ortaya çıkan karın ağrısı anormal bir durum değildir. O nedenle çok da fazla endişelenmeye gerek yoktur. Yemek yedikten sonra birçok nedenden dolayı karın ağrısı yaşanabilir. Y Yemekten Sonra Karın Ağrısı, yemekten sonra ortaya çıkan karın ağrısı anormal bir durum değildir. O nedenle çok da fazla endişelenmeye gerek yoktur. Yemek yedikten sonra birçok nedenden dolayı karın ağrısı yaşanabilir. Yemek yedikten sonra özellikle mide, bağırsaklar, apandisit, karaciğer, safra kesesi, dalak ve pankreas gibi organlarda ortaya çıkan ağrılar karın rahatsızlığını arttırabilir.

  Yemekten Sonra Karın Ağrısının Nedenleri

  Yemekten sonra yaşanan karın ağrısı genelde sağlıksız yada düzensiz beslenmeden, sindirim sistemindeki bozukluklardan dolayı ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda karın ağrısının altında çeşitli rahatsızlıklara da rastlanabilir. Yemekten sonra yaşanan karın ağrısının nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir. 

  Aşırı Yemek Yeme: Çok hızlı yada çok fazla yemek yemek karın ağrısına neden olabilir. Yaşanan ağrı vücudun doyma hissine karşı verdiği bir sinyaldir.

  Gıda Hassasiyeti: Baharatlı yiyecekler genelde mide ekşimesine neden olur. Sindirimi zor olan yiyecekler ise midede krampa neden olur. Bu her iki durum sonunda da karnın üst bölgesinde ağrılı ya da acı veren bir his ortaya çıkar. Ayrıca besin zehirlenmesi de yemekten sonra karında keskin ağrılar yaşatır. Besin zehirlenmesinin belirtisi yemekten sonra bulantı, kusma ve terleme şeklinde görülür.

  Yemekten Sonra Karın AğrısıKabızlık: Kabızlık yaşayan kişiler dışkı sertleşmesine maruz kaldığı için yenilen yemekler sindirim bölgesinde ağrılı bir baskı meydana getirir. Sindirim bölgesi dolu olduğu için yenilen yemekler sindirim sisteminin daha da dolmasına sebep olur. Uzun süreli yaşanan kabızlık hali ilerleyen zamanlarda stresli bir bağırsak sendromuna yol açar. Ayrıca ince ya da kalın bağırsakta bir tıkanma varsa bu durum besinlerin düzenli bir şekilde sindirilmesine engel olur. Tıkanma genelde sindirilmeyen büyük bir besin parçası yüzünden yada besinlerin bağırsağa yapışmasından kaynaklanabilir. Bağırsakta yaşanan tıkanma mide kramplarına bu da karın ağrısına neden olur.

  Laktoz İntoleransı: Laktoz içeren süt ve süt ürünlerine karşı bir alerjidir. Bu besinler içerisinde laktoz barındırdığı için bazı kişiler tarafından sindirilemez. Bu alerjisinin farkında olan kişiler kesinlikle bu yiyecekleri tüketmemeli yada laktoz içermeyen yiyecekler tercih etmelidir. Aksi taktirde yemek sonra karında şiddetli bir ağrı yaşanmasına neden olur.

  Safra Taşları: Safra taşları safra kesesinin zorlanmasıyla meydana gelir. Bu taşlar kimi zaman kum halinde yada irili ufaklı şekillerde olabilir. Taşlar farkında olmadan safra kesesinde geliştiği, büyüdüğü zaman karnın sağ bölgesinde ağrı yaşanır. Safra taşları normal zamanda da ağrıya sebep olan bir durumdur. Özellikle çok fazla bitkisel ya da hayvansal yağ içeren besinlerin tüketilmesi karında ağrıların yaşanmasına neden olur. 

  Divertikül ve Pankreas İltihabı: Divertikül iltihabı kalın bağırsaktaki kasların yapılarının bozulmasıyla meydana gelir. Divertikül olarak bilinen zayıf noktalar bağırsakta dışkıların ilerlemesini engeller. Bu da kalın bağırsakta iltihaplanmaya yol açar. Böylece yemekten sonra besinler midede zorlama yaparak karın ağrımasına yol açar. Pankreas iltihabı ise sindirim enzimlerinin bağırsağa giren besinler yerine dokuya zarar vermeye başlamasıyla meydana gelir. Pankreas iltihabına bağlı olarak ağrılar genelde yemekten sonra mide bölgesinin alt sol bölümünde kramplara neden olur. Bu da karın ağrısı yaşanmasına senep olur. 

  Yemekten Sonra Karın Ağrısının Tedavisi

  Yemeklerden sonra karında ağrı hissediliyorsa püf noktalarıyla yaşanan ağrılar bir nebze olsun dindirilebilir yada ağrı yaşanması önlenebilir. Bunun için öncelikli olarak yemek esnasında ve sonrasında sıvı tüketimi artırılabilir. Düzenli sıvı tüketimi sindirim rahatsızlığı ile mücadelede oldukça önemlidir. Bun]]> Safra Kesesi Taşı Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/safra-kesesi-tasi-agrisi.html Thu, 02 Aug 2018 05:45:26 +0000 Safra kesesi taşı ağrısı, küçük bir armuda benzeyen yapısı ve karnın sağ üst tarafında bulunmakta olan safra kesesi kanallar aracılığıyla bağırsak ve pankreasla birleşir. Yemek öğünleri arasında safra kesesi, karaciğe Safra kesesi taşı ağrısı, küçük bir armuda benzeyen yapısı ve karnın sağ üst tarafında bulunmakta olan safra kesesi kanallar aracılığıyla bağırsak ve pankreasla birleşir. Yemek öğünleri arasında safra kesesi, karaciğer  tarafından üretilen safra sıvısını depolar ve yemek esnasında bahsettiğimiz bu sıvıyı safra kanalı ile (ödyolu ile) bağırsaklara ulaştırır. Bahse konu bu sıvı gıdalar yoluyla temin edilen yağı sindirebilmek amacıyla kullanılır. Erkeklere nazaran 40 yaş ve üstü kadınlarda sıkça rastlanılan safra kesesi taşı, sindirilmeye çalışılan yemeklerden alınan yağı sindirmekte zorlanır. Dolayısıyla burada anlattığımız durum itibariyle yağlı bir yemekten sonra yaşanan aşırı şişkinlik ve buna bağlı karın bölgesinden omuzlara kadar uzanan ağrılar safra kesesi taşı ağrısının belirtisi olabilir.

  Safra kesei taşı ağrıları sessiz beliren bir rahatsızlık olduğundan erken teşhis ihtimali bulunmamaktadır. Ancak bazı durumlar vardır ki bazı belirti grupları vardır ve %20, %30 civarında hastada ortaya çıkan belirtiler ortaya çıktığında şiddetli ağrılar izlenmektedir. Safra kesesi taşı nedeniyle ortaya çıkan ağrılar yüksek oranda karnın hemen üstünde orta bölgede yada kaburgaların alt bölgesinde yoğunlaşır. Ağrılar derinleştikçe veya arttıkça karnın tamamına ve sırt bölgelerine doğru genişleyebilir. Ağrılar 15-20 dakikadan 1-2 saate kadar varan sürelerde kendi hissettirir ve süreklidir. Eğer ağrılar 4-5 saat ve daha fazla sürdüyse safra kesesinin tahriş olduğunu düşünmek gerekir. Anlamı da budur zaten bu kadar uzun sürüyorsa. Vücudunuzu hangi şekil tutarsanız tutun ağrıları dindirmek olanaksızdır. Kusma görüldüğü durumlar mümkündür. Aşırı terleme, yüksek ateş ve titreme de hastalarda görülen etkilerdir. Yiyecekler dahilinde alınan yağın sindirimi safra taşı sebebiyle sindirilemediğinden karında normalden fazla şişlik de görmek muhtemeldir.

  Safra kesesi taşı tedavisi

  Safra kesesi taşında izlenecek yol bellidir. Tedavi gerektirmeyen durumlar vardır ki şöyle belirtmek mümkündür. Safra kesesi taşının tedavisi taşın büyüklüğüne ve bulunduğu yere bağlıdır. Safra kesesi taşı küçükse ve safra kesesi içindeyse ve safra akşında herhangi bir probleme yol açmıyorsa tedavi gerektirmez. Ama safra kesesi taşı safra kanallarını ve safra kesesini kapatacak kadar büyükse, safra aksını da engelliyorsa, şiddetli ağrılara sebep oluyorsa ayrıca yer aldığı bölgede iltihaplanma oluştuysa mutlak surette tedavi gerektirir.

  bu rahatsızlığın tedavisinde doktor hastanın genel sağlık durumuna, taşların boyutuna, hastalığı oluşturan komplikasyonlara ve yaşına göre aşağıdaki tedavi yöntemlerini kullanabilir.

  Safra Kesesi Taşı AğrısıSafra kesesi  düzenli beslenme

  Süt ürünleri ve özellikle yağlı gıdaların tüketiminin bir süre durdurulmasıdır. 

  Litotripsi: Litotripsi  yöntemi ile özel bir alet kullanılarak şok dalgaları üretilerek safra kesesi, böbrek ve üst idrar kanalında ortaya çıkmış taş oluşumlarının kırılmasıdır. Uygulama sonrası kırılan taşlar geçtiği bölgelerden atılacak derecede küçülür ve standart şekillerde vücuttan defedilir. Fakat bu yöntem her hastada uygulanmaz sadece belirli büyüklükteki yumuşak taşlara işlem yapılır. 

  Safra kesesi ilaç tedavisi: 

  Safra kesesi taşları için kullanılan ilaç yöntemlerinin çok güçlü yan etkileri vardır. Bu tür ilaçların etki oranı da çok düşük olduğundan sık kullanılan bir tedavi yöntemi değildir. Ancak kişinin genel sağlık durumu itibariyle diğer tedavi yöntemlerine cevap veremiyorsa ilaç tedavisi yöntemi uygulanabilir.

  Safra kesesi taşı ameliyatı: 

  Safra kesesi taşı bulunan kişilerin geneli ameliyatla tedavi yöntemini uygulamaktadır. bu tedavi yöntemi 2 farklı şekilde yapılır. Birincisi hasta kısımda bulunan tüm taşların temizlenmesi, diğeri ise s]]> Sağ Ayak Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sag-ayak-agrisi.html Thu, 02 Aug 2018 16:08:36 +0000 Sağ ayak ağrısı, insan vücudunu gün boyu oradan oraya taşıyan ve genel olarak dengede tutmaya yardımcı olan ayaklarda sorun olduğu zaman, çoğu işler aramaya ve zorluk çekmeye başlar. Ayak ağrısı sürekli olarak yürümeyi ve Sağ ayak ağrısı, insan vücudunu gün boyu oradan oraya taşıyan ve genel olarak dengede tutmaya yardımcı olan ayaklarda sorun olduğu zaman, çoğu işler aramaya ve zorluk çekmeye başlar. Ayak ağrısı sürekli olarak yürümeyi ve ayakta durmayı oldukça zorlaştırdığından genel olarak gün içinde, çalışırken veya gündelik yaşamın gerektirdiği işleri halletmek gerektiği zaman oldukça fazla zorluk çekilebilir. Çok fazla çalışmadan kaynaklanan yorgunluk, çok yürümek, uzun süre ayakta durmakla birlikte bunun gibi ayak ağrısı oluşur. Sağ ayak ağrısı ile birlikte ayak ağrısının bir diğer nedenleri de olabilir. Genel olarak bu ağrıyı geçirmek veya acıyı dindirmek için ilk iş olarak tabi ki ağrının kaynağını oldukça doğru bilmek gerekir. Bazı durumlarda sağ ayak ağrısının ilk olarak tedavisi doğru bir ayakkabı seçmek gibi farklı yollarla başlar. Fakat en doğru tedavi ve buna uygun olarak konulan teşhis için uzman bir doktor ile görüşmek daha doğru bir karar olacaktır. Sağ ayak ağrısı farklı nedenlere bağlı olarak kendini göstermeye başlar.

  Nasırdan kaynaklanan sağ ayak ağrısı: Aslında önemsiz gibi gözüküyor olmasına rağmen etki eden nedenler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Cilt üzerinde bazı bölgeler uzun zamanlı olarak oldukça fazla baskı veya sürtünmeyle karşı karşıya kaldığında farklı olarak etkileşim halinde olduğundan dolayı kendini doğru yolla korumaya alır. Bu bölgede normal olarak savunma amaçlı bir durum ile sertleşir ve bu kalın, sertleşmiş olan tabaka nasır haline gelmiş olur. En çok nasır ayaklarda görüldüğü gibi ellerde ve parmaklarda da görülme olasılığı oldukça fazladır. Sağ ayakta daha çok nasır oluşumu olduğundan dolayı ayak ağrısı oldukça dayanılmaz bir hal almaya başlar. Çünkü asıl olarak bu bölge daha fazla  hareket halindeyken en çok dolaylı olarak etki altında kalmış olur. Tedavisi için uzman bir hekime gitmek gerekir.

  Kemik zedelenmesinden kaynaklanan sağ ayak ağrısı: Gün içerisinde olduğundan fazla sağ ayağa yüklenme olmasından dolayı kemikte oluşan zedelenme oldukça ağrıya neden olarak stres kırığına yol açar. Bunun asıl nedeni oldukça fazla spor aktivitelerden kaynaklanan zedelenmelerdir. Sağ ayakta ağrıya sebep olan bu durum, genellikle gün boyu sürekli oturan ve aniden kalkarak spora başlayan kişilerde oldukça sık görülmüştür. Bu ağrıyı engellemek veya herhangi bir kemik zedelenmesine yol açmamak için oldukça dikkatli spor yapılması gerekir. Olabildiğince daha rahat ayakkabılar tercih edilmeli ve ayağa oldukça az yüklenmesi gerekir. Durum geçene kadar rahatsız edecek hareketlerden uzak kalınması gerekir.

  Kireçlenmeden kaynaklanan sağ ayak ağrısı: Kireçlenme vücudun kemiksel yapının çoğu bölgesinde oluşabildiği gibi farklı olarak ayak bölgesinde de oluştuğu ve oldukça rahatsız edici ağrılara sebep olduğu bilinmektedir. Sağ ayakta oluşan bu kireçlenme sonra ağrılar evde farklı tedavi yöntemleri ile giderilmeye çalışılmasına rağmen sonuç olarak pek fayda sağlanan bir çözüm yolu bulunamamıştır. Doktor kontrolünde tedavi süreci daha yararlı sonuçlar vermektedir.

  Regl döneminden kaynaklanan sağ ayak ağrısı: Bayanların bu dönemde oldukça farklı yerlerinde ağrı olmasının yanı sıra özellikle sağ ayakta da oldukça farklı ağrılar olduğu gözlemlenmiştir. İlk olarak uyuşma ile kendini göstermeye başlayarak daha sonrasında şiddetli bir ağrıya neden olarak yürümekte zorluk çekmeye neden olur. Bunun geçici olması diğer ay başında olmayacağı anlamına gelmez. Bu durum her ay tekrar ediyor ise yapılması gereken en önemli çözüm yolu regl dönemi dışında kanama başlamadan önceki haftalar bitki çayları tüketmek oldukça fayda sağlayan çözümlerden biridir.

  Sağ Ayak AğrısıDüz tabanlıktan kaynaklanan sağ ayak ağrısı: Sonradan veya doğuştan gelen ayak altında oldukça gözle görülür düz bir şeklin oluşmasına düz taban adı verilmiştir. Bu durum ayakta oldukça fazla ağrıya ne]]> Diş Kökü Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/dis-koku-agrisi.html Thu, 02 Aug 2018 18:00:28 +0000 Diş kökü ağrısı, diş için zararlı olan maddelerin yani asitli ve şekerli besinlerin fazla tüketilmesi ile dişin yüzeyine besin maddeleri yapışır. Dişlerde temizleme bile yapılsa bu besin maddeleri kolay kolay çıkmamaktadır Diş kökü ağrısı, diş için zararlı olan maddelerin yani asitli ve şekerli besinlerin fazla tüketilmesi ile dişin yüzeyine besin maddeleri yapışır. Dişlerde temizleme bile yapılsa bu besin maddeleri kolay kolay çıkmamaktadır. Dişlerde kalan besinler zamanla diş köküne rahatsızlık vermeye başlarlar. Bu sebepten dolayı diş kökü ağrısı meydana gelmektedir. Diş kökü ağrıları genellikle dişte meydana gelen çürüme, 20'lik diş başlaması, kanama, damak ve çene kemiğinin rahatsızlığından dolayı oluşmaktadır. Eğer diş köklerinde ağrılar mevcut ise tüketilen şekerli ve asitli gıdalardan belli bir süre uzak durulmalıdır. Özellikle diş hekimleri bu tarz gıdalardan uzak durulması gerektiğini dile getirirler. Şekerli ve asitli besinlerin dişte çürük oluşumuna, diş eti hastalıklarına ve ağızda koku yayılması neden olmaktadır. 

  Diş kökü ağrısından korunmak için önerilen beslenme şekilleri
  • Şekerli, tatlı ve asitli gıdaların fazla tüketilmesinden uzak durulmalıdır.
  • Öğlen ve akşam yemeklerinde elma ve havuç tüketilmelidir. Bunun nedeni  sert gıdalar oldukları için dişler doğal yolla temizlenmektedir.
  • Diş diplerine masaj yapacak diş ipleri kullanılmalıdır.
  • Şekerli ve yapışkan gıdalar tüketildiğinde dişler fırçalanmalıdır. Eğer fırçalama durumunuz yok ise bol suyla ağız çalkalanmalıdır.
  • Tatlı ve şekerli gıdalar tüketildikten sonra bir parça peynir yenmelidir. Peynirin diş çürüğü ağrısını engelleyici özelliği olmasıdır.
  • Eski zamanda insanlar sert gıdalar ile beslendikleri için dişleri doğal yolla temizlenmiş olurdu. Günümüzde insanlar hazır gıdalara yönelimi fazla olmasından dolayı diş kökü ağrılarında artış yaşanmaktadır.
  Diş kökü ağrısı arttıracak zararlı besinler 

  Bisküvi, şeker, kola ve çikolata gibi hazır besinler kısaca abur cuburlar diş etlerine ve minesine yapışırlar. Bu olay diş yüzeyini aşındırarak diş kökü çürüklerinin oluşmasını sağlar. Bu gıdalar diş etlerinin yapısını bozar, kanamaya sebep olur, etlerin kırmızı olmasına neden olmaktadır. Diş köklerinde meydana iltihaplanmalar yüzünden şiddetli ağrılar oluşmaktadır. Diş etlerinde oluşan rahatsızlıklardan  dolayı etler gücünü kaybeder ve dişlerle arasındaki bağı koparır. Tüketilen gıdalar çok önemlidir. Dişlerin, diş etlerinden ayrılmasından dolayı kanamalar oluşur. Tüketilen gıdaların artıkları bu kısımlara girer ve bakteri oluştururlar. Bakteriler giderek çoğalır. Böylece diş kökleri geçmeyen ağrılarla savaş zorunda kalır.

  Diş Kökü AğrısıDiş kökü ağrısı yakalanmamak için kullanılan maddeler

  Uzman doktorlar tarafından hastalara önerilen gıda maddelerin en başında protein taşıyan ürünler gelir. Protein diş ağrılarını engelleyici özelliği vardır. Ayrıca insanın temel yapı taşını ise protein oluşturmaktadır. Peynirin diş ağrılarında doğal antibiyotik olduğunu bir çok insan bilmemektedir. Özellikle şeker tüketiminden sonra yenilen peynir diş minesinde oluşabilecek olan çürükleri ve çürüklerin köke kadar ilerlemesini engeller.

  Diş kökü ağrısı çözümleri

  Uzmanlar diş fırçalamasının önemli olduğunun üstüne basarak belirtmektedirler. Diş fırçalanması günde 2 kere sabah ve akşam yapılır. Diş fırçalanmasının önemi ise diş hastalıklarından dişlerimiz korumaktır. Diş fırçalamakla beraber akşam Diş ipi ile dişlerin aralarındaki yemek artık temizlenip sonrasında bakteri giderici gargara kullanılmalıdır. Misvak gibi materyal doğal bir diş temizleyicisi görevi görmektedir. Diş kökü ağrısından sakınmak için dişlerin bakımı ve temizliği çok önemlidir. Diş kökünden meydana gene beklenmedik kanamalar, beyazlaşmalar, kızarıklıklar ve geçmeyen ağrılar görüldüğünde diş hekimine başvurulmalıdır.
  ]]>
  Geçmeyen Mide Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/gecmeyen-mide-agrisi.html Thu, 02 Aug 2018 22:27:27 +0000 Geçmeyen mide ağrısı; mide on iki parmak  bağırsağı ile yemek borusu arasında kalan şekil olarak torbaya benzeyen sindirim sistemi organına mide denir. Yiyeceklerin geçici olarak toplandığı depolandı organdır. Ayrıca mide, i Geçmeyen mide ağrısı; mide on iki parmak  bağırsağı ile yemek borusu arasında kalan şekil olarak torbaya benzeyen sindirim sistemi organına mide denir. Yiyeceklerin geçici olarak toplandığı depolandı organdır. Ayrıca mide, içine giren yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı yerdir. Mide ayrıca vücudumuz için salgı da yapan bir organımızdır. Mide kendi çıkarttığı asitten kendi kendini korumak için yapışkan bir mukus ta üretir.
  mide hastalıkları; mide hastalıkları denince ilk akla gelen gastrittir. Daha sonrada ülser, reflü, mide kanaması,  mide kanseri, hazımsızlık, mide yanması ve mide tembelliği olarak sıralanmaktadır.
  Geçmeyen mide ağrıları vücudumuzun herhangi bir bölgesinde sorun olduğunun bir belirtisidir. Bu ağrılar sayesinde vücudumuzda bize mide yoluyla sinyaller verir.

  Mide ağrısının sebepleri;   

  Bu sebepler, stres, fazla kilo, midede tahriş, iltihaplanma, ülser, kabızlık, psikolojik nedenler, uzun süre aç kalma, safra taşı hastalığı, kolit, hızlı yemek yemek, virüs ve enfeksiyonlardır.
  Mide ağrılarının nedeni bazen yediğimiz bir yemekteki baharattan, salçadan veya acıdan kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca vücudun karın kısmında birçok organ olmasından dolayı her  karın ağrısını mide ağrısı gibi algılamamalıyız.

  Geçmeyen Mide AğrısıGeçmeyen mide ağrısının tedavisi;  

  Mide ağrısı çeken kişiler bol bol sebze ve meyve tüketmeleri gerekir. Günlük iki üç litre su içilmeli, gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Çünkü, bu tür gazlı içecekler midede boşluk oluşumunu yavaşlatarak mide şişkinliğine sebep olmaktadır.
  Aşırı sıcak ve soğuk içecekler tüketmekten kaçınmalı, taze yiyecekler tüketmeye çalışılmalıdır. Dondurulmuş veya paketlenmiş ürünlerden uzak durulmalıdır. Bazı  yiyeceklerde kontrollü tüketilmelidir çünkü, bu yiyecekler gaz üretir ve bu gazda mide de şişliğe neden olur. Bu yiyecekler ise, kuru fasulye, lahana, karnabahar, kavun, elma ve baklagillerdir. 
  Bu mide ağrıları için evde kolaylıkla yapabileceğimiz rezene çayı, dereotu, zencefil, tarçın, ıhlamur çayı ve nane çayı mideyi rahatlatan içeceklerdir. 
  Alınan bu önlemlere rağmen mide ağrısında bir rahatlama yok ise mutlaka bir doktora gidilmelidir. Doktorunuzun muayenesi sonucunda geçmeyen mide ağrısına için size vereceği  uygun bir tedavi yöntemi ile( ilaç, diyet )   uygulayacaktır.
  ]]>
  Hamilelikte Diş Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/hamilelikte-dis-agrisi.html Fri, 03 Aug 2018 00:57:50 +0000 Hamilelikte diş ağrısı;  diş ağrısı genellikle dişlerdeki çürüklerin sinirlere kadar inmesi ve sinirlere  zarar vermesi ile meydana gelir. Hamilelikte diş ağrısı, östrojen ve progesteron seviyelerinin deği
  Hamilelikte diş ağrısı;  diş ağrısı genellikle dişlerdeki çürüklerin sinirlere kadar inmesi ve sinirlere  zarar vermesi ile meydana gelir. Hamilelikte diş ağrısı, östrojen ve progesteron seviyelerinin değişmesinden kaynaklanan ve diş üzerinde biriken bakteriyel plağın artmasından kaynaklanmaktadır.
  Hamilelik döneminde özellikle ilk aylarda meydana gelen mide bulantıları ve kusmaların oluşturduğu asidin artması, karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesi, sık sık yemek yeme isteği gibi sebeplerdir.  Buna bağlı olarakta düzenli diş ve ağız bakımının yapılmaması hamilelikte diş ağrısı ve diş kaybına neden olur.
  Hamilelik döneminde diş etleri hormonal seviyeye bağlı olarak güç kaybına uğrar. Hamilelikte diş etlerinde şişme ve kanama olabilir. Bu nedenlede hamile kişiler dişlerini güçsüz hissederler ve çiğneme sırasında ağrı yaşarlar. Aslında diş problemi olan her bayanın hamile kalmadan önce mutlaka diş sorunlarından kurtulmalı ve gerekli işlemleri yaptırmalıdırlar. Çünkü diş sorunları konusunda önlem alınmaz ise hamilelik boyunca zor günler yaşanır.
  Dişte oluşan ağrılar kalıcı tedavi yapılmaz ise baş ağrısı, gözde sorun ve kulak ağrısına da  sebep olurlar.  

  Hamilelikte diş ağrısının nedenleri; 

  diş ağrısı diş minesinin aşınmasından, diş çürümesinden, diş eti iltihaplanmasından, yirmilik diş gibi gömülü dişler, diş eti hastalıkları ve kaza sonucu kırılan dişten kaynaklanabilir.
  Diş ağrısının en yaygın sebebi diş çürüğüdür. Çünkü ağız içine yerleşen bakteriler,  şekerli ve unlu besin kalıntıları asit oluşturur. Bu asitte dişin koruyucu tabakası olan diş minesini zayıflatır ve çürük oluşmasına neden olur.

  Hamilelikte Diş AğrısıHamilelikte diş ağrısı tedavisi; 

  diş ağrısı olan hamile kişilerin zaman kaybetmeden bir diş hekimine gitmesi gerekir. Çünkü bu ağrılar çok şiddetlenirse bebeğede zarar verebilir. 
  Hamilelikte diş ağrısı iltihaptan kayaklanıyor ve yüzde şişme meydana getirmiş ise şişen bölgeye soğuk kompres yaparak diş hekimine gidinceye kadar rahatlama sağlanır. Diş çürükten dolayı oyulmuş ise boşluk oluşmuş yere karanfil veya karanfil yağı konulabilir.  Hamilelik döneminde diş tedavisi yaptırılması gerekiyor ise yapılacak işlem veya  ilaç tedavisi hakkında mutlaka kadın doğum doktorunun onayı alınmalıdır. Çünkü uygulanacak tedavide bebeğin zarar görmemesi gerekmektedir.
  ]]>
  Hamilelik Bel Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/hamilelik-bel-agrisi.html Fri, 03 Aug 2018 09:18:42 +0000 Hamilelik bel ağrısı, hamilelikte bayanların en çok sıkıntı yaşadığı durumlardan biri de bel ağrısıdır. Hamilelikte bel ağrısı hamileliğin son aylarına doğru daha da artmaktadır. Kilo alımı arttıkça buna bağlı Hamilelik bel ağrısı, hamilelikte bayanların en çok sıkıntı yaşadığı durumlardan biri de bel ağrısıdır. Hamilelikte bel ağrısı hamileliğin son aylarına doğru daha da artmaktadır. Kilo alımı arttıkça buna bağlı olarak bel ağrıları da artar. Hamile bayanların çoğu bel ağrısı şikayeti çeker bu ağrılar hamileliğin bitmesiyle yani bebeğin doğumu ile azalma gösterir. Hamileliğin her aşaması ağrı şiddeti farklı olur. Hamileliğin son aylarında daha da artmaktadır. Hamilelikte ortaya çıkan bu ağrıların en önemli sebebim omurga, kuyruk sokumu ve kemiklere yüklenen ağırlığın artmasıdır. Bu nedenle bebek kilo alımı arttıkça yani hamileliğin sonuna doğru bu ağrıların şiddeti artar hamilelik döneminde hormonal olan değişiklikler de belde ağrı oluşumuna sebep olur.
   
  Hamilelikte bel ağrısı oluşumu, 

  Hamilelik döneminde rahim hızla büyür buna bağlı olarak bel ağrıları da artar. Rahim içi ve bebek büyüyerek pelvik bölgelerinde gerilmelere yol açarak bel de ağrı hissedilmesi sebep olur. Tüm bu ağrılar hamileliğin normal işleyişi içerisinde yer alır korkmanıza gerektirecek bir durum söz konusu değildir fakat ağrıların azalması için yapmanız gereken şeyler vardır. Bu şekilde ağrılarınıza azaltarak daha sağlıklı ve rahat bir hamilelik dönemi geçirmiş olacaksın 

  Hamilelik Bel AğrısıHamilelikte bel ağrısını azaltak için, 

  Hamilelik esnasında bel ağrılarının en aza indirebilmek için yapmanız gereken şeyler şunlardır. İlk olarak oturup kalkmanıza dikkat etmeli otururken ayaklarınızı hafif yüksekte tutmalısınız oturduğunuz alanın sırtınızı destekleyecek şekilde olmasına özen göstermelisiniz gerekirse sırtımızın arkasına yastık koyarak desteklemeli Böylelikle ağrıları azaltmaya yardımcı olabilirsiniz mümkün olduğunca başınızı ve omzunuzun dik tutmalısınız öne eğilmeden gergin bir şekilde durmalısınız sık sık oturma pozisyonunuzu değiştirmelisiniz. Eğilip kalkarken omurganızı mutlaka bir tutmalısınız aksi halde ani bel ağrılarına sebep olur Ağır yük taşımaktan kaçınmalısınız uyurken yan yatarak uymalısınız, sırt üstü yatmaktan sizi rahatsız edecektir doğru kıyafet kullanmalı rahat ayakkabılar giyinmelisiniz özellikle yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmalısınız. Belinizi destekleyecek şekilde hamile kıyafetleri hamile pantolonları giymelisiniz. Egzersiz yaparak vücudumuzu esnek hale getirmelisiniz sık aralıklarla su içmelisiniz.
  ]]> Hamilelikte Bel Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/hamilelikte-bel-agrisi.html Sat, 04 Aug 2018 00:48:53 +0000 Hamilelikte bel ağrısı, hamilelikte bel ağrısı genellikle gebeliğin orta dönemlerinde başlar. Hamilelikte bel ağrısının nedeni büyüyen rahmin, siyatik sinirlere baskı yapmasıdır. Bebeğin ana rahminde ki pozisyo Hamilelikte bel ağrısı, hamilelikte bel ağrısı genellikle gebeliğin orta dönemlerinde başlar. Hamilelikte bel ağrısının nedeni büyüyen rahmin, siyatik sinirlere baskı yapmasıdır. Bebeğin ana rahminde ki pozisyonu ağrının şiddetini belirler. Hamilelik süresinde görülen bel ağrısının nedenleri biyomekanik, hormonsal, damarsal veya diğer nedenlerden oluşan durumlara göre değişir.  

  Hamile anne adaylarında çok duyulan şikayetler arasındadır hamilelikte bel ağrısı. Her 4 kadından 3'ü hamilelik boyunca bu şikayetlere maruz kalır. Hamileliğin her aşamasında farklı faktörlere bağlı hastalıklar ve ağrılar oluşur. Hamilelikte bel ağrısının sebeplerinden biri olan, omurga ve kuyruk sokumu kemiklerine binen aşırı yüktür. Hamilelikte alınan kilolar, vücudumuza ağır geldiğinden vücutta bulunan kemikler zorlanır. Bu zorlanma sonrası oluşan bel ağrıları dayanılması zor olan ağrılardır. Hamilelikte değişen hormonlar, eklemlerde ve kemiklerde çok fazla hassasiyete yol açar. Bu değişikliklerle birlikte ortaya çıkan rahim ağzı gerilmeleri ve sinir sıkışmaları hamilelikte bel ağrısının başka sebeplerindendir. Hızla büyüyen rahim içindeki bebek, bel bölgesinde gerilmeye neden olmaktadır. Bu gerilmeyle bel omurgasında oluşan eğrilik şiddetli bel ağrısına sebep olur. Hamilelik süresi içinde duruşa dikkat etmek bel ağrısını hafifletebilir.

  Hamilelikte bel ağrısı nedenleri:

  • Hamilelikte fazla kilo alımı bel ağrısı nedenlerinden biridir.
  • Uzun süre ayakta kalmak ve hareketsiz durmak.
  • Hamilelikte yatış pozisyon olarak ilk üç aydan sonra sırt üstü yatmak.
  • Otururken sırtınızı desteklememek.

  Dik durmak omurga kemiklerinin eğilmesini önler ve ağrı oluşmasını hafifletir. Hamileliğin 3.ayından sonra yatış pozisyonuna dikkat edilmesi gerekir. Hızla büyüyen karın ağırlığı bele verir. Uyku halinde yan yatılırsa bel biraz daha dinlenir ve ağrı hafifler. Hamilelik sürecinde çok fazla kilo almamaya özen gösterilmesi gerekir. Alınan her kilo vücuda daha çok ağırlık vereceğinden, gebeliği en fazla 10 kilo ile sonlandırmak gerekir. Az kilo alımında vücutta oluşabilecek gerilme ve sinir sıkışmaları daha az olacağından, ağrı oluşma durumu önlenmiş olacaktır. Hamilelikte oluşan bel ağrısına doğal çözümler bulmak bu süreci daha hafif düzeyde atlatılır.

  Hamilelikte Bel AğrısıHamilelikte bel ağrısı tedavisi; hamilelik sürecinde en güzel tedavi yöntemi doğal ve bitkisel çözümlerdir. Anne bebek besini bir olduğundan hamile annelerin ilaç kullanması bebek sağlığı için uygun değildir. Hamilelikte oluşan bel ağrısının tedavisi doğal bitkilerde bulunmaktadır.
  Hamilelik döneminde eğilip kalkarken çok dikkatli olmak gerekir. Yapılan yanlış bir ani hareket bel ağrısının şiddetini artırabilir. Bel ağrısında bol bol yürüyüş yapılması doğal bir çözüm ve egzersizdir. Zeytinyağı ile bel bölgesine masaj yapmak bölgeyi rahatlatacaktır. Sürülen zeytin yağından sonra bel bölgesi sıcak tutulur ve sert bir zeminde yatılması gerekir. Nane yağı, sarımsak yağını hamilelikte tüketmek gerekir. Bu yağları bel bölgesine masaj yaparak kullanmak oldukça iyi gelecektir ve rahatlatır. Limon tüketimini arttırmak bel ağrılarını hafifletecektir. Kırmızı biberin ağrı kesici özelliğinden dolayı bu süreçte bol bol tüketilmesi gerekir. Doğal bir ağrı kesici olan kırmızı biber tam bir şifa kaynağıdır. Nane yağı dışında nane tüketimi de çok önemlidir. İçinde olan mentol sayesinde ağrıyı hafifletir. Kişniş bitkisini bolca tüketmek gerekir. Kişniş bitkisi ağrı kesici özelliğinden dolayı, hamilelikte oluşan bel ağrılarında tercih edilen doğal bitkilerdir. Turp suyu, lahana yaprakları, lavanta hamilelikte oluşan bel ağrılarına iyi gelen bitkilerdendir.

  ]]>
  Sol Tarafta Ağrı https://www.agrisi.gen.tr/sol-tarafta-agri.html Sat, 04 Aug 2018 03:43:55 +0000 Sol Tarafta Ağrı, Vücudumuzun anatomik yapısı incelendiğinde iç organların bulunduğu, göğüs ve karın boşluğunda organlar da meydana gelen bazı sorunlar ağrılara neden olur. İç organlar da ortaya çıkan sorunlarda
  Sol Tarafta Ağrı, Vücudumuzun anatomik yapısı incelendiğinde iç organların bulunduğu, göğüs ve karın boşluğunda organlar da meydana gelen bazı sorunlar ağrılara neden olur. İç organlar da ortaya çıkan sorunlardan başka kas ve sinir dokusu ve diğer organeller de çıkan sorunlar da ağrıya neden olabilir. Vücudumuzun sol tarafında ağrı oluşumu genellikle solda bulunan organlar ile ilgilidir. 

  Sol tarafımızda bulunan iç organlar sol akciğer lobu, kalbin büyük bölümü, dalak, mide, pankreasın bir bölümü, ince bağırsağın bir kısmı ve kalın bağırsağın bir kısmından oluşur. Bunlardan başka kas dokuları ve iskelet sistemimize bağlı kaburga kemiklerimiz de ağrı oluşmasına neden olabilir. Göğsün solunda bulunan kalbimiz sol akciğer lobuna yaslanmış vaziyette çalışır. Karaciğerin sol kenarı, sol idrar kanalı üstü ve sol böbrekte hastalık ve çeşitli sorunlar nedeni ile sol tarafta ağrıya neden olabilir. 

  Genel olarak iç organlarımızın rahat edebilmesi düzenli spor ve kısa mesafeli yürüyüşler yapılmalıdır. Mide girişinin sol tarafta, çıkışının sağ tarafta oluşu nedeni ile, sol tarafa yatmamak gerekir. Sol tarafa yatıldığında mide içinde bulunan ifrazatı çıkartmakta zorlanacağından mide ağrısına neden olabilir. Ayrıca kalbinde sol tarafında oluşundan dolayı kalbin sıkışmaması için sol tarafa yatmamak gerekir.

  Sol tarafta ağrı nedenleri nelerdir

  Böbrek sorunları: Böbreklerin başına gelebilecek en genel sorun böbrek taşıdır. Böbrek taşlarının oluşumu ile ilgili yapılan araştırmalarda genel olarak genetik yatkınlık ve kireçli suların etkili olduğu görülmektedir. Taş oluşumu, idrar yolunda minerallerin birleşerek tortulaşması ile ortaya çıkar. Böbrek taşı ağrısı insanın başına gelebilecek en şiddetli ağrılardandır. Bunun nedeni ise böbrek taşlarının yüzeyinin tırtıklı olmasıdır. Tırtıklı yüzey korunmasız böbrek iç yüzeyinde hareket ettiğinde batma ile birlikte ağrı meydana gelir. Ayrıca bu durum ağrının kasık, erkekler de penis, karnın sol üst kısmı ve bel gölgesine yayılmasına, ve kusmaya yol açabilir. 

  Böbreklerde ağrı oluşumu bazen de böbrek enfeksiyonu nedeni ile oluşur. Böbrek enfeksiyonu özellikle bayanlar için doğurganlığın sonlanmasına neden olabileceğinden ihmal edilmemelidir. Enfeksiyon yorgunluk, ateş, kusma, sırtta ve karında ağrı şeklinde kendini gösterir. Böbrek ağrısının anlaşılması için hekim tarafından belirli testler yapılmalıdır.

  Sol Tarafta AğrıMide kıvrılması (Gastrik Volvulus): Bu hastalık insanlarda genetik olabileceği gibi stres ve üşütme ile ortaya çıkabilir. Bu hastalık ortaya çıktığında mide üstünde kuru ve şiddetli ağrı, kusmadan mide bulantısı ortaya çıkar. Hastalık oluşumu midenin bir ucundan diğer ucuna doğru katlanması şeklinde ortaya çıkar. Nadiren görülen bu durum genel olarak yetişkinler ve bir yaşından küçük çocuklarda ortaya çıkar. Çocuklarda ortaya çıkan durum gaz ile ilişiklendirilir. Tedavi edilmediğinde mide spazmı ve mide kanamasına bağlı kan kusma olayı yaşanır.

  Zatürre: Sol akciğerde meydana gelen bu durum, şiddetli sol karın ağrılarına neden olur. Karında meydana gelen şiddetli ezilme hissi veren ağrılar ile birlikte akciğerlerde balgam oluşumu yüksektir. Zatürre hastalığı tedavi edilmeyen üst solunum yolları hastalıklarının ilerlemesi ile ortaya çıkar. Hastaya tıbbi müdahale yapılmaz ise hasta kaybedilebilir. 

  Kabızlık: Mide bağırsak sorunlarına bağlı olarak yaşanan kabızlık, karnın sol tarafında ağrı ile birlikte şişkinlik ve kilo alma sorunu ortaya çıkartır. Bağırsak zorlanması karnın sol alt tarafında ağrıya neden olur.

  Fıtık: Sol karın ağrısına neden olan etken bağırsaklarının belirli bölümlerinde meydana gelen daralmalar ile birlikte karın iç zarlarının yırtılması sonucu bağırsağın bir kısmının dış za]]> Çene Altı Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/cene-alti-agrisi.html Sun, 05 Aug 2018 02:24:40 +0000 Çene Altı Ağrısı: Çene eklemi gün içerisinde en çok kullandığımız eklemlerimizdendir. Her çiğneme hareketi yaptığınızda çene ekleminiz çalışır. Hatta ve hatta her konuştuğunuzda ve her yutkunduğunuz da yine çen Çene Altı Ağrısı: Çene eklemi gün içerisinde en çok kullandığımız eklemlerimizdendir. Her çiğneme hareketi yaptığınızda çene ekleminiz çalışır. Hatta ve hatta her konuştuğunuzda ve her yutkunduğunuz da yine çene ekleminiz çalışır. Yani gün içerisinde en çok kullanılan eklemlerden birisidir çene eklemi. Çene eklemi kulak kepçenizin hemen önünde bulunur.Elinizi bu bölgeye koyup hareket ettirdiğinizde bu eklemi hissedebilirsiniz. Bir yiyeceği ısırdığınızda sadece dişlerinizle değil çene ekleminizlede o yiyeceğe kuvvet uygularsınız. Eklemler hareketin hassas olmasını sağlamak amacı ile kaygan yapıda olan bir kıkırdak tabakası ile döşelidir. Çene altı ağrısı bazen ciddi nedenlerden kaynaklanabilir. Çene kanseri, çene kırılması vb. gibi nedenler bu duruma örnektir. Bu gibi olaylarda zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır. Aksi takdirde hiç beklemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilir ve günlük yaşantınızı devam ettirmede bir takım zorluklar yaşayabilirsiniz.

  Çene Altı Ağrısı Neden Olur

  Çene altı ağrısına neden olan bir çok etken vardır. Örneğin geceleri uykuda çenenizi sıkıyorsanız veya çenenizi durmadan gıcırdatıyor yada kaydırıyorsanız, çene ekleminizde yer alan kıkırdak dokuya zarar verirsiniz. Günün büyük bir kısmını sakız çiğneyerek geçiriyorsanız çene ekleminizin yemek yeme dışında dinlenmesine izin vermiyorsunuz demektir. Yemek yerken hep aynı taraftan yemek yerseniz, yediğiniz tarafta ki eklem üzerine daha çok  basınç uygulanır ve buda çene altı ağrısı yaşamanıza neden olur. Ayrıca dişleriniz de problem olursa bu durumda çene altı ağrısına neden olur. Bu anlatılan sorunların her biri çene ekleminizde hasarlar bırakabilir. Eğer bu hasar sinir ucuna ulaşırsa ağrı duyarsınız. Böyle durumlarda zaman kaybetmeden doktora başvurmalı ve ağrıya neden olan etken bulunduktan sonra uygun tedavi yöntemlerine başlanmalıdır.

  Çene Altı AğrısıÇene Altı Ağrısı Nasıl Hissedilir

  Her yutkunduğunuzda, bir şeyler yediğinizde veya esnediğinizde çene altı bölgenizde şiddetli bir ağrı hissedersiniz. Bu ağrı çene ekleminizin bulunduğu yerde olabileceği gibi farklı yerlerde de hissedilir. Ağrının en çok hissedildiği yer kulaktır. Bir çok kişi doktora kulağında  bir sorun olduğunu ve bu nedenle ağrıdığını düşünerek başvurur. Oysa bu ağrı çene ekleminde meydana gelen hasarlardan kaynaklanır. Çene eklemi ağrısının yanında eklemin yolaçtığı bazı şikayetlerde gözlenir. Mesela ağız açılıp kapandığında çene ekleminde çıt diye bir ses gelir ve bu ses oldukça rahatsız edicidir. Ayrıca birçok kişi çene ekleminde ki sıkıntı yüzünden kulağında çınlama meydana geldiğini belirtmiştir.

  Çene Altı Ağrısı Tedavi Yolları

  Çene altı ağrısının tedavisi için öncelikle ağrıya neden ola etkenin bulunması gerekir. Bu etken bulunduktan sonra uygun tedavi yöntemine başlanır. Bu tedavi yöntemlerinin dışında sizde bazı şeylere dikkat ederek bu durumun en aza inmesini sağlayabilirsiniz. Mesela Yediğiniz yemekleri çiğnerken çenenizin sağ ve sol tarafın eşit bir şekilde kullanmalısınız. Bilinçli olarak yapıyorsanız dişlerinizi gıcırdatmayı bırakın. Ayrıca geceleri uykunun arasında dişlerinizi sıkıyorsanız ağızlık kullanabilirsiniz. Ağızlıklar dişlerinizi sıkmanızı engelleyecektir. Ağrınız iyileşene kadar sakız çiğnemeyi bırakınız. Günde iki kez ve yarım saat olmak üzere çenenize sıcak uygulama yapabilirsiniz. Her hangi bir sağlık sıkıntınız yoksa aspirin kullanabilirsiniz. Bahsettiğimiz yöntemler çene ekleminizde meydana gelen zedelenme ve yırtığın azalması sonra da iyileşmesi için iyi gelen yöntemlerdir. Burada aspirin yırtığın iyileşmesi ve oluşan ödemin dağılması için çok büyük görev üstlenir. Fakat bu yöntemleri uyguladığınız halde çene ekleminizde iyileşme meydana gelmiyorsa bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Eğer ciddi bir sorun varsa]]> Sol Göğüs Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sol-gogus-agrisi.html Sun, 05 Aug 2018 12:48:51 +0000 Sol göğüs ağrısı, ciddi bir hastalığın habercisi olabileceği gibi aynı zamanda stres, uzun süre sol tarafa dönük yatmak ve sinir sıkışması gibi nedenlere bağlı olarak da görülebilir. Yapılan egzersiz sonrası göğ Sol göğüs ağrısı, ciddi bir hastalığın habercisi olabileceği gibi aynı zamanda stres, uzun süre sol tarafa dönük yatmak ve sinir sıkışması gibi nedenlere bağlı olarak da görülebilir. Yapılan egzersiz sonrası göğüsün sol tarafında ağrı meydana gelmesi doktor kontrolü ile geçebilir. Özellikle sürekli ve ara ara gelen sol göğüs ağrısı, kan akışı engelleyen bir takım hastalıklar ve kalp damar hastalığının belirtisi olabilir. Kalp sıkışması ve kalp krizi gibi durumlarda sol göğüste ağrılar yaşanabilir. Sol göğüs kalbi çevreleyen bölümde bulunduğu için kalp hastalıkları durumunda da sol göğse ağrı yapabilir. Ancak en iyi teşhis doktor tarafından yapılacağı için kısa zamanda doktor kontrolüne gidilmeli ve sağlık kontrol yapılmalıdır.

  Sol göğüs ağrısı nedenleri

  Kalp krizi: Kalp krizi hastalığının belirtisinden bir tanesi olan sol göğüs ağrısı devamında omuz ağrısı, kolda uyuşma ve sırtta ağrı ile kişide görülebilir. Arterlerin tıkanması ile birlikte kalbe kan akışı olmayabilir veya azabilir. Sol göğüs ağrısına neden olan bu hastalık oldukça ciddi olmaktadır.

  Kardivasküler nedenler: Sol göğsü çevreleyen bu ağrı kardiyak iskemi ile doğrudan bağlantılı olabilir. Kardiyak iskemi, kalbe gitmesi gereken kanın azalması ve kalp kasına gidecek oksijenin azalması ile meydana gelmektedir. Bu hastalığın belirtisi halinde kişinin EKG testi yaptırması önerilir. Test sonucuna göre hastalığın varlığı saptanabilir.

  Kemik hasarı: Kaburgaların zarar görmesi ve darbeye bağlı olarak görülen göğüs kemiğinde hasar sol göğüs ağrısına yol açabilir. Bu durum genelde zorlayıcı ağır egzersizler ve sonrasında görülmektedir. Aynı zamanda yeterli alınmayan mineral ve vitaminler kişide kemik hasarına yol açabilir ve ağrı yaşanmasına neden olabilir.

  Sol Göğüs AğrısıSinir sıkışması: Sinir sıkışması göğsün sol tarafında veya her iki tarafında ağrı yaşanmasına yol açabilir. Bu durum fiziksel muayene sonucunda görülebilir. Aynı zamanda sinir iletim testi ile de hastalığın varlığı kanıtlanabilir. Sinir sıkışması haline kişiye anti-iflamatuar ilaçlar önerilir ve tedaviye olumlu bakılır. Ancak ilaç tedavisi olumsuz tepsi verirse bu durum karşısında cerrahi işlem yapılabilir.

  Kas hasarı: Sol göğüste bulunan kasların hasar görmesi halinde göğüs ağrısı yaşanabilir. Bu durum genelde kas liflerin de yırtılma halinde veya kasların zarar görmesi sonucunda görülmektedir. Hastalığın tedavisi ilaçlar ile yapılabildiği gibi cerrahi müdahale de gerektirebilir. Ancak cerrahi müdahale kişide son olarak yapılacak bir işlemdir. Eğer hastalığın teşhisi erken konulmuş ise ilaç tedavisi ile tedaviden olumlu sonuç alınabilir. 

  Sol göğüs ağrısı, pek çok farklı hastalığa dayalı olarak görülebilir. Eğer bildiğiniz bir sağlık sıkıntınız varsa bu bağlı olarak gelişen tek veya iki göğüz ağrısı yaşayabilirsiniz. Eğer sürekli olarak yaşamadığınız bir durum ise fiziksel muayene ile sol göğüs ağrınızın kaynağı belirlenebilir. Ancak sürekli ve düzenli olarak yaşadığınız sol göğüs ağrınız varsa mutlaka sağlık kuruluşuna gitmeniz, sağlık açısından daha faydalı olacaktır. 

  ]]>
  Ayak Baş Parmak Tırnak Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/ayak-bas-parmak-tirnak-agrisi.html Sun, 05 Aug 2018 21:22:20 +0000 Ayak baş parmak tırnak ağrısı nedenleri; genelde fiziksel bir temas sonucu meydana gelir. Baş parmağın yere çarpması, uzun süre yürümek, sıkı ayakkabılar gibi nedenler ayak baş parmak ağrısının nedenleridir. B Ayak baş parmak tırnak ağrısı nedenleri; genelde fiziksel bir temas sonucu meydana gelir. Baş parmağın yere çarpması, uzun süre yürümek, sıkı ayakkabılar gibi nedenler ayak baş parmak ağrısının nedenleridir. Bu nedenler dışında, gut hastalığı, bunyon, ayak nasırı, ayak mantarı, düz tabanlık ayak baş parmak tırnak ağrısının olmasını tetikler. Tırnak çatlaması, tırnağın batması, tırnağın iltihaplanması ve kemik tümörü ayak baş parmak tırnak ağrısının nedenleri arasındadır. Ayak baş parmak tırnağının etrafındaki deri kızarma, şişme ve acı oluşturur. Tırnağın sivri tarafı baş parmağın içine bükülerek tırnağın batmasını meydana getirir. Tırnak enfeksiyon kapmışsa iltihaplanır ve sarı bir akıntı gelir. Ağrı şiddeti çok fazla  dayanılması zordur. Tırnak keserken biçimsiz kesmekte ağrıyı arttırır. ayak baş parmak tırnağının soyulması, tırnak çevresindeki derinim kuruması, beyaz noktalar, kırılmalar, sararmalar, dikey koyu çizgilerin oluşması, tırnağın yatağından ayrılması ayak baş parmak tırnağında karşılaşılan sorunlar arasındadır.

  Ayak Baş Parmak Tırnak AğrısıAyak baş parmak tırnak ağrısı tedavi yöntemleri; 

  Tedavi tırnak ağrısının altında yatan nedene göre değişir. Ciddi bir rahatsızlıktan şüpheleniyorsanız mutlaka bir uzman hekime başvuru yapılması gerekir. İltihap sökücü ilaçlar kullanmak ağrının şiddeti azaltır ve tırnak batmasından kaynaklanan tırnaktaki enfeksiyona bağlı sarı akıntıyı iltihap sökücü kurutur. Bölgede kuruyan iltihap tırnak üzerinde ağrı yapmaz. Çarpma gibi fiziksel temas sonucu oluşan tırnak ağrısına en iyi yöntem soğuk tedavi yani buz tedavisi yapmaktır. Tırnak üzerine buz koyup beklemek tırnağa soğuk tedavi uygulayarak rahatlatacak ve oluşan ağrıyı ortadan kaldıracaktır. Baş parmak ve tırnağı sıkıştıran ayakkabılar giymemeye özen gösterilmelidir. Normal ağrı kesiciler işe yaramadığı zaman, kortikosteroid enjeksiyon doktor tarafından tavsiye edilir. Tırnak kesimine dikkat etmek tedavide en önemli detaydır. tırnakların kesimi küt ve düz olmalıdır. Tırnağın batması durumunda mutlaka antibiyotik grubu bir ilaç alarak tırnağın batan kısmı çıkartılır. Ayak baş parmak tırnağının batmasına bitkisel tedavi yöntemleri kullanılabilir. Tırnak kenarındaki deriyi yumuşatmak için zeytin yağı sürülür.

  Ayak baş parmak tırnak ağrısının bitkisel tedavi yöntemleri; 

  Papatya çayı, ada çayı, incir yaprağı çayı, bol bol su tüketmek, doğal antibiyotik olan sarımsak ve soğanı bol bol tüketmek kullanılan tedavi yöntemlerindendir. Kırmızı biberin ağrı kesici özelliğinden dolayı tüketilmesi oluşan ağrıları dindirir. Tırnağı doğal yağlarla yumuşatıp masaj yapmak tırnak ağrısını hafifletir ve bölgeye iyi gelir. Ayaklar ılık su içinde 10-15 dakika bekletilir. Yumuşayan ayak tırnağı rahatlar.

  ]]>
  Karın Ağrısı Nasıl Geçer https://www.agrisi.gen.tr/karin-agrisi-nasil-gecer.html Mon, 06 Aug 2018 04:01:27 +0000 Karın ağrısı nasıl geçer ;karın ağrısının sebeplerini bir çok etkene bağlamak mümkündür. Ancak basit üşütme ve hastalıklardan kaynaklı bir karın ağrısıysa eğer kendi çabalarımızla evde bu ağrıdan kurtulmak i Karın ağrısı nasıl geçer ;karın ağrısının sebeplerini bir çok etkene bağlamak mümkündür. Ancak basit üşütme ve hastalıklardan kaynaklı bir karın ağrısıysa eğer kendi çabalarımızla evde bu ağrıdan kurtulmak istiyorsak bunun için basit yöntemler mevcuttur.  

  Karın Ağrısı Nasıl GeçerKarın Ağrısına İyi Gelen Yöntemler,
  • Etkili bir yöntem olan sıcaklık uygulamasını deneyebilirisiniz. Öncelikle karın ağrısı için karın bölgemizi sıcak tutabilir; sağdan sola, soldan sağa hafif bastırmak kaydıyla masajlar yapabiliriz. Karın bölgesine verilen ısı bu bölgedeki ağrı ve krampların geçmesine yardımcı olacaktır.
  • Karın ağrılarına bazı çayların iyi geldiği bilinmektedir. Bu çaylar fesleğen, mervür bitkisi, biberiye, zencefil, mentollü nane, papatya çaylarıdır. 
  • Bir limon, bir tutam kuru ve yaş naneyi parçalara ayırıp birlikte kaynatılıp içilir.
  •  Bir parça rezene ve biraz portakal kabuğu aynı miktarda karıştırılıp kaynatılarak içilir.
  •  1 kg bal ve 100 gr çörek otu birlikte karıştırılır ve aç karnına bir kaşık karın ağrısı olduğu zamanlarda tüketilir. Aynı şekilde 100 gr çörek otunu 1 litre su ile karıştırıp aynı şekilde tüketebilirisiniz.
  •  beslenme alışkanlıklarınızdaki yanlışlıkları bulun; Sigara ve alkol kullanımından uzak durun ya da mümkünse en asgari düzeyde tutun çünkü bu zararlı maddeler midede sıkıntılara yol açarak karın ağrısını tetiklemektedir. Öğünlerinizi arttırın yani  3 öğün yerine sık sık ama daha az 4-5 öğün oluşturun kendinize. Bol bol salata taze meyve yiyin. Acısı aşırı olan biber, karabiber, kızartma ve yağlı yiyecekleri beslenme listenizden çıkarın.
  •  Kaynamış bir çay fincanı suyun içine ince doğranmış bir çay kaşığı anason atıp demleyin ve süzerek için. Günde 3 öğün bir fincan tüketebilirsiniz.
  •  Karın ağrısına  için bitkisel yağlardan da yararlanmak mümkündür. Biberiye yağı ve kekik yağını birlikte, göbeğinize veya ayak altınıza sürebilirsiniz.  Ayrıca bu bitkisel yağları 1 fincan suya 10 damla  kadar damlatarak içmek de fayda sağlayabilir. 
  • Bir avuç tatlı bademi havanda ezerek, süt ile karıştırıp içebilirsiniz. Bu yaptığınız karışım bebeklerde de oldukça faydalıdır.
  •  Kaynatılmış 1 fincan kaynar suyun içine bir  çay kaşığı pelin atılır soğuduktan sonra aç karnına içilir.
  •  Bir çay fincanı kaynamış suyun içine bir adet çay kaşığı tarçın atılıp demlenir sonra kısa bir süre beklendikten sonra süzüle­rek günde üç öğün birer çay fincanı tüketilir.
  •  Kaynatılmış bir fincan suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı şahtere atılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı tüketilir aynı şekilde raziyane de kullanılabilinir.
  • Bir litre kadar üzüm sirkesinin içine, iyice ezilmiş olan dörtte üç anason katılıp  birlikte kaynatılmasının ardından, süzülerek hazırlanan anason posası alınıp onun üzerine yarim kahve fincanı kadar dövül­müş bir çorba kaşığı şap katıldıktan sonra, birlikte iyice karıştırılarak temiz bir tülbent’in arasına sarılıp ağrıyan karın bölgesinin üzerine sarılır.
  •  Bir adet soğan ezilerek suyu çıkarılır suyla karıştırılarak içilir.
  • Tüm bunların dışında eğer üşütmeden kaynaklıysa adaçayı veya kuşburnu çaylarını içerek karın ağrınızı geçirebilirisiniz
  •  Ağrıyan karın bölgesinin üzerine havlu sarılarak üzerinde ütü gezdirilir.
  •  Bir su bardağı hazır soğuk suyun içerisine bir çay kaşığı kadar benekli yılanyastığı atılıp tam olarak sekiz saat beklendikten sonra süzülerek yemeklerden önce ve sonra birer yudum olmak gün içerisinde toplam altı yudum bir bardak suyun içerisinde ısıtılarak tüketilir.
  • Eğer yediğiniz bir şey dokunduysa gaz sıkışması sebebiyle karnınız ağrıyabilir bu durumda bağırsakların boşaltılmasıyla karın ağrısı geçer. Karın ağrısı nasıl geçer sorusunun kısmende olsa cevabını vermeye ça]]> Safra Kesesi Sırt Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/safra-kesesi-sirt-agrisi.html Mon, 06 Aug 2018 21:39:07 +0000 Safra kesesi sırt ağrısı: Safra kesesi hastalıkları kişide var olmaya başladığında kişide sırt ağrıları da başlamaktadır. Sindirim için gerekli olan safrayı bağırsaklara aktaran ve safra depolayan safra kesesi adın Safra kesesi sırt ağrısı: Safra kesesi hastalıkları kişide var olmaya başladığında kişide sırt ağrıları da başlamaktadır. Sindirim için gerekli olan safrayı bağırsaklara aktaran ve safra depolayan safra kesesi adını taşıyan organdır. Safra kesesi hastalıkları kişide genellikle kendini karın ağrılarıyla göstermektedir. Kişide oluşan ağrılar, hazımsızlık ve sırt bölgesinde sancı yada devamlı ağrı olarak kendini gösteren problemler safra kesesi hastalıklarının habercisi olabilir. Safra kesesi sırt ağrısı, safra depolayan safra kesesinde bazen ciddi hastalıklardan kaynaklanan sebeplerle bazende kişi hayatı üzerinde tehlike oluşturabilecek durumlardan kaynaklanabilir. Safra kesesinde oluşan problemler ve hastalıklar karın bölgesinin sağ üst köşesinden başlayıp sırta kadar yayılan ağrılara neden olmaktadır. 

  Safra kesesi sırt ağrısı ile birlikte göğüs kafesine kadar çıktığı da gözlemlenebilir. Safra kesesi sırt ağrısı bilinen ağrı kesici ilaçlarla yada diğer ağrıyı kesmeyi amaçlayan yöntemlerle geçmez. Pozisyon değiştirmek kişideki sırt ağrısını dindirmez yada kişinin midede oluşan gazı dışarı atması karında oluşan ağrıyı sonlandırmaz. Vücutta oluşan bu gibi ağrılar kişide safra kesesi hastalıklarını işaret etmektedir. Safra kesesi hastalıkları kişide sindirim problemi de oluşturmaktadır. Ağır ve yağlı yemekler yendiğinde safra kesesi rahatsızlığına sahip olan kişide mide bulantısı şişkinlik oluşur. Kusma ve midede bulantı dışında sırt ağrısı dahada şiddetlenerek kişide büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Anlatılan problemler vücutta kendini gösteriyorsa mutlaka doktor yardımına ihtiyaç vardır. Safra kesesi sırt ağrısı problemini ertelemek ve ihmal etmek hastalığı sadece ileri boyutlara taşımaktan ibarettir. Günümüzde safra kesesi hastalıklarını tedavi etmek oldukça rahat ve kolaydır.

  Safra kesesi sırt ağrısı yapmanın yanı sıra aşağıdaki komplikasyonlara neden olmaktadır:
  • Safra kesesinin iltihaplanması
  • Safra kesesinin iltihaplanma sonucunda delinmesi
  • Safra kesesi içinde bulunan taşların ana kanala düşüp tıkanma yapması
  • Safra kesesi taşlarının büyük olması ana kanala baskı yapması
  • Pankreas akut iltihabı safra kesesindeki taşlar sonucu oluşan bu hastalık ciddi bir hastalıktır
  • Safra kesesi kanseri
  Safra Kesesi Sırt AğrısıSafra kesesi sırt ağrısı hastalıklarının belirtileri:
  • Sırtta ağrı oluşması
  • Karın ağrısı hissedilmesi
  • Dışkıda renk değişimlerinin gözlemlenmesi
  • Göz aklarında sarı lekeler
  • Omuz altında ağrıların var olması
  • Yemeklerden sonra midede bulantı hissi
  • Hazımsızlık
  • Karın ağrılarının geceleri kendini göstermesi
  • İshal ve kabızlık
  • Hazımsızlık
  Safra kesesi hastalıklarının tedavisi: 

  Safra kesesi sırt ağrısı tedavisi safra kesesindeki taşların büyüklüğüne bağlıdır. Taşların büyüklüğü tedavi şeklini belirlemektedir. Safra kesesi içerisinde oluşan taş küçük ise ve herhangi bir sorun teşkil etmiyor ise tedavi gerektirmez fakat taş büyük çaplı ise ve safra kesesini tıkayacak büyüklükte ise müdahale gerektirmektedir. Safra kesesi sırt ağrısı safra kesesini tıkayacak büyüklükteki taşlar nedeniyle oluşmaktadır. Safra kesesinde var olan büyük taşlar şiddetli sırt ağrılarına, karın be göğüs ağrılarına da sebep olmaktadır. Bu büyüklükteki taşlar bulunduğu bölgeninde iltihaplanmasına yol açar bunun için tedavi şarttır. 
  Beslenmenin düzenlenmesi: Beslenmenin düzenlenmesi safra kesesinde taş bulunduğu anda hastanın beslenmesi doktor tarafından düzenlenir. yağlı gıdalar ve süt ürünleri kısıtlanır hastalık tedavi edilinceye kadar bu uygulama devam eder.
  Litotripsi tedavisi: Litotripsi tedavisi  ise safra kesesindeki taşları kırmak yöntemidir. Litotripsi denilen bu yöntem şo]]> Kalp Kası Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/kalp-kasi-agrisi.html Tue, 07 Aug 2018 07:40:27 +0000 Kalp kası ağrısı, genellikle kalp krizinin sonucu olarak ortaya çıkmakta ve uzun süreli olmamaktadır. Kalp kaslarının ağrısı insan vücudunda genelde göğüs ağrısı olarak tanımlanır. Ancak yapılan araştırmalara gö Kalp kası ağrısı, genellikle kalp krizinin sonucu olarak ortaya çıkmakta ve uzun süreli olmamaktadır. Kalp kaslarının ağrısı insan vücudunda genelde göğüs ağrısı olarak tanımlanır. Ancak yapılan araştırmalara göre göğüs ağrısı yaşayan kişilerin yaklaşık %25'inde ağrıların kalbe bağlı olmadığı açıklanmıştır. Göğüs bölgesinde bulunan sinir sıkışmaları, kas problemleri, kaburga incinmeleri, akciğer hastalıkları, ve yemek borusu sorunları göğüs bölgesinde oluşan fakat kalp ile bağı olmayan ağrılardır. 

  Kalp kası ağrısının belirtileri,

  Kalpte batma hissi, yanma hissi ve yanında sancılanma görülür. Koşma, merdiven çıkma veya yokuş yukarı çıkma gibi fiziksel faaliyetler esnasında kalp üstü göğüste oluşan basınç veya sıkışma şeklindeki bir ağrının sol kola, çeneye ve boyna yayılması konusunda dikkat etmek gerekir. Bu şekildeki bir kalp kası ağrısı strese bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ağrıyı dindirmek için biraz dinlenildiği zaman ağrı azalır, hafifler, rahatlar. Bu şekilde kalpte başlayan kas ağrısı boyun, sol kol, omuz ve hatta sırta kadar yayılabilir. Farklılıklardan dolayı bazı insanlarda bu kalp kası ağrısının yanında baş dönmesi, nefes darlığı, bulantı ve terleme gibi sorunlar ağrılara eşlik eder. Kalp kası ağrıları uzun süreli değildir, 10 dakika kadar sürebilir. Biraz oturup derin nefes alarak rahatlama yoluyla dinlenerek geçebilecek ağrılardır.

  Kalp Kası AğrısıKalp kası ağrısının sebepleri,

  Gün içerisinde aşırı hareketlilik sarf etme, sinir bozukluğu, şiddetli romatizma, yorgunluk, doğuştan meydana gelen kalp hastalıkları ve en önemlisi düzensiz, stresli bir yaşantı kalp kası ağrılarına, kalpte kas zorlanmasına yol açabilir. Kalp kası ağrıları göğüste hissedilir. Sindirim sistemine bağlı olan bazı bozukluklarda da kalp kası ağrısında olduğu gibi; göğüs kafesine bağlı olan kaslar, sinirler, bağlar ve çevresindeki benzer yapılarla ilgili sorunlarda göğüs kafesinde ağrılar gerçekleşmektedir. Bu ağrıları kalp kası ağrıları ile karıştırılmamak gerekir. Özellikle yaşlılar ve şeker hastası olan kişilerde böyle ağrıların, rahatsızlıkların görülme olasılığı yüksektir. Bu kalp kası ağrısının yanında kalp ağrılarının en çok rastlananı olan Enfarktüs ismi verilen ağrı da aynen kalp kası ağrısı gibi olmaktadır. Bu kalp rahatsızlığında kalbi besleyen koroner damarlarındaki en başta kolesterol nedeni ile meydana gelen tıkanıklıklar ve sertleşmeler kalp ağrılarına neden olur. Böyle ağrılarda göğüs kafesinin ardında sıkıştıran bir ağrı meydana gelmektedir. Bu ağrı batar şekilde değildir. Enfarktüs ağrısı sonrasında kalp hücreleri geri dönüşümsüz olarak ölmeye başlar. 6 ile 12 saat içerisinde o bölgede bulunan bütün kalp hücreleri ölür. Kalp rahatsızlıklarında ağrıya yol açan en büyük etken kalbe giden damardaki kan miktarının azalması ile olur. Kalbe giden kan miktarı azaldığından dolayı kalp beslenemeyecek ve oksijensiz kalacaktır. Bu şartlar altında da kişinin hemen duraklamasını ve sakinleşip dinlenmesine neden olacaktır. Genel olarak bu ağrılarda bir süre dinlendikten sonra ağrı geçecektir. Fakat dinlendikten sonra ağrı geçmiyor ve hala devam ediyorsa zaman kaybetmeden hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Göğüs kafesi ve çevresinde oluşan her ağrı kalp ağrısı değildir. Bazı stresli durumlarda göğüs kafesimiz üzerinde bulunan kaslar da ağrıyor olabilir. Böyle durumda göğüs ağrılarını kalp ağrılarından ayırmanın en kolay yolu, ağrının sol kola inip inmediğine bakmaktır. Kalp ağrısında ağrı sol omuzdan sol kola kadar inmektedir.  Sadece kalp kası ağrılarında değil bütün kalp hastalıklarında bazı şeylere dikkat edilmelidir. Çok fazla sinirlenmemeye dikkat etmelidir. Sigara ve tütün ve mamulleri kesinlikle bırakmalıdır. Ani kilo alıp vermemelidir. Fazla yorucu işler yapmamalıdır. Uykuyu ihmal etmemeli ve düzenli uyumaya gayret edilmelidir. Dinlenmeye, acele etmemeye gayre]]> Damar Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/damar-agrisi.html Wed, 08 Aug 2018 00:22:51 +0000 Damar ağrısı, tıkanıklık çok sık karşılaşılan bir hastalık olmamakla beraber, daha çok sigara içen ve 60 yaş üzerindeki kişilerde damarları ağrısı meydana gelir. Damarları kalp ile parmaklar arasında her hangi bir sevi Damar ağrısı, tıkanıklık çok sık karşılaşılan bir hastalık olmamakla beraber, daha çok sigara içen ve 60 yaş üzerindeki kişilerde damarları ağrısı meydana gelir. Damarları kalp ile parmaklar arasında her hangi bir seviyede tıkanabilir. En sık tıkanan atardamar subklavyan damardır. Damarı aortadan ayrılıp kola giden damar olup, damar ağrısı dışında beyinciğe giden  damarını da verir. Bu nedenle bu damarın tıkanıklığında kol ve beyin dahil bir çok dokuları etkilenebilir. Bu damar ağrısı üzerinden gidip, beyin çalma sendromu adı da verilmektedir. Bu damar dışında koldaki damarlarda  veya el parmaklarının damarlarında da tıkanıklık gelişebilir.

  Damar Ağrısı Belirtileri

  En yaygın şikayet damar çalıştıkça ağrımasının, kramp girmesi ağrılık hissi, rahatsızlık verir. Genellikle istirahatte iken şikayet olmaz. Damar tıkandığında beyine giden kan kol tarafından çalındığı için beyinle de ilgili belirtileri olabilir.

  • Dengesizlik meydana gelir
  • Bulanık görme oluşur
  • Kolda güçsüzlük meydana gelir
  • Kısa süreli felçler oluşur
  • Ani kan basıncı değişiklikleri olur
  • Kol nabızlarında azalma görülür
  • Kolda uyuşukluk olur
  Damar AğrısıDamar Ağrısı Nedenleri 

  En yaygın damar hastalığı nedeni damar sertliğidir. Bununla beraber diğer sık rastlanabilen hastalığı, Takayasu hastalığı, Raynaud fenomeni, sendromu, damar pıhtı atmasıdır. (tromboembolizm) Diğer daha az rastlanan hastalıklar donuk, hammer sendromu ve meme kanseri için yapılan ışın tedavisidir.  Damar Ağrılarında daha çok sigara içenler, yaşlı erkeklede, şeker hastalığı olan, hipertansiyonu ve kanda yüksek kolesterol olan kişilerde gelişmektedir.

  Damar Ağrısı Tedavisi 

  Damar ağrısı hastalıklarında tedavi tıkanıklığın nedeni, şikayetlerin ciddiyetine göre planlanır. İlaç tedavisi (kanın pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlar), tıkalı damar ağrılarına yönelik ameliyatları ve nadiren sempatektomi şeklinde yapılabilmektedir.Bu tedavinin yanında hipertansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalığı tedavi edilmeli, sigara kesilmelidir.

  ]]>
  Sırt Ağrısı Akciğer https://www.agrisi.gen.tr/sirt-agrisi-akciger.html Wed, 08 Aug 2018 19:38:34 +0000 Sırt Ağrısı Akciğer, Sırt ağrısı hem kadın hem erkek pek çok bireyin şikayetlerinin başında gelmektedir. Hem içten hem de dış faktörlerden kaynaklı olabilen sırt ağrıları genelde uzun süre kişinin peşini bırakmamakt Sırt Ağrısı Akciğer, Sırt ağrısı hem kadın hem erkek pek çok bireyin şikayetlerinin başında gelmektedir. Hem içten hem de dış faktörlerden kaynaklı olabilen sırt ağrıları genelde uzun süre kişinin peşini bırakmamaktadır. Çoğu zaman hafif düzeydeki sırt ağrıları ihmal edilmektedir. Bu da hastalığın ilerlemesi ve şiddetini artırması anlamına da gelmektedir. Pek çok hastalık gibi sırt ağrısının da ihmal edilmemesi ve bir an evvel tedavisinin başlatılması gerekmektedir. 

  Sırt Ağrısı Nedenleri ve  Akciğerle İlgisi
  • Sırt ağrısı elbette pek çok sebebi olan bir durumdur. Fakat akciğer kanseri de ilk belirti olarak sırt ağrısına neden olmaktadır. Bu da kişileri hemen korkutmakta, sırt ağrısı akciğer kanseri ile bağlantılandırılmaktadır. 
  • Akciğerde bir tümör söz konusu ise, vücuda baskı uygulayarak bu tümör sırt ağrısına yol açabilmektedir. Birincil sebep budur. 
  • Aynı zamanda akciğerde bulunan bir tümör sırtta bulunan kemiklere sıçrayarak burada omurganın ağrımasına yol açabilir. 
  • Akciğerde bulunan ağrının aslında sırt ağrısı zannedildiği durumlarda çok yaygın olarak görülmektedir. 
  • Bu tabi ki diğer nedenlerde de sık görüldüğünden her sırtı ağrıyan aslında akciğer kanseri demek doğru olmaz. Bu sadece bir ihtimal olarak ele alınmaktadır. 
  • Diğer sebeplere baktığımızda kişinin hareketsiz kalması, uzun süre yatma ve ya oturmaya bağlı kasların tembelleşmesi, ağır yük kaldırma, strese bağlı ağrılar, vücudun ağırlığı, yanlış oturma stilleri, yatağın ortapedik olmaması, mide, boyun ve ya kollarda bulunan ağrının sırta vurması gibi daha sayılabilecek bir çok neden bulunmaktadır. 
  Sırt Ağrısı AkciğerSırt Ağrısı Akciğer Kaynaklı Belirtiler
  • Gece gündüz fark etmeksizin ağrı hissinin olması, 
  • Kişinin kuru öksürüğünün olması,
  • Zaman zaman öksürükle beraber kan gelmesi, 
  • Vücudun halsiz ve bitkin düşmesi, 
  • Uzun süre rahat nefes alamama ve sürekli nefes alış verişlerde ağrı ve acı hissinin olması. 
  • Bazen göğüs kafesine doğru ağrının olması. 
  ]]>
  Sol Dirsek Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sol-dirsek-agrisi.html Thu, 09 Aug 2018 19:17:30 +0000 Sol dirsek ağrısı, Vücudumuzun sol kısmında bulunan sol dirsek bazen bir kaç sebep sonucunda ağrır. Sol dirsek ağrısının dirsek ile ilgili ağrılara bağlı olmasının yanı sıra kol bölgesindeki sıkıntılardan dolay Sol dirsek ağrısı, Vücudumuzun sol kısmında bulunan sol dirsek bazen bir kaç sebep sonucunda ağrır. Sol dirsek ağrısının dirsek ile ilgili ağrılara bağlı olmasının yanı sıra kol bölgesindeki sıkıntılardan dolayıda ağrıyabilir. 

  Sol dirsek ağrısına sebep olan sebepleri;
  • Travmalar, Dirseğe gelen darbeler sonucunda veya bir yere çarpma durumunda sol dirsek ağrısı travmaları yaşanabilir. Yaşana travmanın şiddetine göre sol dirsek ağrısı kısa yada uzun müddet ağrıyabilir. Dirsek eklemini etkileyen bu darbe ağrının daha uzun ve şiddetli sürmesine neden olmaktadır. 
  • Kırık ve çatlaklar, Sol dirsek ağrısının bir diğer sebebi ise dirsek ekleminde oluşan kırık ve çatlaklardır. Kırık ve çatlak durumlarında ağrı dayanılmaz derecede şiddetli olur. 
  • Kireçlenme, Sol dirsekte görülen kireçlenme sol dirsek ağrısının bir diğer sebebidir. Dirsek kireçlenmesi durumunda sol dirsek bölgesinde ağrı meydana gelmektedir. Bu bölgenin hareketsiz kalması veya dirsek bölgesine sürekli darbe gelmesi sonucunda dirsek kireçlenmesi görülür.
  • Romatizma, Özellikle ateş romatoid artrit gibi romatizma hastalıkları sol dirsek ağrısına sebep olabilmektedir. Bilinen ismiyle gut hastalığı gibi bazı hastalıklarda sol dirsek ağrısına neden olur. 
  • Hastalıklar, Bölgede bulunan anatomik yapıları arasında yer alan tendo ve bursa'ların hastalıklarından kaynaklı olarak sol dirsek ağrısı yaşanır. Tendinitler sol dirsek ağrısının en sık karşılaşılan sebepleri arasında yer alır. 
  • Sinirsel ağrılar, Dirsek bölgesine gelen sinirlere çeşitli sebeplerle uygulanan baskı sonucunda sol dirsek ağrısı meydana gelmektedir. Bu ağrılar sol dirsekte görüldüğü gibi sol kol ve sol elinize de yayılır. 
  • Enfeksiyon, Bazı bakteriyel hastalıklar ve enfeksiyonlara bağlı olarak sol dirsekte ağrı oluşur. 
  • Doğuştan var olan ağrılar, Kalıtsal ve vücudun anatomisinde doğuştan var olan bazı sebeplere bağlı olarak da sol dirsek ağrısı problemi görülür. Boyun bölgesinde oluşan sorunlar ve boyun omurlarındaki sorunlar dirsekte ağrıya neden olabilmektedir. Boyun fıtığı boyun tutulması, tümörler, apseler ve ödemlerde sol dirsek ağrısına neden olan diğer rahatsızlıklardır. 
  Sol Dirsek AğrısıSol dirsek ağrısı tedavisi, 

  Öncelikle sol dirsek ağrısının şiddetinin hangi boyutta olduğunu anlamanız gerekir bunun için kolunuzu uzatma veya bükme de zorlanıyor mu eklem yada kol etrafında, ateş, kızarma gibi enfeksiyon belirtileri var ise vakit kaybetmeden doktora gidip tetkik ve tedavinizi yaptırmanızı gerekir. Sol dirsek ağrısı tedavisi tamamen probleme neden olan duruma bağlı olarak değişir. Tedavi programını başlamadan önce kesin olarak konulan teşhis önemlidir. Sol dirsek ağrısı tedavisinde uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır:
  • Dinlenme, Sol dirsek ağrısına neden olan bir çok durumda ilk tedavi şekli hasarlı olan eklemi dinlendirmektir. Dinlendirmek için doktorun tavsiye ve gözetiminde kullanılan aletler bulunmaktadır. Lakin dinlendirme süresi dikkatli izlenmesi çok önemlidir. Uzun süre hareketsiz kalan eklem sertleşebilmektedir. 
  • Soğuk uygulama, Darbe ve travmaya bağlı olarak hasarlı bölgeye küçük buz torbaları ile tampon yapılabilir. Buz tedavisi eklem etrafındaki şişmeyi dindirir ve acıyı hafifletir. 
  • Sıcak uygulama, Bu uygulama ise dokuları gevşetme ve bu bölgedeki kan akışını uyarmak için kullanılır. Sıcak tedavi aktivite öncesi aşırı kullanım sonucu görülen sakatlıklar için kullanılabilir fakat hangi uygun zamanda ve hangi rahatsızlık için sıcak uygulama yapılacağına doktorunuz karar verir. 
  • Fiziksel tedavi, Bir çok ortopedik koşulların tedavisi için kullanılan fizik tedavi hareket yeteneğini yeniden kazanmak için kullanılmaktadır. Fizik tedavi merkezlerinde bulunan fizik tedavi uzmanları sakatlık öncesine dönmeleri v]]> Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.agrisi.gen.tr/kulak-agrisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 10 Aug 2018 01:53:56 +0000 Kulak ağrısına ne iyi gelir, Daha çok gece uyku anında etkisini arttırabilen kulak ağrısının şiddeti hafiften keskin ve dayanılmaz bir boyuta ulaşabilir. Kulak ağrısı, ağrıya yol açan nedene bağlı olarak ciddi hasarla Kulak ağrısına ne iyi gelir, Daha çok gece uyku anında etkisini arttırabilen kulak ağrısının şiddeti hafiften keskin ve dayanılmaz bir boyuta ulaşabilir. Kulak ağrısı, ağrıya yol açan nedene bağlı olarak ciddi hasarların oluşmasına yol açabilir. Daha çok bebeklerin maruz kaldığı kulak ağrısının yetişkinlerde görülme sıkılığı da oldukça yüksektir. Bazen anlık ağrılar bazen ise geçmek bilmeyen kulak ağrıları kişiye ciddi anlamda sıkıntı yaşatabilir. Kulak ağrısı yalnızca kulakla alakalı değil, diş, boğaz gibi kafa bölgesinde yer alan bir çok yapı kaynaklı oluşabilir.

  Kulak ağrısının en önemli ve yaygın nedeni dış ve orta kulak iltihabıdır. İltihap orta kulağı genize bağlayan östaki borusunun tıkanması sebebiyle meydana gelir. Şayet tedavi ihmal edilir ya da geç kalınırsa işitmeyle ilgili ciddi sıkıntılar yaşanabilir. Diş çürükleri, sinüzit, kulağa havuz ya da deniz suyu kaçırmak, kulak temizliğine özen göstermemek, soğuk algınlığı, çene problemleri, boğaz iltihabı ve basınç travmaları kulak ağrısı nedenleri arasında sayılabilir. Kulak ağrısı genellikle, baş dönmesi, ateş, akıntı, kızarıklık, şişme ve işitme kaybı gibi şikayetlerle birlikte yaşanır.

  Kulak ağrısına ne iyi gelir

  Soğan: Mutfakların başlıca malzemesi olan soğanın iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Kulak ağrılarına karşı, özellikle kulak enfeksiyonu nedeniyle oluşan ağrılara karşı soğan kullanılabilir. Ufak boy soğan doğranarak fırına atılır. İyice közlenen soğanın suyu sıkılarak çıkarılır. Hazırlanan sudan ağrıyan kulağa 2-3 damla kadar damlatılarak, diğer kulağın üzerine yatılır. Bir süre sonra sorunlu kulağın üzerine yatılarak damlatılan suyun dışarı akması sağlanır.

  Çay ağacı yağı: Kulak ağrısı için anında çözüm arayanlar çay ağacı yağından yararlanabilir. Çay ağacı yağı oldukça güçlü olduğu için mutlaka farklı yağlarla seyreltilerek kullanılmalıdır. 1 çay kaşığı elma sirkesi, 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve 3 damla çay ağacı yağı homojen şekilde karıştırılır. Karışım cezvede hafif ılıtılır ve karışım damlalık aparatı olan bir şişeye alınarak ağrıyan kulağa 2 damla damlatılır. Diğer kulağın üzerine 5 dakika yatılıp, sorunlu kulağın üzerine dönülür ve damlatılan karışımın kulaktan tamamen çıkması sağlanır. 2 gün günde 3 defa tekrarlandığında kulak ağrısına karşı çözüm sağlanabilir.

  Zeytinyağı: Kulakta oluşan kirin yol açmış olduğu ağrıyı gidermek için zeytinyağından yardım alınabilir. Kulak kiri, bakteri ve mantarlar kaparak östaki borusunu tıkar ve bu nedenle kulak ağrısı oluşabilir. Zeytinyağıyla kulağı tıkaya kulak kiri kolaylıkla giderilebilir. Zeytinyağı ufak bir cezvenin içinde hafif ısıtılır ve sorunlu kulağa damlatılır. Bir süre bekletildikten sonra kulak çöpü yardımıyla nazik hareketler uygulanarak öne gelen kulak kiri temizlenir.

  Kulak Ağrısına Ne İyi GelirFesleğen: Kulak ağrısına karşı doğal çözümler arasında yer alan fesleğen, vücutta iltihapla mücadele etmeyi kolaylaştırır. Ancak fesleğen direkt olarak kulağa damlatılarak kullanılmamalıdır. Fesleğen kulağın diş kısmına uygulandığında ağrıyı gidermeye yardımcı olur. 5 tane taze fesleğen yaprağı ezilerek suyu alınır. Elde edilen su ağrıyan kulağın dış kısmına hafif masaj hareketleriyle sürülür. Yine bir iki damla fesleğen yağı aynı şekilde suyu gibi kulağın dışına sürülerek ağrılardan kurtulmak mümkün olur. Uygulama günde 2 defa tekrarlandığında büyük rahatlama sağlar.

  Sarımsak: Antibakteriyel, antiviral ve enfeksiyon giderici etkisi bulunan sarımsak birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılan mucizevi bir bitkidir. Sarımsağın iyileştirici ve ağrı kesici özelliğinde kulak ağrısı için yararlanılabilir. 2 diş sarımsak 1 tatlı kaşığı hardal eklenir. Cezveye alınan  karışım hafif ısıtılır. Isınan yağ ocaktan alınarak soğumaya bıra]]> Sağ Omuz Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sag-omuz-agrisi.html Fri, 10 Aug 2018 11:32:47 +0000 Sağ omuz ağrısı, daha çok darbe nedeni ile ortaya çıkan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok kişi bu ağrıların sağ kola kadar uzanmasını kalp krizi belirtisi olarak düşünüyor olsa da bu tamamen yanlış bir Sağ omuz ağrısı, daha çok darbe nedeni ile ortaya çıkan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok kişi bu ağrıların sağ kola kadar uzanmasını kalp krizi belirtisi olarak düşünüyor olsa da bu tamamen yanlış bir bilgidir. Kalp krizi ya da kalple ilgisi olan herhangi bir hastalıkta belirtilerin sol kolda görüldüğünü söyleyebiliriz. sağ omuzda meydana gelen ağrılarda ise pek çok farklı sebebe bağlı olarak ağrının ortaya çıktığını düşünebilmek mümkündür. 

  Pek çok kişinin sadece omuz ağrısı diye tek bir noktayı işaret ettiği sağ omuz ağrısı tendonlar ve kaslarla birleşmiş yapıda olan çeşitli eklemlerde meydana gelen ağrılar söz konusu olduğundan ciddiye alınması gereken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tendonlar ve kaslarla birleşmiş olan eklemlerin kolumuzun hareket kabiliyetini, sırtımızı kaşımak ya da bir nesneyi uzağa atmaya izin verecek kadar gelişmiş bir yapıya sahip olduğunu görebiliriz.

  Hayatımızın daha kolay bir hale gelmesine olanak sağlayan kollarımızla gerçekleştirdiğimiz hareket kabiliyetinin bazı sonuçlar doğurduğunu da bilmek gerekmektedir. Gerçekleştirilen hareketler sonucunda omuzda bulunan yumuşak dokularda veya kemikli yapılarda çıkık veya sıkışma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bunlar da sağ omuz ağrısı olarak ortaya çıkabilmektedir.

  Omuzlarda ortaya çıkan ağrıların farklı yaş grubundaki kişilerde çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmesi mümkündür. Her yaştan insanda görülebilen yaygın şikayetler arasında yer alan sağ omuz ağrısı çocukluk çağlarında çoğunlukla yaralanma, darbe ve zedelenme gibi sorunlardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. İlerleyen yaşlarda ise daha çok yıpranma nedeni ile ortaya çıktığını görebilmek mümkündür.

  Sağ Omuz AğrısıSağ Omuz Ağrısı Nedenleri

  Omuzlarda meydana gelen ağrıların en sık görülen nedenleri kas, tendon ve omuz yapısını oluşturmakta olan diğer yumuşak dokularda oluşan zedelenmeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağ omuza alınan darbeler, sağ kolla gerçekleştirilen ters hareketler ya da sağ omza aşırı yük binmesine neden olan egzersizler sonucunda sağ omuz ağrısı sorunu ile karşılaşmak söz konusu olabilmektedir. Ayrıca boyun bölgesinde ortaya çıkan sinir sıkışması sorunu da sağ omza ağrı vurmasına neden olabilmektedir. Bunların dışında omurilik, akciğer ve mide kısmında bulunan bazı organlarda meydana gelen hastalıklar da ciddi omuz ağrısı sorunları yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu sorunların başlıcalarını şöyle sıralamak mümkündür:
  • Köprücük kemiğinde meydana gelen kırıklar
  • Bursit
  • Tendonlarda zorlama
  • Omzun ayrılması
  • Omurga incinmeleri
  • Tendinit
  • Diyafram altında oluşan iltihaplanmalar
  • Safra kesesi hastalıkları
  Sağ Omuz Ağrısı Yaşayan Kişi Ne Zaman Doktora Gitmelidir

  Her ağrıda doktora gitmek çoğu zaman vakit kaybı olabilmektedir. Bu yüzden kişi sağ omuz ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalıyorsa bu kişinin bazı durumları göz önünde bulundurması ve bunun sonucunda doktora gitmesi gerekmektedir. Sağ omuzda meydana gelen ağrılarda uzman kontrolüne ihtiyaç duyulduğunu gösteren durumları şu şekilde sıralamak mümkündür:
  • Bir eşyayı kaldırırken zorlanma
  • Eklemde deformasyon yaşanmasına neden olabilecek yaralanmalardan sonra
  • Dinlenme pozisyonunda iken ya da geceleri ağrı yaşanması
  • Kolu kaldırma sırasında zorlanma yaşanması
  • Kolda ya da eklemde şişli ve yaralanma söz konusu olduğunda
  • Ateşle beraber seyreden sağ omuz ağrısı söz konusu olduğunda
  • Olağan dışı başka belirtiler yaşandığında
  Sağ Omuz Ağrısı Tedavisi

  Omuzlarda meydana gelen ağrıların tedavisinde öncelikle bu ağrılara neden olan durumların saptanması gerekmektedir]]> Sırt Omurga Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sirt-omurga-agrisi.html Fri, 10 Aug 2018 21:53:38 +0000 Sırt Omurga Ağrısı şikayet bakımından 10 hastadan yarısı tarafından görülen bir şikayettir. Bu yüzden günümüz tıp alanında oldukça önemli nitelik taşıyan bir rahatsızlıktır. Kişinin genellikle sırt kısmında beline Sırt Omurga Ağrısı şikayet bakımından 10 hastadan yarısı tarafından görülen bir şikayettir. Bu yüzden günümüz tıp alanında oldukça önemli nitelik taşıyan bir rahatsızlıktır. Kişinin genellikle sırt kısmında beline yakın olan omurlarda meydana gelen ağrıdır. Çoğu insanda bu durum çok basit olarak görülse de kişinin ileri yaşlarında büyük sıkıntılar çekmesine neden olur. Bu yüzden ne kadar az sıklıkla görülüyor olursa olsun en kısa sürede bir ortopedi uzmanına başvurun. Çünkü Sırt Omurga Ağrısına ne kadar kısa süre içerisinde tedavi işlemleri gerçekleştirilir ise kişi o kadar çabuk bir şekilde bu rahatsızlıktan kurtulabilir.

  Sırt Omurga ağrısı sebepleri: 
  • Olumsuz yaşam şekli yani sedanter yaşam: Sadenter yaşamı tam olarak size açıklamak gerekirse bu vücudumuzun iskelet sistemi için gerekli olan koşullardan uzak yaşamasıdır. Düzensiz yatış şekilleri, sporsuz bir yaşamın getirisi olan bir durumdur.
  • Ağrı yaralar veya hafif derecedeki yaralar: Spor hayatı gelişmiş olan kişilerin yaralanması veya kazalar sonucu sırt kısmında omurlara hasar verecek kadar zarar verecek yaraların alınması.
  • Fibramayoloji: Kişinin günlük yaşamında yaşadığı aşırı stresli durum.
  • Omurlarda görülen fıtık: Omurların arasına sıkışan sinir parçalarının neden olduğu yoğun ağrı.
  • Osteoporoz (kemik erimesi): Kemik erimesi sonucu omurlarda bulunan kemiklerin hassaslaşması.
  • Romatizma sonucu oluşan rahatsızlıklar: Romatizma oldukça tehlikeli bir hastalık olmakla beraber oluştuğu yapıda yoğun ağrılara neden olabilmektedir.
  • Tümör oluşumları: Tümör bulunduğu yapıda yoğun ağrılar yapar. Eğer ki tümör metastaz ile yayılır ise belirgin ağrılara ve ciddi sorunlara neden olabilir. 
  Sırt Omurga Ağrısının bu ve bunlara benzer nedenlerden dolayı oluşmasını istemiyorsanız kendi bedeninizi koruyabilirsiniz. Bunun için uygulamanız gereken bazı gerekçeler ve tavsiyeler bulunmaktadır. Öncelik olarak vereceğimiz bu bilgiler uzun saatler boyunca masa başında işlev gören hastalara seslenmek istiyorum. Kesinlikle sabah oturup saatlerce kalkmadan en son işiniz bitince kalkmak gibi yanlış bir faaliyette bulunmayınız. 1 saat aralıklar ile kalkarak kısa yürüyüşler yada saniyelik basit hareketler yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda bel ve omur sağlığınıza iyi gelmekte ve bu tarz sırt ağrılarının oluşumunu iyi yönde etkilemektedir. Bunun dışında sağlıklı bir birey iyi bir yatak seçiminde bulunmalıdırlar. 

  Sırt Omurga AğrısıSırt Omurga Ağrısı ile doktora başvuran hastalara çeşitli tetkikler yapılır. Bu yapılan tetkikler ile değerlendirilen hasta yukarıda saydığımız nedenlerden hangisine sahip olduğu tespit edilir ve tedavi bu yönde tedavi edilir. Kesin tedavi yöntemleri olduğu gibi sadece kısmen önlenebilen tedavilerde bulunmaktadır. Genellikle tedavi yöntemleri olumlu bir yönde etki göstermektedir.
  ]]>
  Sağ Kol Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sag-kol-agrisi.html Fri, 10 Aug 2018 22:16:13 +0000 Sağ kol ağrısı hem erkeklerde hem kadınlarda farklı yaş gruplarındaki insanlarda karşılaşabileceğimiz bir sorundur. Pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebilen bu ağrıların neredeyse hiç ciddi bir hastalığın ha Sağ kol ağrısı hem erkeklerde hem kadınlarda farklı yaş gruplarındaki insanlarda karşılaşabileceğimiz bir sorundur. Pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebilen bu ağrıların neredeyse hiç ciddi bir hastalığın habercisi olmadığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi sağ kolda meydana gelen ağrıların kalp krizi belirtisi olduğunu düşünse de aslında sol kolda meydana gelen ağrılar kalp krizinin bir belirtisidir. Ancak kalp krizi sebebi ile oluşan sol kol ağrısının daha sonra göğüs, sır ve boyundan sağ kola varana kadar yayılması da söz konusu olabilmektedir.

  Sağ Kol Ağrısına Neden Olan Durumlar

  Genel olarak baktığımız zaman sağ kolda meydana gelen ağrıların çoğunlukla kas zedelenmesi, kas çekilmesi ve yumuşak doku zedelenmesi gibi sorunlara bağlı olarak geliştiğini görebilmek mümkündür. Ayrıca kas kopması gibi sağ kolun herhangi bir yerinde meydana gelebilen rahatsızlıklar da böyle bir soruna neden olabilmektedir. Bunlara ek olarak sağ kol ağrısı tendon iltihabı, sinir ağrısı, tendon iltihabı, karpal tünel sendromu ve kemik çatlamaları gibi sorunlara bağlı olarak da gelişebilmektedir.

  Sağ Kol Ağrısı için Uygulanan Tedavi Yöntemleri

  Sağ kolda yaşanan ağrıların tedavi edilebilmesi için öncelikle neden ağrının meydana geldiği bulunmalıdır. Kullanılan tedavi yöntemi, ağrıya neden olan duruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Hangi tedavi yönteminin hangi durumlarda kullanıldığını şu şekilde açıklayabilmemiz mümkündür:

  Ameliyat: Kas liflerinin diğer kas liflerinden ya da bağ dokularından tamamen kopması durumunda ameliyat gerçekleştirilmesi gerekmektedir. bu tedavide iyileşme sürecinin oldukça uzun sürdüğünü görebilmek mümkündür.

  Anti-Enflamatuar İlaçlar: bu ilaçlar iltihap önleyici ilaçlardır ve tendon iltihabı nedeni ile oluşan sağ kol ağrısı yaşandığında bu ilaçların kullanılması gerekmektedir. Doktor tarafından koyulan teşhis sonrasında verilmekte olan bu ilaçların sağ kolda oluşan ağrıları kısa süre içinde geçirmesi beklenmektedir.

  Buz Tedavisi: Kişide kas zedelenmesi, kas çekilmesi ya da bağ doku zedelenmesi gibi sorunlara bağlı olarak sağ kolun ağrıdığı durumlarda yapılması gereken ilk tedavi buz tedavisi olacaktır. İnce bir havlu ya da naylona sarılan buzun ağrıyan yerin üzerine koyulması ile gerçekleştirilen bu tedavi sonrasında kolun ağrısı hafifleyene dek dinlendirilmesi gerekmektedir.

  Fizik Tedavi ve Masaj: Kişide kol ağrısına neden olan durumun sinir sıkışması olduğu durumlarda fizik tedaviye gerek görülür. Masajın da etkili olduğu bu durumlarda kişiye B1, B2 ve B6 vitaminleri içermekte olan haplar ve anti-romatizmal ilaçlar verilerek sinir sıkışmasının rahatlaması da sağlanmaktadır.

  Sağ Kol AğrısıKolu Yukarıda Tutmak: Sağ kolda meydana gelen ağrıların yanı sıra kolda şişlik bulunması durumunda uygulanan bu yöntem hem şişliğin azalmasına olanak sağlayacak hem de ağrının dinmesini sağlayacaktır.

  Tıbbi Yardım: Sağ kolda oluşan ağrının sinir sıkışması ya da ezilmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülüyorsa kesin teşhis koyulması için ortopediste görünmek gerekmektedir. Doktor ağrıya neden olan sinir sıkışması ya da ezilmesi sorununun hangi sinirden kaynaklandığını tespit ettiği zaman gerekli tavsiyeleri vererek tedavi edilmesini sağlayacaktır.

  Bunların dışında sağ kol ağrısı oluşmasına neden olan durumun kemik çatlağından olduğu konusunda endişeleriniz bulunuyorsa hemen doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Böylece doktorunuz çatlak olup olmadığına bakarak, çatlağın ciddiyetine göre bir tedavi yöntemi uygulayabilecektir.
  ]]>
  Alın Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/alin-agrisi.html Sat, 11 Aug 2018 15:22:59 +0000 Alın Ağrısı, alın ağrısı yada başın diğer bölümlerindeki ağrılar, Göz bozukluklarından meydana gelir. Bu durumu biraz açacak olursak, başın arkasındaki ağrı; hipermetropa, alın ağrısı; miyop işareti ver Alın Ağrısı, alın ağrısı yada başın diğer bölümlerindeki ağrılar, Göz bozukluklarından meydana gelir. Bu durumu biraz açacak olursak, başın arkasındaki ağrı; hipermetropa, alın ağrısı; miyop işareti verebiliyor. Gözde tansiyonun alameti olan, ağrının sebebi de genellikle apandisit sancısı ile karıştırılıyor.

  Doktorlar baş ağrısı olanların ilk olarak göz doktoruna gitmesini salık veriyor. Gözle ilgisi yoksa, sinüzit şüphesi ile kulak burun boğaz kliniğine, buradan yönlendirmeyle de nöroloğa başvurulabileceğini tavsiye ediyor. 

  Alın Ağrısı Hangi Hastalıkları İşaret Eder

  Göz çevresini de saran alın ağrıları ve alından enseye doğru ağrılar, göz hastalıklarıyla ilgili işaret verir. Devamlı yada hafif şiddetli baş ağrılarıyla birlikte seyreden alın ağrıları vücudu tamamen etkileyen, kusturacak derecede şiddetli ağrılar olan bir tablo ile de karşılaşabiliriz. Bazen göz sebepli meydana çıkan alın ağrıları o kadar çok denli artar ki, acil polikliniğinde hastaya, akut apandisit teşhisi bile konulabilir. Akut göz tansiyonundan kaynaklı alın ağrısı şikâyetini göz doktoru kolaylıkla teşhis eder.

  Göz hastalığından kaynaklanmayan ama göz etrafını saran alın ağrılarının en fazla sebebi sinüzittir. Bu ağrıların göz hastalığından ayrılan en önemli etken, başın pozisyonuna göre ağrının yerinin değişip değişmediğidir. Sinüzitten dolayı göz çevresi ağrıyan hasta baş pozisyonunu değiştirdiğinde, o pozisyona uyum sağlayan ağrıda yer değiştirir. Mesela; başını öne doğru eğip bacağının arasına aldığında ağrının şiddeti artar ve ağrı noktası yukarı hareket ederse, bu sinüzit belirtisidir. Göz rahatsızlığı nedeniyle alın ağrısı sabittir, başın hareketiyle şiddet değişmez.

  Bazen alın ağrısının sebebi göz hastalıklarının belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Göz ise son derece önemli bir organımız olduğundan dolayı doktora başvurmakta hiçbir şekilde geç kalınmaması gerekiyor. Alın Ağrısı miyop, ensedeki ağrılar ile birlikte görülen alın ağrısının ise hipermetrop belirtisi olma ihtimali yüksektir. Ayriyeten göz tansiyonu belirtileri olan ağrılar da genellikle apandisit sancısı belirtisi vermektedir. 

  Alın AğrısıAlın Ağrısı Tedavisi Nasıldır

  Alın ağrısına sahip olan insanlar ilk olarak göz doktoruna gitmeliler. Sonra sinüzit şüphesi için kulak burun boğaz doktoruna, buradan doktorun yönlendirmesine göre nöroloğa giderek tedavi görmeleri gerekir.
  ]]> Sağ Çene Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sag-cene-agrisi.html Sun, 12 Aug 2018 06:36:46 +0000 Sağ Çene Ağrısı, rahat bir şeklide yemek yemeği engelleyen, sürekli olarak kırılma vb. sesler çıkartan ve sürekli olarak şiddetli bir şekilde çenenin sağ tarafının ağrıması problemine sağ çene ağrısı adı veri Sağ Çene Ağrısı, rahat bir şeklide yemek yemeği engelleyen, sürekli olarak kırılma vb. sesler çıkartan ve sürekli olarak şiddetli bir şekilde çenenin sağ tarafının ağrıması problemine sağ çene ağrısı adı verilir. Bu tür bir probleme sahip kişi özellikle yemek yemekte çok zorlanırlar. Aynı zamanda şiddetli bir ağrı da belirti gösterir. Çene eklemi omurgaya ve dişlere yakın olma sebebi ile bu bölgelerde meydana gelen herhangi bir bozukluk çene eklemlerini de kolayca etkilememektedir. Gün içerisinde konuşma, çiğneme, yutma ve nefes alıp verme gibi eylemler ile 2000 defa kullanılmaktadır. Böyle sık bir şekilde kullanılan çene eklemi dikkat edilmediği takdirde kolay bir şekilde bozulabilir. Çenenin sağ kısmında olan eksenin kaymasıyla da sağ çene ağrısı denmektedir. 

  Sağ çene ağrısının nedenleri 
  • Çene eklemi disfonksiyonu: Çene ağrısının en sık görülen nedenidir. Alt çeneyi kafatasına bağlayan ekleme temporomandibular eklem adı verilir. Üst çenenin hareket etmediği zamanlarda bu eklem, alt çeneni hareketini sağlamaktadır. Bu kadar önemli olan bir eklemin bozukluğu da sağ çene ağrısına neden olabilmektedir. Bu nedene ek olarak boyun, baş, diş ağrısı ve çiğneme ile ağız açma sırasında zorlanmalar belirti olarak görülebilmektedir.
  • Çene kanseri: Sigara içen ve tütün çiğneyen kişilerde yaygın olarak görülen çene kanseri, alt veya üst çene ekleminde başlayarak vücuda yayılır. Çene ağrısı, çene uyuşması, yaralanmalar ve çenede çıkan şişlikler çene kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır. 
  • Çene çıkması veya kırılması: Çene eklemine alınan darbeler sonucu ortaya yaralanmalar ve kırıklar çıkar. Bunlar dışında sinüzit, iltihaplanma ve dokularda aşınma gibi nedenler ile kaynaklanmaktadır. Genelde bu gibi durumlarda şiddetli bir şekilde çene ağrısı ortaya çıkmaktadır. 
  • Tetenoz: Bakterilerin sebebiyle oluşan tetanoz hastalığı çenenin kilitlenmesine neden olabilmektedir. Bu problemi yaşayan kişilerde ağız açarken veya yiyecekleri çiğnerken aşırı bir acı hissedilmektedir. 
  • Kalp krizi: Şiddetli bir şekilde ağrıyan çene kalp krizi belirtisi de olabilmektedir. Kalbin acı hissetmediği bilinmektedir. Bu nedenle kalp krizi geçirmeden önce kalp en çok sol kola ve çeneye ağrılar göndererek belirti göstermektedir. 
  Ayrıca sürekli olarak diş sıkma ve gıcırdatma, duruş bozuklukları, tek taraflı çiğneme, psikolojik rahatsızlıklar gibi nedenler ile de sağ çene ağrısı problemi ortaya çıkmaktadır.
   
  Sağ Çene AğrısıSağ çene ağrısının tedavisi 

  İlk olarak MR, fiziki muayene ve tomografi yardımıyla ağrının nedenleri belirlenir. Daha sonra nedenlere göre tedavi yöntemlerine geçilir. İlk olarak ağrı kesici ve bazı özel durumlarda da antidepresan ilaçlar tedavi yöntemi olarak kullanılır. Eğer ağrının nedeni diş gıcırdatma ve sıkma ise doktor tarafından gece ağızlığı önerilir. Ameliyat yöntemi ise en son yöntemdir. Diğer tedavilerin işe yaramadığı zamanlarda ve yüksek risk oluşturan hastalıkların tedavisinde ameliyat yöntemi uygulanır. 
  Yukarıdaki cerrahi yöntemlerin dışında sizde aşağıdaki önerileri dikkate alarak kendi tedavinizi uygulayabilirsiniz:
  • Çenenin her iki tarafını da eşit kullanmak sağ çene ağrısını önleyecektir.
  • Yumuşak yiyecekler tercih etmek sizi için daha faydalı olacaktır.
  • Diş sıkma ve diş gıcırdatma alışkanlıklarını terk etmek de tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.
  • Stresten uzak durmak, ağrıyan yere sıcak kompres uygulamak ve masaj yapmak da tedavi için önemli rol oynamaktadır. 
  ]]>
  Sinüzit Baş Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sinuzit-bas-agrisi.html Sun, 12 Aug 2018 08:44:17 +0000 Sinüzit baş ağrısı; sinüzit burun çevresindeki sinüslerin dolması nedeniyle ve iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Sinüzit çok şiddetli baş ağrısı yapar düşüncesinde olanlar yanılır. Baş, y Sinüzit baş ağrısı; sinüzit burun çevresindeki sinüslerin dolması nedeniyle ve iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Sinüzit çok şiddetli baş ağrısı yapar düşüncesinde olanlar yanılır. Baş, yüz, göz ağrısı sinüzit sinyalini verir. Sinüs kanallarının tıkanmasından dolayı şiddetli baş ağrısı  oluşur. Baş ağrısı olmasındaki tek sebep sinüslerin dolu olmasından dolayı çok fazla oksijen alınmaması baş ağrısına sebebiyet verir. Sinüzitte oluşan baş ağrısı anlıktır. Ağrı şiddetinden dolayı göz kapakları bile açılmakta zorlanır. Sinüzitte oluşan baş ağrısı atağı ile migren  ağrılarını karıştırmamak gerekir. Migren ağrısı daha ağır boyuttadır. Baş ağrılarının çoğu sünizitle karıştırılır oysa sinüzitin  baş ağrısı yoktur. Sinüzitte oluşabilecek baş ağrısının nedeni ortamın kuru kalması, oksijensiz kalmaktır. Ağrı şiddeti çok artıyorsa doktora gidilmesinde fayda vardır. Bitkisel çözümler ve doğal yöntemlerle oluşabilecek baş ağrısına çözüm bulunabilir. ağrı şiddeti artıp 3 günden sonra devam ediyorsa ekime başvurmak gerekir.

  Sinüzit baş ağrısı için yapılabilecekler, 

  Havayı nemlendirmek için mutlaka buhar makinası kullanmak gerekir. Burun nemlendirmek için sıcak su ile duş alınması gerekir. Nem olursa baş ağrısı olmaz. Bol bol su içmek gerekir su içmek mukus salgısını inceltir ve sinüslerin açılmasını sağlar. Açılan sinüslerde baş ağrısı olma ihtimali çok düşüktür. Sıcak bir havluyla burnu kapatıp, mukus akana kadar beklemek baş ağrısını azaltır. Akan mukus sayesinde burun rahatlar ve baş ağrısı olmaz.

  Sinüzit baş ağrısına iyi gelen papatya kürü; 

  Bir kaba yarım litre kadar su konulup , kaynatılır. kaynatılmakta olan suya 3 çorba kaşığı kurutulmuş papatya konulur. kaynayan su üzerine başımızı koyup buğuyu içe çekerek nefes almak gerekir. Bu uygulama 5 dakika uygulanır, yarım saat ara verip kürü tekrar uygulamak gerekir.  3 gün üst üste yapılan bu kür sinüzit baş ağrısını ortadan kaldıracaktır.

  Sinüzit Baş AğrısıSinüzit baş ağrısına iyi gelen bitkiler; 

  Soğan ve sarımsak doğal antibiyotik olarak bilinir. Soğan ve sarımsak sinüzitte oluşan baş ağrısında çok etkilidir. Nane içinde bulunan mentolden dolayı nane yağı olarak başa sürülmesi sinüzit baş ağrısını ortadan kaldıracaktır. Bunun dışında limon, lavanta, lahana tüketimini arttırmak sinüzitte oluşabilecek baş ağrısında doğal çözümler arasında bilinir.

  ]]>
  Parmak Eklem Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/parmak-eklem-agrisi.html Mon, 13 Aug 2018 02:38:32 +0000 Parmak eklem ağrısı, çoğu kişinin yaşamış olduğu sorunlar arasındadır. Gün içindeki yoğun aktiviteler, parmakların yoğun kullanılması, ağrı eşyaların taşınması, sürekli aynı ritimde parmaklarla iş yapma gibi hareke Parmak eklem ağrısı, çoğu kişinin yaşamış olduğu sorunlar arasındadır. Gün içindeki yoğun aktiviteler, parmakların yoğun kullanılması, ağrı eşyaların taşınması, sürekli aynı ritimde parmaklarla iş yapma gibi hareketler parmak eklem ağrısı çekmenize neden olabilir. Sebebini biliyorsanız bu ağrılar ciddi sorunlara neden olmaz. Ancak nedensiz yere, zorlama olmadan oluşan parmak eklem ağrıları, kronikleşen ağrılar mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Aksi halde eklemlerinizde kalıcı hasarlara neden olabilecek hastalıklarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Hepimize yaşam boyu gerekli olan parmak eklemlerinin sağlığını düşünmeliyiz.

  Elinizi kullanmak zoruna kaldığınız aktivitelerin sonunda eklem ve tendon ağrıları oluşabilir. Eklemlerin koruyucuları kaslar, bağ dokuları ve tendonlardır. Eğer bu koruyucu dokularda zorlama, darbe, hastalık gibi etkenlerle hasar olursa, parmak eklem ağrısı ortaya çıkabilir. Bu açıdan bakıldığında parmak eklemlerinde farklı sebeplerden kaynaklanan ağrı sorunu yaşanabilir. Bu ağrıların bazıları bir süre sonra kendiliğinden geçer. Ancak bazı etkenlerin koruyucu dokulara kalıcı hasarlar vermesi sonucunda ağrılarda kalıcı olabilir, yaşam kalitesini düşürebilir, vücudun başka alanları da bundan etkilenebilir.

  Parmak eklem ağrısı nedenleri

  Çeşitli etkenler parmak eklem ağrısına yol açabilir. Ancak bunların bazıları toplumda yaygın şekilde görülür. Bu etkenleri değerlendirirsek;

  Romatizma: Vücutta diğer eklemler gibi parmak eklemlerini de etkileyebilen romatizma, ağrı, sertleşme ve şişme gibi sorunlara neden olabilir. Gut hastalığı gibi iltihaplı romatizma türleri de parmak eklemlerinde etkili olabilir. Bu sorun el ve parmak ağrısı, parmaklarda şişme, yorgunluk hissi, ateş, el ağrısı, parmak eklem ağrısı, elde ve parmaklarda karıncalanma, uyuşma gibi belirtilere neden olabilir. Hastalara romatizma teşhisi konulursa, tedavide ilaçlar, egzersizler uygulanır. Düzenli olarak kontrol altında tutulan hastalara fizik tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Ayrıca hastaların dinlenmesi, parmaklarının zorlanmaması gerekir. Uygun olursa atel yardımıyla parmaklarda ve eklemlerdeki baskının azaltılması sağlanır.

  Kireçlenme: Parmak eklem ağrısı eklemlerdeki kıkırdak dokunun yıkımına neden olan kireçlenme yüzünden de ortaya çıkabilir. Kireçlenmenin olması yaşın ilerlemesine, kaslardaki zayıflığa, fazla kilolu olmaya bağlanabilir. Hastalardaki hareketsizlik ya da ellerin fazla kullanımı yüzünden ortaya çıkabilir. Hastalığın ilerlemesi oldukça uzun sürer. Başlangıçta az sayıda eklemi etkiler, ilerleyerek vücuda yayılabilir. Özellikle 40 yaş üstü kişilerde kireçlenme daha fazla görülür. Tedavide hastalardaki ağrının azaltılması için ilaç tedavisi uygulanır. Gerekirse kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Bazı hastalara cerrahi girişimle müdahale edilebilir.

  Parmak Eklem AğrısıParmak eklem ağrısı kalıcı şekilde oluyorsa kireçlenme ve romatizma bunlara sebep olan önemli etkenlerdir. Bunların dışında parmak eklemlerine alınan darbeler, zorlamalarda belirli süreyle eklemlerde ağrıya neden olabilir. Eğer ağrının kaynağını bilemiyorsanız, mutlaka bir uzmana giderek muayene olmalı, gereken tetkiklerin yapılmasını sağlamalısınız. Vücudunuzdaki tüm organlar gibi parmak eklemlerinizi de itinalı kullanmalı, sağlıklı olmaları için her türlü önlemi almalısınız. Günlük yaşamınızda parmak eklemlerine zarar gelmeyecek aktivitelere yönelmeli, eklemlerinizi aşırı kullanmamalısınız.
  ]]>
  Şiddetli Baş Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/siddetli-bas-agrisi.html Tue, 14 Aug 2018 00:19:00 +0000 Şiddetli Baş Ağrısı, ağrı vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen elemlere karşı yaşanan dayanılmaz hissiyattır. Baş ağrısı da bu ağrıları içerisinde en sık karşılaşılan ve hemen hemen herkesin dert yakındı Şiddetli Baş Ağrısı, ağrı vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen elemlere karşı yaşanan dayanılmaz hissiyattır. Baş ağrısı da bu ağrıları içerisinde en sık karşılaşılan ve hemen hemen herkesin dert yakındığı ağrılardan bir tanesidir. Baş ağrısı başın iç kısmı hariç herhangi bir bölümünde başlayarak yüzü ve kafa derisini etki altına alır. Şiddetli baş ağrısı kendi içinde çeşitlerine göre sınıflara ayrılır. Baş ağrısı eğer ki beyindeki veya vücuttaki başka bir hastalıktan dolayı oluyorsa ikincil baş ağrıları sınıfında, beyindeki veya vücuttaki başka bir hastalığa bağlı olamayıp kendiliğinden meydana geliyorsa da birincil baş ağrıları sınıfında yer alır. Günlük hayatta bunun ayrımının yapılması çok güçtür. Ancak uzaman doktor muayenesi ile fark edilebilir. Şiddetli baş ağrısı kadın erkek ayırt etmeksizin herkesin yaşamı boyunca bir kez bile olsa karşılaştığı bir ağrı çeşitidir. Bununla ilgili yapılan araştırmalar erkeklerin %90'ı kadınların ise neredeyse %95'i yıl içerisinde en az bir kez şiddetli baş ağrısı durumu ile karşılaşmıştır. Bu oranları etkileyen faktörler arasında kişinin maruz kaldığı duygusal ve gergin stres ortamı, değişik yaşam alışkanlıkları sigara ve alkol kullanımı, düzensiz beslenme ve uykusuzluk yer alır. Günlük yaşamı olumsuz etkileyen şiddetli baş ağrısı genellikle tehlikeli bir hastalığın habercisi değildir. O nedenle endişelenmeye gerek yoktur. Fakat bazı durumlarda beyin kanamalarına, beyin tümörüne ve anevrizma gibi kişinin yaşamını tehdit eden çok ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. 

  Şiddetli Baş AğrısıŞiddetli Baş Ağrısının Başlıca Nedenleri

  Şiddetli baş ağrısı bazı semptomlarla kendisini belli eder. Eğer ki kişi hayatı boyunca ilk defa bu denli şiddetli baş ağrısı ile karşılaşıyorsa ve bu baş ağrısı ortalama 1 - 2 dakika içerisinde şiddeti artarak devam ediyorsa ilk akla gelen subaraknoid kanamadır. Subaraknoid kanama beyinde gerçekleşir. Beyinde bulunan damarların çok katlı zar yapısında yer alan damarların balonlaşması ve  anevrizma yırtılması nedeniyle oluşur. bunun sonucunda kişide hiç bir yakınma olmadan aniden şiddetli baş ağrısı yaşanır. Yaşanan bu ağrı beraberinde bulantı, uyku hali ve ışığa karşı hassasiyet gibi durumları getirir. Yaşanan bu farklılıklar 24 saat içerisinde hastada çok belirgin belirtiler haline dönüşür. Şiddetli baş ağrısı her ne ne kadar çoğunlukla altta yatan çok tehlikeli hastalık olarak görülmemesine rağmen yine de dikkat edilmelidir. Şiddetli baş ağrısı şiddetini her artırdığında beyin veninde pıhtılaşmadan endişe edilir. O nedenle erken davranılarak hızlı bir tedavi uygulanması için uzman doktora muayene olmak gerekir. Şiddetli baş ağrısı bazı durumlarda daha önce yaşanan bir kaza yada travma sonucu da kendini tekrar ediyor olabilir. Örneğin daha öce trafik kazası geçirmiş olan bir kişi zaman zaman şiddetli baş ağrısı yaşayabilir. Çünkü kaza sonucu kafa kemiklerinde meydana gelen kırıklar, beyin zarının yada beyin dokusunun zarar görmesiyle kanamaların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Beyin dokusunun arasında kanamalar ilk zamanlar kendini göstermeyip ilerleyen günler, haftalar hatta aylar sonra bile belirtileri ortaya çıkabilir. Bu kanamalar şiddetli baş ağrısının yanı sıra kişide denge bozuklukları yaşanmasına da sebep olur. Ayrıca yaşanan şiddetli baş ağrısı sürekli olarak aynı bölgede meydana geliyorsa o bölgede lezyon oluşmasına sebep olabilir. Bu lezyonlar kafa içindeki basıncın artmasına, merkezi sinir sisteminde oluşabilecek enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu da çoğunlukla beyinde yapısal olarak da değişimlere sebep olur. Şiddetli baş ağrısı yaşayan kişinin beyinde bıraktığı hasar kişinin yaşı ile doğru orantılıdır. Eğer ki bu baş ağrısı 50 yaş ve üzerindeki kişilerde oluyorsa ciddi bir hastalık belirtisinden endişe edilebilir.Yaşı ilerlemiş kişilerde yaşanan şiddetli baş ağrısı mutlaka dikkate alınmalıdır. Eğer ki kişi şiddeti artan bir baş ağrısının ya]]> Boğaz Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/bogaz-agrisi.html Tue, 14 Aug 2018 09:53:28 +0000 Boğaz Ağrısı, halk sağlığı problemi olarak da anlandırılan günümüzde insanların sık sık karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Boğaz ağrısı doktorların sık sık karşılaştıkları rahatsızlıktır. Boğaz ağrıs Boğaz Ağrısı, halk sağlığı problemi olarak da anlandırılan günümüzde insanların sık sık karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Boğaz ağrısı doktorların sık sık karşılaştıkları rahatsızlıktır. Boğaz ağrısı ile önceden soğuk havalarda yani kışın karşılaşırdık. Ancak boğaz ağrısı artık mevsim dinlemiyor ve yaz, kış bu ağrıyı çekiyorsunuz. Genellikle bu hastalık nezle veya grip olduğun zaman ortaya çıkar. 


  Boğaz Ağrısı Nedenleri :
  • Enfeksiyona bağlı boğaz ağrısı
  • Virüslere bağlı boğaz ağrısı
  • Bakterilere bağlı boğaz ağrısı
  • Larenjit hastalığına bağlı boğaz ağrısı
  • Krup hastalığına bağlı boğaz ağrısı
  • Sinüzite hastalığına bağlı boğaz ağrısı
  • Alerjik durumlar nedeni ile boğaz ağrısı
  • Reflü hastalığına bağlı boğaz ağrısı
  • Karaciğerin enfeksiyon kapması nedeni ile boğaz ağrısı
  • Yüksek ses ile konuşma nedeni ile boğaz ağrısı
  • Sigara kullanımı nedeni ile boğaz ağrısı
  Boğaz Ağrısı yaz aylarında hava sıcak olduğundan saçlar uzun süre ıslak durulduğunda, sıcak havadan soğuk havaya yani klimalı bir ortama girildiğinde ve bu yüzden vücut direncinin düşmesi ile vücuda bakteriler ve virüslerin girmesi ile birey hastalanır. Hasta boğaz yanması ile başlayan boğaz ağrısını yaşamaya başlar. Bu boğaz ağrısı genellikle grip ve nezle gibi hastalıklardan dolayı hastanın üst solunum yolları enfeksiyon kapar. Bu durumlarda hasta boğaz ağrısından dolayı yutkunma da yemek yeme de ve konuşurken zorlanabilir. Bireyin çok sigara içmesi yada bulunduğu ortamın evin odanın havasının kuru olması, yaşadığı şehrin havasının kirli olması, burun akıntısının sürekli genize doğru akması da boğaz ağrısının yaşanmasının nedenlerindendir.  son zamanlarda ise boğaz ağrısı yaşayan insanların bu ağrı keyfini kaçırıyor. Boğaz Ağrısı ile birlikte hapşırık, öksürük, kulak ağrısı ve bunun ile birlikte yüksek ateş beraberinde geliyor. Reflü rahatsızlığınız var ise bu durum diğerlerinden farklıdır. Çünkü burada yaşanılan sorun mide ve yemek borusu arasında kalan kapakçığın hasar görmesi ile zamanla midedeki asit o kapakçıktan dışarı kaçar ve bu asit boğazda yanmaya ve daha sonra boğaz ağrısına neden olmaktadır. 

  Eğer boğaz ağrısı bir hafta on gün boyunca sürüyor ise, yutkunmada özellikle de uyurken nefes almanızı zorluyor ise, boğazınıza dokunduğunuzda şişkinlik gittikçe belirginleşiyor ise, kulak ağrısının şiddeti sürekli artıyor ise, boğaz ağrısı ile birlikte uzun süre sesiniz kısıldı ise, görmekte zorlanıyor iseniz veya güneş ışığına yada ışığa bakamıyorsanız, idrarınızı yaparken zorlanıyorsanız ve son olarak sürekli boğazınızda yanma veya halk arasında söylediğimiz gıcık tutuyor ve geçmiyor ise en kısa zamanda kulak burun boğaz doktoruna başvurmalısınız. 

  Boğaz AğrısıBoğaz Ağrısı Tanısı,

  Boğaz Ağrısında en önemli olan şey doktorunuzun tanıyı çok iyi koyması gerekir. Çünkü yanlış tanı koyar ise yanlış ilaç kullanabilirsiniz. Bu yüzden hem  farklı rahatsızlıklar oluşur hem de boğaz ağrınızın şiddet artar. Bu hastalıkta iyileşmenin tek yolu ilaçlar değildir. Bir yandan da sizin de kendinize iyi bakmanız gerekir. En önemlisi doktorunuzun verdiği ilaçları zamanında içmeli ve bol bol dinlemelisiniz. Yemek yemekte zorlandığınız için sulu gıdalar ile yani çorba, meyve suyu ballı limonlu çaylar içmelisiniz. Yanlış bilinen ve inanların boğaz ağrısı yaşadığında sıcak içecekler içmekten uzak durun. İçtiğiniz içecekler ne çok soğuk ne de çok sıcak olsun. Doktorunuzun verdiği gargarayı yada siz evde hazırladığınız gargarayı düzenli olarak uygulamalısınız. İçinde C vitamini bulunan yiyecekler ve içecekler tüketmelisiniz. Özellikle bu dönemde bol bol limon tüketmenizi tavsiye edilir. Safran kullanabilirsiniz ve abartmadan acı biber kullanabilirsiniz. Kirli havadan uzak durmalısınız ve suyu kaynatıp buharı]]> Sol Kasık Ağrısı Neden Olur https://www.agrisi.gen.tr/sol-kasik-agrisi-neden-olur.html Wed, 15 Aug 2018 03:56:47 +0000 Sol Kasık Ağrısı Neden Olur; Sol kasık ağrısının çok çeşitli sebepleri vardır. Sol kasık ağrısı genellikle fiziksel bir aktivite yada spor yaralanmaları sonucu meydana gelebilir. bu bölgedeki kasların gerilmesi yada zorlanm Sol Kasık Ağrısı Neden Olur; Sol kasık ağrısının çok çeşitli sebepleri vardır. Sol kasık ağrısı genellikle fiziksel bir aktivite yada spor yaralanmaları sonucu meydana gelebilir. bu bölgedeki kasların gerilmesi yada zorlanması sol kasık ağrısının başlıca nedeni olabilir. Ancak koşma yada yüzme gibi sol kasık kasları zorlayan aktiviteler olmasa bile sol kasıkta ağrılar olabilir. Bu nedenle aniden başlayan yada uzun süren sol kasık ağrıları bize başka bir problem olduğunu gösterir. Ani gelişen sol kasık ağrılarında hemen bir doktora müracaat etmeliyiz. Sol kasık ağrısının kadın ve erkeklerde farklı sebepleri olabilir. Sol kasık ağrısı, mesela kadınlarda adet dönemlerindeki yumurtlamaya bağlı olabilir, fakat erkeklerde böyle bir ağrı olmaz. Sol kasık ağrısı kadınlarda daha çok görülmektedir. 

  Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı Nedenleri; 

  Spor aktiviteleri sonucunda sakatlanmalara bağlı sol kasık ağrısı olabilir. Kemiklerde oluşan kırıklar, sakatlanmalar, fıtık böbrek taşları ve testislere bağlı sol kasık ağrısı olabilir. 
  • Avasküler nevroz; Üst bacak kemiğinde dolaşım bozukluğu sonucu kemik dokuları geri dönüşü olmayan hasarlar alır. Hastalık kendini sol kasıkta ağrı ile belli eder. 
  • Avilsüyon kırığı; Kemikten bağ yada tendon kopması sonucu kemikte bağlantı yerinde kırık oluşur. 
  • Bursit; Eklem iltihaplanması
  • Epididimit; Testisle ilgili iltihaplanmalar. 
  • Hidrosel; Testis torbasının şişmesidir. 
  • Kas zorlanması; Spor, egzersiz, fiziksel aktivite sonucunda kasların zorlanması sol kasık ağrısına sebep olabilir. 
  • Orşit; Testis iltihabıdır.
  • Piriformis sendromu; Kalçada yer alan kasın siyatik sinire baskı yapmasıdır.
  • Prostatit; Prostat iltihabıdır. 
  • Böbrek taşları, 
  • İdrar yolu enfeksiyonu,
  • Kabakulak hastalığı, 
  • Kasık fıtığı, Kireçlenme,
  • Lenf nodu şişlikleri, 
  • Siyatik, 
  • Sinir sıkışması, 
  • Tendon iltihabı, 
  • Testislerle ilgili testis kanalı varisleri, spermatosel  yada testis kanseri,  gibi sebepler erkeklerde sol kasık ağrısına sebep olmaktadır. 
  Sol Kasık Ağrısı Neden OlurKadınlarda Sol Kasık Ağrısının Nedenleri; 
  • Ağrılı adet görme; Adet dönemleri arasında yumurtlama nedeniyle sol kasıkta ağrı olur. 
  • Endometrit;  Rahim iç tabakasının iltihabıdır ve sol kasıkta ağrıya neden olabilir.
  • Endometriyal polipler; Rahim iç yüzeyinde oluşan poliplerdir ve sol kasıkta ağrı yapabilir. 
  • Endometriozis; Rahmin iç yüzeyindeki kisttir ve sol kasıkta ağrıya sebep olabilir. 
  • Kalın bağırsak tümörleri, Pelvik inflamatuar hastalık, Psikolojik sorunlar, Yumurtalık burkulması ve kistleri, Tüplerin iltihaplanması, Spiral gibi rahim içi araçların kullanımı, Sistit, Rahmin dönük olması, Rahim ağzında daralma, Miyomlar, İskelet merkezine ait hastalıklar, İltihabi kolitler, Mesane iltihaplanmaları, İdrar yolu enfeksiyonu, Huzursuz bağırsak sendromu, Karın içi lenf bezi iltihaplanmaları, Karın içi apseler, Gebelik, Fıtık, Dış gebelik, Düşük, Bel fıtığı, Bağırsak iltihabı, Apandisit,  gibi sebepler kadınlarda sol kasık ağrısına sebep olabilmektedir.
  Sol kasık ağrıları altı aydan uzun bir süredir devam ediyorsa kronik ağrı söz konusudur. Tekrarlayan, şiddeti artan ağrı, ateş ve kanama gibi başka belirtilerinde eşlik ettiği  sol kasık ağrıları için mutlaka doktora gitmeliyiz. 

  Sağlıklı günler. 
  ]]>
  Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/kuyruk-sokumu-agrisi.html Wed, 15 Aug 2018 21:51:32 +0000 Kuyruk Sokumu Ağrısı, İlk olarak kuyruk sokumu, vücudumuzda bulunan 33 tane omurun en altındaki, sonuncusudur. Tıp dilinde koksiks kemiği, halk arasında da poçik adı verilen kuyruk sokumu, leğen kemiği içindeki orga Kuyruk Sokumu Ağrısı, İlk olarak kuyruk sokumu, vücudumuzda bulunan 33 tane omurun en altındaki, sonuncusudur. Tıp dilinde koksiks kemiği, halk arasında da poçik adı verilen kuyruk sokumu, leğen kemiği içindeki organları alttan destekleyici olan kasların yapışma noktasıdır ve önemi büyüktür. Kuyruk sokumu ağrısına neden olan sebepler genellikle incinme, yaralanma veya zorlamalardır. Kuyruk sokumu ağrısı bazı durumlarda da nadiren büyük hastalıkların işaretçisi olabilmektedir. Anatomik konumu gereği vücudumuz için çok önem teşkil eden kuyruk sokumu ne kadar küçük olsa da bizim için önemli bir o kadar da farklı başka işlevleri de bulunmaktadır.

  Kuyruk Sokumu İşlevleri;
  • İdeal duruşun devamı
  • Sırt kemiğinin ve kemikle ilişkili olan yapının sabit tutulabilmesi
  • Lif ve bağları birbirleriyle olan bağlarını güçlendirme
  • Kalçalara uygulanan ve kalçalar arasındaki baskıyı dağıtma gibi birçok işlevi vardır.

  Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri;

  Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni İncinme;
  Doğrudan veya dolaylı olarak kuyruk sokumunun incinmesi herkesi canından bezdiren kuyruk ağrısının başlıca sebeplerindendir. 
  • Bel kemiğinin alt taraftan darbe alması
  • Buz pateni yaparken düşme veya attan düşme gibi kuyruk sokumu ya da sırtın üzerine düşmek
  • Çeşitli kaza durumlarından sonra kuyruk sokumunun yerinden çıkması
  Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni  Zayıf Vücut;

  Cilt alt yağı dokusu zayıf olan insanlarda özellikle de kadınlarda kuyruk sokumu herhangi bir nedenden darbe aldığında daha kolay zedelenebiliyor.

  Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni  Aşırı baskı;

  Uzun süre ve aralıksız araba kullanmak, masa başında çalışmak gibi uzun süre devam ettirilen yanlış oturuş, uygunsuz pozisyonda oturuş nedeniyle kuyruk sokumunda kronik olarak bir ağrı oluşmaktadır.

  Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni  Obezite;

  Aşırı kilolar nedeniyle bel kemiğindeki fazla yük sıkışır ve kuyruk sokumu veya kuyruk kemiğinde ağrı meydana gelir.

  Kuyruk Sokumu AğrısıSKuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni  ürekli zorlama;

  Kuyruk sokumu ağrısı şikayetlerinin en büyük nedeni sürekli zorlamadır. Aynı hareketlerin tekrarlandığı etkinlikler veya spor etkinlikleri, kuyruk sokumunun esnemesine yarayan kas sistemi üzerinde aşırı baskı oluşturur ve kuyruk sokumunun esneme özelliğini yitirip zedelenmesine yol açabilir. Bu durumda kuyruk sokumu ağrısı kronik bir hastalığa dönüşebilir.

  Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni  Yaş;

  İnsan yaşlandıkça, yaş ilerledikçe vücudumuzun iskelet yapısının ve kas dokularının bileşenlerinde aşınma ve de yıpranma meydana gelir. Aşınmalar ve yıpranmalar, kıkırdağımızı ve kemiklerimizi zedelenme, yıpranmaya ve kırılmaya karşı daha hassas yapar. Kuyruk sokumu ve kuyruk kemiği de yaşlanmayla birlikte incinmeye daha meyilli olurlar.

  Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni  Tümör;

  Yukarı da bahsettiğimiz gibi nadiren de olsa kuyruk kemiği bölgesinde ağrı şiddetli kabızlık veya uzun süren pelvin enfeksiyon sonucunda da kuyruk sokumunda ağrı oluşabilir.

  Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni  Kemik Kanseri;

  Kuyruk sokumunda ağrı yapabilen nadir hastalıklardan birisi de kemik kanseridir.

  Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedeni  Omurga sinirlerinin sıkışması;

  Omurgamızın sinirlerinde oluşan herhangi bir baskı da kuyruk kemiğini uyarır]]> Sol Boyun Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sol-boyun-agrisi.html Thu, 16 Aug 2018 09:05:28 +0000 Sol boyun ağrısı, toplumda en sık görülen şikayetlerden biridir. Çok fazla sayıda nedeni olsa  bile bu durum genellikle insanların yanlış uyku pozisyonları nedeniyle meydana gelir ve yaklaşık olarak 4-5 gün etkisini kişide s Sol boyun ağrısı, toplumda en sık görülen şikayetlerden biridir. Çok fazla sayıda nedeni olsa  bile bu durum genellikle insanların yanlış uyku pozisyonları nedeniyle meydana gelir ve yaklaşık olarak 4-5 gün etkisini kişide sürdürür. Sol boyun ağrısı, genellikle beraberinde tutulmayıda getirmektedir. Sol boyunda meydana gelen boyun tutulması, direk olarak kişinin boynunu hareket ettirememesine, arkasına bakamamasına ve sağa sola bakmak istediğinde şiddetli bir ağrı hissetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle sol boyun ağrısı, insanlarda yaşam kalitesini geçici olsa bile ciddi bir şekilde etkiler. Tabi ki bu durum basit bir nedene bağlı olarak sol boyun ağrısının görüldüğü hallerdir. Ayrıca sol boyun ağrısı, insanlarda ciddi ve uzun süreli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunlar ise genellikle boyundaki eklemlerde meydana gelen hasarlardır. Kimi zaman bir kaza, kimi zaman bir zorlanma kimi zaman da insanların yapmış olduğu yanlış egzersiz hareketlerdir. Sol boyun ağrısı, birçok zaman sadece sol boyunla kalmaz aynı zamanda insanlarda boyun bölgesinin haricinde kişinin göğsüne ve sırtına da gitmektedir. Boyundan kaynaklanan ağrılar bu şekilde yakın bölgelerde gezebilir. Sol boyun ağrısı, eğer nedeni bilinmeyen durumlardan kaynaklanıyorsa bu durumda yapılması gereken en önemli şey acilen uzman bir doktora gitmektir. Doktorlar bu gibi durumlarda çok büyük operasyonlar yapmadan sadece küçük muayenelerle boyun ağrısının nedenini ortaya çıkarmaktadır. 

  Ağrının sol boyunda meydana gelmesi bazı insanları daha çok korkutmaktadır. Konum olarak kalbe daha yakın olan bu bölgedeki ağrı bazen damar hastalıklarından kaynaklanabilmektedir. Damar hastalıklarından kaynaklanan sol boyun ağrısı, daha çok boynun sol kısmında meydana gelir. Çünkü kalbin solda olmasına bağlı olarak vücuttaki damarlar solda daha ağırlıklıdır. Sol boyun ağrısı sorununda ciddi problemlerden şüphe etmeden önce yatağınızı ve yastığınızı uygun yastıklarla değiştirin. Bir süre bu şekilde uyuyun ve sol boyun ağrısı sorununun ortadan kalkmasını bekleyin. Eğer ağrılar artmaya devam ediyorsa bu durumda doktora gidebilirsiniz. 

  Sol Boyun AğrısıSol boyun ağrısı neden kaynaklanır

  Kas spazmı: En çok karşılaşılan sol boyun ağrısı kas spazmına bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu durum daha çok bölgeye soğuk gelmesi ya da cereyan yapan bir yerde bulunmaktan kaynaklanmaktadır. Bol bol istirahat ve bol bol masaj iyi gelecektir. 

  Sinir sıkışması: Genellikle sağ tarafına yatan insanlarda soldaki sinirlerin sıkışmasından dolayı sol boyun ağrısı meydana gelir. Bu durum aynı zamansa sürekli olarak sol tarafına bakan insanlarda da meydana gelir. Bu kişilerde de sol boyun ağrısı meydana gelir.

  Kötü duruş ve oturuş bozukluğu: Özellikle sürekli olarak oturarak çalışan insanlarda meydana gelen bu durum çok şiddetli sol boyun ağrısı sorunlarına neden olur. Bunun için oturma şeklinize dikkat ederek aynı zamanda ara ara oturduğunuz yerden kalkarak hareket edin.

  Travma: Herhangi bir kazaya ya da boyuna alınan darbeye bağlı olarak boyunda oluşan travlamalar, insanlarda çok ciddi bir şekilde sol boyun ağrısı sorununun meydana gelmesine neden olacaktır. Eğer sol boyun ağrısı bu nedene bağlı olarak meydana gelmişse bu durumda hiç beklemeden doktora gitmelisiniz. Aksi durumlarda kalıcı hasarlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

  Kireçlenme: Genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan kireçlenme rahatsızlığı herkeste meydana gelebilecek bir durumdur. Eğer meydana gelen kireçlenme tedavi edilmezse ileri ki zamanlarda büyük ekleminde kalıcı hasarlara neden olacaktır. Bu durum sizler için çok daha ciddi bir hale gelmeden  sol boyun ağrısına karşın tedavi olmalısınız. 
  ]]>
  Kafa Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/kafa-agrisi.html Thu, 16 Aug 2018 14:17:34 +0000 Kafa ağrısı, boyun, sırtın üst kısmında, kas, saçlı deri, baş-boyun bölgesindeki damarlar ve başta oluşan ağrıya verilen addır. Ağrının oluştuğu yerde damarlarda genişleme, saç derisindeki gerilme ve kaslardaki spazm a Kafa ağrısı, boyun, sırtın üst kısmında, kas, saçlı deri, baş-boyun bölgesindeki damarlar ve başta oluşan ağrıya verilen addır. Ağrının oluştuğu yerde damarlarda genişleme, saç derisindeki gerilme ve kaslardaki spazm ağrıya sebep olmaktadır. Beyinde ağrı duyusu yoktur. Kafamız ağrıdığında beyninden geldiğini düşünürüz ama ağrı aslında çevresinden kaynaklanıyordur. Kafa ağrısının diğer bir adı da halk arasında baş ağrısı olarak geçmektedir. Günümüzde yaygın olarak görülmektedir. İnsanlar içinde en üç kişiden birinde rastlanmaktadır. Günlük hayatı zorlaştıran bu ağrının 300 tane çeşidi bulunmaktadır. Bu ağrı çeşitlerinin çoğu geçicidirler. 

  Kafa ağrısı çeşitleri

  Gerilim tip kafa ağrısı: Çok çeşidi vardır. En yaygın olarak bilineni migrendir. İnsan günlük hayatını da olumsuz etkilemektedir.

  Küme kafa ağrısı: Nadir rastlanılmaktadır. Fakat çok şiddetlidir. Saniyelik ağrı saplanması şeklinde ve nahoş ağrılardır.

  Kronik kafa ağrısı: On beş gün den fazla süren ağrılardır. Ağrıların kronikleşmesinin çoğu aşırı ilaç kullanımından kaynaklıdır. Bu rahatsızlığın ikinci diğer adı da süregelen günlük baş ağrısıdır.

  Sekonder kafa ağrısı: Beyinde oluşmuş olan hasar sorunundan veya metabolik durumlardan kaynaklanan ağrı çeşididir. Tümör, inme, temporal arterit, enfeksiyon, hipertansiyon, ilaçtan kaynaklı olan sekonder baş ağrısına sebep olmaktadır.

  Kafa ağrısının nedenleri

  Psikolojik nedenler: Kafa ağrısı psikolojik nedenden kaynaklı ise uzun süreli olmaktadır. Migrene kıyasla baş ağrısı daha azdır. Psikolojik sebepler ise stres, depresyon, kaygılanma, yorucu iş koşulları, göz yorgunluğu, yorucu bir gün geçirmek ve büyük üzüntü yaşanmışsa  baş ağrısı yapmaktadır. Kişilere göre kafa ağrıları değişiklik gösterebilmektedir. Yaşam tarzı ve günlük yapılan işlerde ağrıyı tetikleyebilir. Kişinin bu Kafa ağrısı, boyun, sırtın üst kısmında veya başta oluşan ağrıya verilen addır. Kafa ağrısının diğer bir adı da halk arasında baş ağrısı olarak geçmektedir. Günümüzde yaygın olarak görülmektedir. İnsanlar içinde en üç kişiden birinde rastlanmaktadır. Günlük hayatı zorlaştıran bu ağrının 300 tane çeşidi bulunmaktadır. Bu ağrı çeşitlerinin çoğu geçicidirler. 


  Migren: Çevresel ve genetik faktörlerden meydana gelmektedir. Bu tarz baş ağrıları uzun süreli olmaktadır. İnsan yaşamını çok olumsuz etkilemektedir. Bu rahatsızlıkta bulantı, kusma, ve çok şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Migreni olan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Kalabalık ve çok gürültülü mekanlardan uzak durmalıdırlar. Migreni tetiklemeye aşırı stres, sinir, üzüntüde yardımcı olmaktadır. Migren sorunu yaşayanlar sessiz, ışıksız bir yere geçip dinlenmelidir. 

  Kafa AğrısıKafa ağrısının sebepleri,

  Kafa ağrılarının hepsi psikolojik ve migrenden kaynaklanmaz. Vücutta kan şekerinin düşmesi, kansızlık, tansiyon, şeker hastalığı, açlık gibi rahatsızlıklarda baş ağrısına sebep olabilir. 

  Kafa ağrısından kurtulmak için öneriler

  Aşağıda belirtilen yöntemler kafa ağrılarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.
  • Temiz havada yürüyüş yaparak vücuttaki gerilimi alır ve baş ağrısının geçmesini sağlar.
  • Sessiz ve karanlık bir ortama geçip dinlenmeniz hem sakinleşip, rahatlamanızı sağlayarak baş ağrınızı geçirebilirsiniz.
  • Ayaklarınıza sıcak suyun içine koyabilir veya sıcak bir duş sakinleşmenizi sağlar.
  • Burun deliklerinin üst kısmında alına doğru dairesel hareketlerle masaj yapılabilir.
  • Soğuk bir bezi ıslatıp başınıza koyarak soğuk kompleks uygulayabilirsiniz.
  • Terleme yöntemiyle baş ağrınızı geçirebilirsiniz. Teri de spor yapar]]> Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.agrisi.gen.tr/bel-fitigi-agrisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 17 Aug 2018 03:45:25 +0000 Bel fıtığı ağrısı, genellikle bir hastalık ya da spesifik bir yaralanmayla ilişkili olmayan, özellikle uzun süre ayakta çalışan insanlarda çok yaygın olan bir durumdur. Bir hafta, 10 günden uzun süren bel ağrılar Bel fıtığı ağrısı, genellikle bir hastalık ya da spesifik bir yaralanmayla ilişkili olmayan, özellikle uzun süre ayakta çalışan insanlarda çok yaygın olan bir durumdur. Bir hafta, 10 günden uzun süren bel ağrıları sancılarının çok büyük bir kısmı bir ay içinde kendi kendine geçmektedir ya da azaldığı gözlenmektedir. Bel ağrısının etkilerinden kurtulmak ya da o bölgesinde oluşan ağrıyı hafifletmek için evde uygulandığında etkili olabilecek tedavi yöntemlerinden bazılarını şöyle açıklayabiliriz.

   Bel Fıtığı Ağrısının Etkilerinden Korunabilmek ve Hafifletebilmek İçin Tavsiyeler;

   • Bel bölgesinde oluşan ağrı bir kaç gün boyunca izlenir. Ağrı geçmiyorsa ağrıyan bölgeye sıcak kompres yapılabilir.
   • Sürekli hareket edilerek kaslar ve eklemler çalıştırılmalı fakat bel bölgesi kesinlikle zorlanmamalıdır.
   • Aniden gelişen dönüşlerden ya da eğilme bükülme hareketlerinden kaçınılması gerekmektedir. 
   • Yatak istirahati ile tedavi yöntemi yanlış bir uygulama olup, kaçınılması gerekmektedir. 
   • Bel ağrısının ilk 1 ile 2 günlük periyodun da sancı olan bölgeye yaklaşık olarak 5-10 dakika süresince soğuk kompres yapılabilir. Havluya dolanmış bir buz torbası bunun için kullanılabilir.
   • Yardım istemekten çekinmeyin. Eğer bel ve civarındaki sancılama 1 hafta sonunda yine aşırı şekilde ağrı oluşturuyorsa fizik tedavi veya ortopedi uzmanına muayene olunmalıdır.

   Soğuk Kompres Uygulanması:  Soğuk kompres yapmak bel bölgesinde oluşan ağrıyı dindirme konusunda etkili olmaktadır. Tek başına soğuk kompres ya da ağrı kesiciler yardımıyla yapılan soğuk kompres ağrıların hafiflemesini sağlayacaktır. Yapılacak olan soğuk kompres uygulaması belde oluşan ağrıların kendini hissettirmeye başladıktan sonra 48 saat içinde uygulanması tedaviyi güçlendirecektir. Ağrıyan bel bölgesine, içinde soğuk buz torbası bulunan bir havlu yardımı ile 5-10 dakika boyunca soğuk kompres uygulanmalıdır.

   Sıcak Kompres Uygulaması: bel bölgesinde oluşan ağrıların tedavisi için ağrı kesici ile birlikte veya tek başına yapılan sıcak kompres uygulaması çok faydalı bir tedavi yöntemidir. Bu alanda oluşan sancılar 48 saatten uzun sürmesi halinde sıcak bir madde (yastık olabilir) ya da sıcaklığı güzel ayarlanmış su altında bir duş ağrıların hafiflemesine ve giderilmesine yardımcı olacaktır. 

   Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi GelirYatak İstirahati: Eğer çok ciddi bir düzeyde bel ağrısı şikâyetiniz var ise doktorunuz sizden yatakta istirahat etmenizi isteyebilir. Aynı zamanda size verilen bu istirahat 1-2 günü geçmemelidir. Çünkü daha uzun süre olacak yatak istirahati bırakın rahatlamayı bel bölgesinde oluşan ağrıların artmasına bile sebep olabileceği değerlendirilmektedir. 5 günden uzun olan yatak istirahati kas gücünün giderek zayıflamasına ve halsizliğe neden olmaktadır. Bunun yanı sıra bel bölgesinde ki ağrıyı arttırır ve iyileşme sürecinde gecikmeler yaşatır. Kas fonksiyonlarının hareketi istenilen seviyede olmazsa, bel bölgesinde oluşan ağrılar kronik hale geldiği düşünülebilir. Eğer yatarak tedavi gerektiren bir vaka oluşmuşsa ve yatılması gerekiyorsa hastanın sürekli yatmak yerine gün içerisinde birkaç saat ayağa kaldırılması ve hastanın yürümesinin sağlanması daha hastalığın daha da kronik hale gelmesini engelleyecektir.

   Bel Ağrısı Sırasında Egzersiz: Bel ağrısının mevcut olduğu dönemlerde yapılan egzersizler hastanın kendisini daha iyi hissetmesi bakamından anlamlıdır. Bu egzersiz faaliyetleri bel ağrısının daha da ilerlemesine engel olarak ağrıların kronikleşmesini engeller. Eğer bel ağrısı var ancak daha hafif bir şekilde seyrediyor ise çok fazla yüklenmeden bazı kültür fizik hareketleri yapılabilir. Bu hareketler esneme ve gerilme hareketleri, kondisyon bisikleti, yüzme ve kısa yürüyüşler şeklinde sıralanmaktadır. Yapılan egzersizlerin hareket kabiliyeti en düşük olandan başlayarak zor hareketler şeklinde y]]> Diş Ağrısı İçin İlaç https://www.agrisi.gen.tr/dis-agrisi-icin-ilac.html Fri, 17 Aug 2018 16:32:58 +0000 Diş ağrısı için ilaç, dişlerde çürüme ve iltihap nedenleri ile oluşan ağrılardır. Diş ağrısı ani olarak başlar. Genellikle akşam diş ağrısı şiddeti artar ve şiddetlenir. Dişte olan dolgu düşmüşse di Diş ağrısı için ilaç, dişlerde çürüme ve iltihap nedenleri ile oluşan ağrılardır. Diş ağrısı ani olarak başlar. Genellikle akşam diş ağrısı şiddeti artar ve şiddetlenir. Dişte olan dolgu düşmüşse diş hava alır ve dişte soğuk bir ağrı olur. Ağrı şiddetine göre diş kanar ve şişer. Diş çürükleri ve diş apseleri diş ağrısı oluşmasının nedenidir. Ayrıca, diş minesinde aşınma, diş eti hastalıkları, gömülü dişler diş ağrıları arasında görülen en sık nedenlerdir. Diş ağrısı mutlaka her insanın başına gelmiştir. Kolay bir ağrı gibi düşünülse de çok zor bir ağrıdır, dayanılması güçtür. Diş ağrılarına maruz kalmamak için mutlaka ağız ve diş bakımını düzenli olarak yapılması gerekir. Dişler günde 2 defa sabah ve akşam fırçalanmalıdır. Diş ağrılarının geçmesi için bitkisel çözümler bir yana mutlaka ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Uygulanan ilaç tedavisi  3 günde ekişini göstererek 1 haftada dişi toparlamaya çalışır. Diş ağrısında mutlaka bir diş hekimi ile görüşülmelidir.

   Diş ağrısı için ilaç; diş ağrılarından kurtulabilmek için ağrı kesici ve antibiyotik kullanılması gerekir. Kullanılan ağrı kesiciler reçete veya reçetesiz eczanelerden alınıp kullanılabilir. Kullanılan ilaçlar dişte oluşan iltihabı kurutup ağrıyı durduracaktır. Antibiyotik ve ağrı kesici aynı anda kullanılmalıdır.

   Diş ağrısı için Apranaxs; diş ağrısında çok fazla tercih edilen, ağrı kesici özelliğine sahip olan bir tablettir. Diş ağrılarının geçici süreliğine ağrısını dindirir. Diş çektirdikten sonra genellikle kullanılır. Çok fazla kullanılmaması gereken bir ilaçtır, sindirim sistemi problemleri ortaya çıkartabilir. Alerjik rahatsızlığı olanlar bu ilacı kullanmamalıdır. Apranaxs tableti bolsu ile içilmelidir.

   Diş ağrısı için Amoklavin Antibiyotik; diş ağrısı çekenlerin çok fazla kullandığı antibiyotik grubu ilaçlarındandır. Amoklavin diş ağrısı için 6-8 saat ara bir sakinleştirici ilaç etkisini gösterir. Genellikle 20lik  diş ameliyatlarından sonra kullanılan çok güçlü bir antibiyotik ilaçtır.

   Diş ağrısı için Augmentin; diş apsesine bağlı olarak ortaya çıkan diş ağrıları için güçlü bir ağrı kesici antibiyotiktir. Dişte  apseye bağlı olan şişmeleri 5 günde  giderir. Dişte apse geçtikten sonra diş tedavisi başlar, augmentin diş tedavisine başlama görevinde ilk sırada kullanılır.

   Diş Ağrısı İçin İlaçDiş ağrısı için Majezik; diş ağrılarının geçmesinde kullanılan ilaçtır. Çok etkili bir ağrı kesicidir.

   Diş ağrısı için ilaç Arveles; diş ağrılarının kesilmesi için tercih edilen güçlü ilaçlardan biridir.

   Diş ağrılarında Vermidon; diş ağrılarında hap yerine kullanılan şurup formunda ilaçtır.

   Diş ağrısı için Klamoks; diş ağısında kullanılan antibiyotik grubu ağrı kesici ilaçtır.

   Diş ağrısı için Minoset Plus; diş ağrılarında etkili bir ağrı kesicidir.

   ]]>
   Sürekli Mide Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/surekli-mide-agrisi.html Sat, 18 Aug 2018 09:42:18 +0000 Sürekli mide ağrısı, sık karşılaşılan şikayetlerden biri olan mide ağrısı hemen hemen herkesin başına gelmiş bir durumdur. Ancak sürekli olan mide ağrısının altında yatan her hangi bir hastalık olabilir. Vücutta o Sürekli mide ağrısı, sık karşılaşılan şikayetlerden biri olan mide ağrısı hemen hemen herkesin başına gelmiş bir durumdur. Ancak sürekli olan mide ağrısının altında yatan her hangi bir hastalık olabilir. Vücutta oluşan bazı komplikasyonlar ağrı ile kendini belli etmektedir. Mide ağrısı da aynı şekilde mide de olabilecek bazı hastalık veya olumsuzluklar nedeni ile meydana gelebilir. Bunun için kişinin ağrıyı takip etmesi gerekir. Eğer gün içerisinde birden fazla ağrı yaşanıyor ve ağrı sürekli oluyor ise mutlaka bir doktora görünmek fayda sağlayacaktır.

   Sürekli mide ağrısı, tüketilen besinlerden ve sindirim sistemi ile alakalı bir durumdan kaynaklanabilir. Aynı zamanda şiddetli olan mide ağrısı midede olabilecek bazı hastalıkların da belirtisi olarak kabul edilmektedir. Şiddetli ve sürekli gelen ağrılar için uzman bir görüşten tavsiye almak veya kontrol amaçlı muayene olmak kişinin genel sağlığı açısından oldukça önemlidir.

   Sürekli mide ağrısı sebepleri nelerdir

   Enfeksiyon: Virüs veya bakteri kaynaklı gelişen enfeksiyon mide de şiddetli ve düzenli ağrıya yol açmaktadır. Özellikle bakteri olarak gelişen mide ağrısının nedeni gıda zehirlenmesi, zatürre ve boğaz enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Virüslerin yol açtığı mide ağrısı ise genellikle yemeklerden sonra kusma ve bulantı şekline kendini belli eder. Bu gibi durumlarda kişinin el temizliğine dikkat etmesi ve bakteri kaynaklı durumlardan uzak durması gerekir.

   Kabızlık: Lif oranı düşük besinler tüketen kişilerde ve yeterince sıvı almayanlarda sık görülen kabızlık durumu sürekli mide ağrısına neden olmaktadır. Mide ağrısına ve karın ağrısına neden olan kabızlık şikayetinin giderilmesi için kişinin sıvı tüketimine kişinin dikkat etmesi önerilir.

   İltihap ve tahriş: Mide ağrısına neden olan tahriş ve iltihap, iç organlarda şişme veya mide de meydana gelen olumsuzluklardan kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda kişinin erken ilaç tedavisine başlanması tavsiye edilir. Aynı zamanda ülser gibi hastalığın da belirtisi olan bu durum, şikayetlerin artışına da neden olabilir.

   Stres: Çağımızın hastalığı olan stres kişilerde sürekli mide ağrısına yol açmaktadır. Stres kaynaklı durumlardan ve olaylardan uzak durmak genel sağlık adına son derece önemlidir. Stres hormonları direk olarak mide ile bağlantılı bir hormondur. Bu nedenden dolayı da stresli zamanlarda kişiler de ciddi mide ağrıları meydana gelebilir.

   Sürekli Mide Ağrısı

   Fazla kilo: Kişinin aşırı kilo alması veya normalden fazla kilo potansiyeline sahip olması, safra taşına yol açmaktadır. Safra taşı da mideye baskı yapıp ağrıya neden olmaktadır. Aynı zamanda kişinin aşırı kilolu olması gastrit ve reflü hastalığını da peşinden getirmektedir. Reflü mide hastalıklarından biri olup kişinin sürekli mide ağrısı yaşamasına yol açmaktadır.

   Anotomik problemler: Organlarda bulunan hasar, bir takım hastalıklar ve bazı organların işlevini yerine tam olarak getirememesi ağrıya yol açmaktadır. Özellikle chron hastalığı, bağırsak duvarın da şişmeye neden olur ve bağırsağın tıkanmasına yol açar. Bu durum karşısında mide de sürekli bir ağrı meydana gelir. 

   ]]>
   Hamilelikte Baş Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/hamilelikte-bas-agrisi.html Sat, 18 Aug 2018 10:51:36 +0000 Hamilelikte baş ağrısı, birçok bayanın yaşadığı bir durumdur.Tam olarak sebebi bilinmese de hamileliğe bağlı ani hormon değişimi ve kan dolaşımındaki artış en büyük etkendir. Genelde baş ağrıları hamileliğin il Hamilelikte baş ağrısı, birçok bayanın yaşadığı bir durumdur.Tam olarak sebebi bilinmese de hamileliğe bağlı ani hormon değişimi ve kan dolaşımındaki artış en büyük etkendir. Genelde baş ağrıları hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkar, hormon düzeninin değişmesi ve kan dolaşımındaki artış sebebiyle yaşanan bir ağrı ise vücudun bu değişime alışmasıyla, üç ayın sonunda kendiliğinden geçer. 

  Hamilelikte baş ağrısının bir diğer sebebi de migren olabilir. Her beş kadından birinde yaşamlarının bir döneminde migren görülür ve migren bu kadınların yüzde on beşinde hamilelikte ortaya çıkar. Daha önceden migreni  olan  anne adaylarının 3/2 sinde düzelme yaşanırken,diğer 3/1lik kısımda ağrıların ya sıklığı artar yada hiç değişmez. Hamileliğin son üç ayında duruş bozuklukları, karın bölgesinin büyümesi ile vücuda binen ağırlık ile gelen gerginlikler baş ağrısına neden olur. Gebeliğin son üç ayında, kan basıncının artması ve buna bağlı olarak yüksek tansiyonun etkisiyle, anne adaylarında preeklampsi .(gebelik zehirlenmesi)'de baş ağrısına neden olur. Hamilelikte oluşan baş ağrısını, günlük yaşanan stres, uyku  düzensizliği, yorgunluk, kan şekerinin düşmesi, gürültülü ortamlar ve kafeinli içecek tüketimi etkileyici faktörlerdir.

  Hamilelikte Baş AğrısıHamilelikte baş ağrısından korunmak için yapılması gerekenler nelerdir
  • Stresten, gürültülü ortamlardan uzak durulmalı
  • Kafeinli içecekler tüketilmemeli
  • Düzenli uyumalı
  • Aç kalmamaya özen göstermeli 
  • Bol bol dinlenmelisiniz.
  ]]> Sol Baş Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sol-bas-agrisi.html Sat, 18 Aug 2018 15:01:50 +0000 Sol baş ağrısı, bölgesel ağrılar olarak tanımlanan ve toplumda sık görülen bir baş ağrısı türüdür. Bazen sol baş ağrısı ciddi bir sağlık probleminin sinyalini veren bir sorun olabilir. Sol baş ağrısı, genelde Sol baş ağrısı, bölgesel ağrılar olarak tanımlanan ve toplumda sık görülen bir baş ağrısı türüdür. Bazen sol baş ağrısı ciddi bir sağlık probleminin sinyalini veren bir sorun olabilir. Sol baş ağrısı, genelde şiddetli ağrıların yaşandığı migren ağrısı kabul edilebilir. Migren ağrıları, başın tek tarafını tutan, şiddetli ve zonklayıcı ağrılara yol açan bir baş ağrısı türüdür. Neden kaynaklandığı henüz kesin olarak bilinmemektedir. Sol baş ağrısı genelde ataklar halinde gelişerek öncesinden bazı belirtiler verebilir. Migren şeklinde gelişen sol baş ağrısının günümüzde kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak belirtiler yaşandığında ya da baş ağrısı başladığında yaşanan ağrıları hafifletmek amacı bir takım önlemler alınabilir.

  Başın sol tarafında migren ağrısı sol gözle alakalı bir nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ayrıca sol tarafta bulunan dişte meydana gelmiş bir sorun sol baş ağrısına yol açabilir. Migren nedeniyle yaşanan sol baş ağrısı bazı durumlarda geçici ya da kısa süreli olurken bazı durumlarda geçmeyen ve uzun süre devam eden ağrılar şeklinde yaşanabilir. Alkol, sigara, kahve, bazı kokular ağrıların tetiklenmesine yola açabilir. Sol baş ağrısı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabileceği için neden henüz tespit edilememişse mutlaka bir doktora başvurularak gerekli araştırmaların yapılması, nedenin tespit edilmesi ve tedaviye başlanması gerekir.

  Sol Baş AğrısıSol baş ağrısı için alınabilecek önlemler nelerdir

  • Sol baş ağrısına sebep olan etkenlerle beraber migren ağrısını tetikleyen etmenlerden kaçınmak sol baş ağrısı için faydalı olabilir. Karanlık, sessiz bir ortamda uzanmak beynin rahatlamasını ve dinlenmesini sağlar. Beraberinde ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.
  • Açık havada yürüyüş yapmak sol baş ağrısı için faydalı yaklaşımlardan biridir. Açık hava vücuda daha fazla oksijen alınmasını sağlar ve kişi kendini daha ferah ve rahat hissedebilir.
  • Alınacak sıcak duş sol baş ağrısını hafifletmek adına yararlı olabilir. Sıcak su vücutta gevşeme sağlayarak, ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Duştan sonra sessiz bir ortamda uzanarak büyük rahatlama sağlanabilir.
  • Soğuk kompres baş bölgesinde gelişebilecek her ağrı için faydalı olduğu gibi sol baş ağrısı içinde faydalı bir yöntemdir. Soğuk suya batırılarak sıkılan bir havlu ya da buz torbası ağrıyan bölgeye konularak bekletilebilir.
  • Sol baş ağrısında bölgeye masaj yapmak etkili çözümler arasında yer alır. Alın bölgesinden başlanarak ağrıyan kısma doğru dairesel hareketlerle masaj yapılabilir. Masaj anında ağrıya karşı iyi gelen bitkisel yağlardan faydalanmak daha çabuk rahatlama sağlayabilir.
  • Baş ağrısı kronikleşmemiş ise eczanelerden reçetesiz ağrı kesici ilaçlar temin edilerek kullanılabilir.
  ]]> Hamilelikte Kalça Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/hamilelikte-kalca-agrisi.html Sat, 18 Aug 2018 17:48:06 +0000 Hamilelikte kalça ağrısı, kadınların hamilelik sürecinde bel ağrısıyla birlikte en fazla etkilendiği sorunlardan biridir. Her gebe kadın gebeliğinin bir döneminde bu ağrıya maruz kalır. Çünkü hamilelik süreci kadının vü Hamilelikte kalça ağrısı, kadınların hamilelik sürecinde bel ağrısıyla birlikte en fazla etkilendiği sorunlardan biridir. Her gebe kadın gebeliğinin bir döneminde bu ağrıya maruz kalır. Çünkü hamilelik süreci kadının vücudundaki değişimlerle birlikte, rahimde taşınan bebeğin ağrılığıyla birlikte, kadının vücudunun ağırlık merkezini değiştirmekte, kadın buna kısa sürede uyum sağlayamadığı için böyle ağrılara maruz kalmaktadır. Kaslara binen ağırlıkla birlikte bel bölgesinin ve kalça bölgesinin olumsuz etkilenmesi sonucunda, hamilelikte kalça ağrısı problemi ortaya çıkmaktadır. İlk zamanlarda pelvis kemiklerindeki eklemlerde, ilerleyen dönemde bütün eklemlerde bir doğuma hazırlık süreci olur. Bunun yanında anne adayının her geçen gün kilo alımının artması, vücut şeklinden dolayı duruş bozukluklarının olması, karnın büyüyerek dengeyi bozması bu ağrıların en önemli sebepleri arasındadır. Hamileliğin ortalarında anne adayının ani hareketlerinden kaynaklanan keskin kalça ağrısı sorunu da, gebeliğin doğal sürecinde görülebilir.

  Hamilelikte hem vücut değişimleri hem de hormonal değişimler olur. Kadının rahmi dışında, vücudundaki her organının, ekleminin, dokularının etkilendiği bu biyolojik olay, kadının alışkın olmadığı tepkiler, sorunlar yaşamasına neden olur. Özellikle hamileliğin son trimesterine yaklaşıldığında kalça ağrısında artma olur. Bu ağrı bazı kadınlarda oldukça şiddetli olabilir. Hafif derecedeki kalça ağrısı son trimesterde hamilelikte vücudun doğuma hazırlığı olarak ta kabul edilebilir. Anne rahmindeki bebeğin doğuma hazırlanırken doğum kanalına inmeye başladığı süreçte kalça ağrısının oluşması doğumla alakalıdır. Bu süreçte artan kalça ağrısının doğumun ardından geçmesi gerekir.

  Hamilelikte kalça ağrısı siyatik sinir baskısıyla oluşabilir

  Hamilelikte vücuttaki en uzun sinir olan siyatik sinirin baskısı da kalça ağrısına neden olabilir. Bel bölgesinden ayaklara kadar giden iki taraftaki siyatik sinir, hamilelikte rahmin büyümesiyle birlikte baskıya neden olur. Bu kalça ağrısına, uyuşmaya, karıncalanmaya yol açar. Bebeğin doğuma doğru pozisyon değiştirmesiyle de, hamilelikte kalça ağrısı şiddetini arttırabilir. Kalça ağrısının belirli bir düzeyde olması, doğumun yaklaşmasını da belirtir. Ancak ağrının anormal derecede şiddetli olması halinde mutlaka doktora gidilmesi önerilir.

  Hamilelikte Kalça AğrısıHamilelikte kalça ağrısı önlenebilir mi

  Hamilelikte kalça ağrısının önlenmesi tam olarak mümkün olmasa da, etkileri azaltılabilir. Özellikle duruş bozukluklarına dikkat edilerek, kasların yükü azaltılmalıdır. Bu sayede kalça ekleminin vazifesini yapması sağlanmalıdır. Otururken, kalkarken ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Kalça ve dizler otururken aynı seviyede olmalıdır. Yere eğilirken, yerden bir şey almak zorunda kalındığında, dizler kırılmalı ve uyluk desteği alınmalıdır. Leğen kemiklerini saran sakroiliak korse de faydalı olabilir. Yatarken yan yatılmalı, dizlerle birlikte kalça bükülerek, karın bir yastıkla desteklenmelidir. Bu tür önlemler alınırsa, hamilelikte kalça ağrısı daha az hissedilebilir. Bunun dışında hamilelik için uygun egzersizlerde yapılabilir.

  Hamilelikte kalça ağrısı için yapılabilecek egzersizler

  Dört ayak pozisyonuyla kalçanın çalıştırılması: Yerde emekleme pozisyonunda bacağın birisini geriye uzatmak ve yeniden yerine getirmek kalça ağrısı için uygun bir egzersizdir. İki bacağa birden uygulanmalıdır.

  Düz bacak kaldırma: Yere sırt üstü yatarak, her iki bacağı teker teker 45 derecelik açıyla yukarı kaldırmalı ve yavaşça aşağıya indirmelidir. Egzersizin bacaklara onar defa yapılması yeterlidir.

  Kalçanın çalıştırılması: Yere sırt üstü yatarak dizlerinizi kırın ve ellerinizi ensenizde birleşt]]> Diş Ağrı Kesici https://www.agrisi.gen.tr/dis-agri-kesici.html Sat, 18 Aug 2018 20:40:15 +0000 Diş Ağrı Kesici, Diş ağrısı, hemen hemen herkesin hayatında bir defa da olsa başına gelen en sinir bozucu, dayanılmaz ağrıların başında gelir. Diş doktoruna gitmeye çekinen kişiler genellikle bu diş ağrısını, çe Diş Ağrı Kesici, Diş ağrısı, hemen hemen herkesin hayatında bir defa da olsa başına gelen en sinir bozucu, dayanılmaz ağrıların başında gelir. Diş doktoruna gitmeye çekinen kişiler genellikle bu diş ağrısını, çeşitli bitkisel yollarla (sirkeli su ile gargara gibi), reçeteli veya reçetesiz ağrı kesicilerle, antibiyotik ilaçlarla dindirmeye çalışırlar. Diş Ağrısını geçirmek için kullanılan bitkisel yollar, ağrıyan dişin dolgu olup olmadığına göre değişebilmektedir.

  Diş Ağrısı Neden Oluşur
  • Diş minesinde meydana gelen herhangi bir aşınma
  • Diş etinde meydana gelen hastalıklar
  • Diş çürüğü veya diş apseleri
  • Yirmilik dişler
  • Ağız dışı olmasına rağmen diş ağrısına neden olabilen sinüzit
  Ağrıyan Dolgu Değilse Ağrıyı Dindirmek İçin
  • Soğuk suyla diş fırçalanabilir,
  • Tuzlu su ile gargara yapılabilir,
  • %50 oranında sirke ve su karışımı ile gargara yapılabilir,
  • Karanfil ağızda çiğnenip ağızda kalan posası ve direkt karanfil parçası ağrıyan dişin üzerinde bekletilebilir,
  • Yaklaşık 10 tane karanfil ezilerek yarım su bardağı ılık su ile karıştırılır ve daha sonra bu su soğutulur. Soğutulmuş ve rengi değişmiş olan karanfilli su ile gargara yapılabilir,
  • Su ile karıştırılıp ezilmiş sarımsak antibakteriyel özelliğiyle ağrıyan dişin hem iltihabını almasına yardımcı olur hem de bu karışım ağrıyan dişin üzerinde bekletildiğinde ilgili dişin uyuşması sağlanabilir,
  • Kısa bir süreliğine diş ağrısını dindirmek için ilgili bölgeye buz tamponu uygulanabilir,
  • Suyun içine karabiber atılarak, karabiberli su gargarası yapılabilir
  • Soğan suyuyla ağızda gargara yapılabilir.
  • Zerdeçal ile su karıştırılarak küçük bir hamur elde edilir ve ağrıyan dişin üzerine tampon yapılabilir.
  Diş Ağrı KesiciEğer Ağrıyan Diş Dolguysa, Kaplamaysa ve Dişin Özüne Ulaşılamıyorsa;

  Yukarıda dolgusuz diş için yapılabilecek pratik yollar dolgulu dişler için de yapılabilir fakat ilgili diş sinirlerinin uyuşması dolgusuz dişe nazaran daha zor olduğu için dolgulu diş ağrısını dindirmenin daha farklı yöntemleri vardır. Genellikle dişinde dolgu olan hastalara bu pratik yollardan ziyade direkt diş ağrı kesici veya antibiyotik almaları önerilir.
  • Ağrıyı bir sürelik dindirmenin en pratik yollarından biri ilgili diş ile damak arasında bir buz konularak dişin uyuşturulması ve
  • Soğuk su ile bolca ve 5-10 dakika aralıklarla gargara yapılması.
  Yukarıda saydığımız birçok pratik, bitkisel yöntemden herhangi biri işe yaramadıysa veya diş ağrısını sadece hafifletmekle kaldıysa aşağıda bulunan diş ağrı kesiciler veya antibiyotiklerden herhangi biri kullanılabilir. Fakat eğer diş doktoruna gidemiyorsanız, bu ilaçlardan herhangi birini almadan önce bu konularda tecrübeli olan eczacılardan bilgi almanız ve onların önerdiği ilaçların kullanılması tavsiye edilir.

  En Bilindik Diş Ağrı Kesiciler;
  • Apranax
  • Augmentin
  • Amoklavin antibiyotik
  • Rovamycine
  • Novalgin
  • Majezik tablet/gargara/sprey
  • Arveles
  • Parol
  • Minoset
  • Vermidon
  • Aspirin
  • Dolphin
  ]]>
  Gebelikte Sol Kasık Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/gebelikte-sol-kasik-agrisi.html Sun, 19 Aug 2018 07:47:49 +0000 Gebelikte sol kasık ağrısı hamilelik sırasında en sık görülen ağrılardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebelik sırasında anne adayının vücudunda gerçekleşen değişikliklerden biri olarak rahmin büyümesi ile bera Gebelikte sol kasık ağrısı hamilelik sırasında en sık görülen ağrılardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebelik sırasında anne adayının vücudunda gerçekleşen değişikliklerden biri olarak rahmin büyümesi ile beraber gerçekleşen sol kasık ağrısının gayet normal bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Daha çok hamileliğin ilk aylarında rahmin büyümesi ve bu büyümeye bağlı olarak rahim etrafında bulunan kasların gerilmesiyle beraber kasık ağrılarının da görülmeye başladığını söyleyebiliriz.

  Anne adaylarının pek çoğunda adet gecikmesi yaşandıktan sonraki ilk iki hafta içerisinde sol kasıkta ağrıların görülmeye başladığını söyleyebiliriz. Eğer anne adayının ilk bebeğine hamileliği söz konusu ise kasık ağrısının en erken aylardan itibaren görülmeye başlandığı söylenebilir. Üstelik bu ağrılar ilk hamilelik sırasında sonraki hamileliklere nazaran çok daha şiddetli olabilmektedir. Pek çok kadın hamileliğin ilk döneminde gerçekleşen bu ağrıların adet ağrısı olduğunu ve adet dönemi yaklaştığı için böyle bir ağrı yaşadığını düşünebilmektedir.

  Gebelikte Sol Kasık AğrısıGebelikte Sol Kasık Ağrısı Nedenleri

  Daha önce de belirttiğimiz gibi sol kasıkta yaşanan ağrısı genellikle rahmin büyümesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca gebelikte sol kasık ağrısı kabızlık, bağırsak gazı, mide gazı ya da şişkinlik gibi sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bunların yanı sıra hamilelik sırasında anne adayında yaşanan bazı hastalıklar da gebelikle ilgisi olmasa da sol kasık bölgesinde ağrılara neden olabilmektedir. Bunlara örnek olarak apandisit, kolesistit ve divertikülit gibi rahatsızlıkları verebiliriz. Hamilelik sırasında anne adayının yaşadığı sol kasık ağrısı sorunu aşırı bir durum haline geliyorsa doktora başvurulması gerekir. Bu durumlarda nadir de olsa bebeğin düşmesi ya da erken doğması gibi bir durumla karşılaşmak söz konusu olabilmektedir.
  ]]>
  Gebelikte Kalça Kemiği Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/gebelikte-kalca-kemigi-agrisi.html Sun, 19 Aug 2018 16:54:27 +0000 Gebelikte kalça kemiği ağrısı, Özellikle hamilelik döneminin son aylarında sıkça karşılaşılan gebelikte kalça kemiği ağrısının bir çok sebebe dayalı olduğunu söylemek mümkün. Hamilelikle birlikte oluşan gebelikte kal Gebelikte kalça kemiği ağrısı, Özellikle hamilelik döneminin son aylarında sıkça karşılaşılan gebelikte kalça kemiği ağrısının bir çok sebebe dayalı olduğunu söylemek mümkün. Hamilelikle birlikte oluşan gebelikte kalça çıkığı ağrısı hamilelik sürecini ağrılı ve sancı şekilde geçirmesini sağlayarak anne adayı için zor bir süreç oluşturmaktadır. Gebeliğin 5/7 aylarında kişiye göre değişkenlik göstererek baş gösteren bu ağrılar hamilelik sonlandığında kendiliğinden doğumdan 2/3 ay sonra geçebildiği gözlenmektedir. Kadın doğum uzmanları bu durumun geçici olduğunu bazı durumlarda ciddi sonuçlar doğurduğunu bu sebepten gebelik süresince düzenli olarak doktor kontrolünde olmaları gerektiğini söylemektedirler. Gebelikte kalça kemiği ağrısı anne adayının yaşam kalitesini düşürdüğü gibi bir sonraki gebeliklerde ağrıya yatkınlığını artırabilmektedir.

  Gebelikte kalça kemiği ağrısı nedenleri,
  • Kilo alımı, Gebelikle birlikte alınan kilolar ve göbeğin fazlaca büyümesi sonucu vücudun duruş bozukluğu oluşturması kalçada baskı ve ağrıya sebep olmaktadır. Kişinin gebelik öncesinde bel çukurunun fazla olması da gebelikte kalça kemiği ağrısı yaşayacağının bir belirtisi olabilmektedir.
  • Kas ve eklemler, Gebelik döneminde karın ve sırt kasları arasında kuvvet yönünde oluşan dengesizlik gebelikte kalça kemiği ağrısına yol açmaktadır. Büyümüş olan rahmin ağırlığı direk olarak kalça kemiğine baskı yaptığı için bel bölgesinde ki eklemlerin gerilmesine ve gevşemesine neden olur. 
  • Hormonlar, Gebelik süresince östorojen, progesteron ve relaksin hormonları düzeyinde artışlar oluşur. Relaksin seviyesinin yükselmesi eklem gevşemesine ve bu hormonların artmasını bağlı olarak gebelikte kalça kemiği ağrısı oluşabilir. Rahmin büyümesi aort gibi büyük damarlara baskıya sebep olduğu için metabolik bel ağrısıyla sonuçlanır. 
  • Vitamin, Hamilelik öncesinde anne adayının D vitamini eksikliği veya kansızlığı hamilelik süresince devam eder ise bunlara bağlı olarak kemiklerde yumuşama ve kırılmalar söz konusu olabilmektedir. D vitamini eksikliğinde kas zorlanmalarına bağlı olarak kalça kemiğinde ağrı oluşabilmektedir. 
  Gebelikte kalça kemiğinin ağrısı olasılığını azda olsa azaltmak mümkündür. Anne adayının gebelik öncesinde fit bir vücuda sahip olması düzenli olarak spor ve egzersiz yapıyor olması, karın ve sırt kaslarının kuvvetli olması rahat bir hamilelik dönemi geçirmesi için önemlidir. Lakin hormona bağlı bir ağrı söz konusu ise bu pek mümkün olmaz. Relaksin hormon salgılanması bazı kişilerde daha fazla olduğu için hormonun yaptığı baskı bu bölgedeki ağrıyı arttıracaktır. 

  Gebelikte Kalça Kemiği AğrısıGebelikte kalça kemiği ağrısını azaltmanın yolları,
  • Gebelik döneminde fazla kilo alınması iyi değildir. Gereğinden fazla kilo almamaya özen gösterin,  
  • D vitamini ve kalsiyum yeterli miktarda kullanın, 
  • Vücudunuzun düzgün şeklini korumak için dik durmaya çalışın,
  • Sık sık düzenli olarak yürüyün,
  • Sandelyeye otururken bel yastığı kullanın ve otururken sık sık pozisyonunuzu değiştirin,
  • Geceleri bel kemiğinin daha çok yorulacağını düşünüp sırt üstü yatmaktan uzak durun. Yan olarak yatın ve karnınızı yastıkla destekleyin.
  • Ayakta uzun süre hareketsiz kalmayın,
  • Uzun oturmak zorunda kaldığınız durumlarda bir ayağınızın altına basamak veya yastık gibi destek koyarak kalça kemiğinizi gevşetin, 
  • Topuklu ayakkabılar giymeyin. Ayakkabı tercihiniz ortopedik düz belinizi destekleyen ayakkabılardan kullanın,
  • Solunum ve gevşeme egzersizlerini düzenli yapın. Gün içerisinde sık sık vücudunuzu dinlendirin,
  • Belinize hafifi hafif masajlar yaptırabilirsiniz,
  • Çok ağrı durumunda hekiminizin kontrolünde ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. 
  ]]>
  Sol Kol Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sol-kol-agrisi.html Mon, 20 Aug 2018 11:56:39 +0000 Sol Kol Ağrısı, sol kolda meydana gelen ağrı genellikle kalp ile bağlantılı bir hastalığın olduğunu düşündürür. Ancak bunun ilişkilendirilmesi tam olarak yapılmamıştır. Bazı araştırmacılara göre kalp ile bağlantıs Sol Kol Ağrısı, sol kolda meydana gelen ağrı genellikle kalp ile bağlantılı bir hastalığın olduğunu düşündürür. Ancak bunun ilişkilendirilmesi tam olarak yapılmamıştır. Bazı araştırmacılara göre kalp ile bağlantısı bulunan sol kol ağrısı, bazı uzmanlara göre de diğer nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır. Genellikle omurga, göğüs ve boyun bölgesinde oluşan herhangi bir problem sol kol ağrısına neden olmaktadır. 

  Sol Kol Ağrısı Nedenleri
  • Kalp rahatsızlığı: Sol kol ağrısının en ciddi nedenlerinden biri de kalp rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığa sahip olan insanlar göğüsten omuza oradan da sol kola yayılan bir ağrı hissederler. Bu ağrı batma ve sıkışma gibi kendini gösterir. Özellikle kalp krizi sırasında bu ağrının arttığı söylenmektedir. Bu ağrıya mide bulantısı, baş dönmesi ve halsizlik belirtileri eklendiğinde önemli bir problemin olduğu anlaşılıp hemen bir uzmana başvurulmalıdır. 
  • Dolaşım bozukluğu: Vücutta kan dolaşımı bozukluğu ile de sol veya sağ kolda ağrılar görülebilir. Fakat en çok ağrıyı dolaşımın yönü kaynaklı sol kol ağrısı daha fazla görülür. Eğer parmaklarınızda üşüme ve karıncalanma hissi var ise bir doktora muayene olmanız gerekebilir.
  • Stres ve duruş bozukluğu: Şiddetli stres altında olan kişilerde oldukça ağır bir şekilde sol kol ağrısı görülebilir. Sonraları bu ağrı kronikleşerek daha şiddetli bir hale gelebilir. Ayrıca duruş bozukluğu, özellikle uyku veya ağır yük kaldırma gibi durumlarda sol kol ağrısına rastlanılabilir.
  Sol Kol AğrısıSol kol ağrısı tedavisi

  Her hastalığın tedavisinde olduğu gibi öncelikle sol kol ağrısının nedenleri tespit edilir. Daha sonra bu ağrıyı gidermek için bazı tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavi yöntemleri şunlardır:
  • Cerrahi müdahale: Sol kolda şiddetli derecede ağrı, kızarma ve kol oynatılırken ses gelme gibi durumlar mevcut ise cerrahi müdahale gerekebilir. Sinirlerin cerrahi müdahale ile uygun hale getirilmesi işlemi uygulanabilir.
  • Egzersiz tedavisi: Kardiyo egzersizleri ile kan dolaşımının düzeni sağlanabilir. Ayrıca bazı kol egzersizleri de ağrının dinmesinde faydalı olacaktır.
  • Evde tedavi: Kolunuz darbe veya yaralama sonrasında ağrımaya başlamış ise kolunuzu yukarıda tutarak ve soğuk kompres uygulayarak evde tedavi yapabilirsiniz. Ayrıca sigara kan dolaşımını bozan bir madde olduğu için sigarayı bırakarak ağrının dinmesini sağlayabilirsiniz. Ağrıyan yere yapılan masaj da kan dolaşımını düzelterek tedaviye yardımcı olabilmektedir.
  ]]>
  Sol Sırt Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sol-sirt-agrisi.html Mon, 20 Aug 2018 13:25:14 +0000 Sol Sırt Ağrısı, kişilerin sol sırtında meydana gelen ağrının neden kaynaklı olarak ortaya çıktığını bulmak için öncelikle sol tarafta bulunan organlar mutlaka incelenerek analizinin yapılması gerekmektedir. Hem sırtın s Sol Sırt Ağrısı, kişilerin sol sırtında meydana gelen ağrının neden kaynaklı olarak ortaya çıktığını bulmak için öncelikle sol tarafta bulunan organlar mutlaka incelenerek analizinin yapılması gerekmektedir. Hem sırtın sol tarafında ve midede meydana gelen ağrılar için sol taraftaki organlarda oluşan problemlerden dolayı meydana gelebilir. Bunun için sırtın sol kısmında ortaya çıkan ağrının mevcut olan uzuvlar ile bir ilgisinin olup olmadığına analiz yapılarak bakılmalı, eğer organlardan kaynaklı ise bu durumun saptanması oldukça büyük önem taşımaktadır. Bazen sol sırtta ya da sağ sırtta meydana gelen ağrılar çok ciddi rahatsızlıkların habercisi de olabilmektedir. Bu nedenle uzun zamandır bir sırt ağrısı söz konusu ise, zaman kaybedilmeden mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

  Sol Sırtta Ağrı Neden Olur,

  Çoğunlukla karnın sol tarafında mevcut olan organlarda ortaya çıkacak enfeksiyon un olması ya da organların herhangi birisinde kistin olması özellikle sırtın sol kısmında ağrılara neden olabilmektedir. Detaylı bir inceleme yapıldıktan sonra ağrının neden kaynaklı olarak meydana geldiği tespit edilir ve ardından uygun olan tedavi yöntemi ile hasta iyileştirilir. Bazen duruş bozukluğundan kaynaklı olarak kişinin sırtında şiddetli ağrılar görülebilmektedir. 

  Sol Sırt AğrısıSırtın Sol Tarafında Meydana Gelen Ağrının Nedenleri Nelerdir, 

  Aslında sırtın ağrımasın da birden fazla durum sebep olabilmektedir. Kişinin böbreklerinde meydana gelen bir enfeksiyon durumu çoğunlukla sağ ya da sol taraf sırt kısmında ağrılara yol açabilmektedir. Bunun dışında pankreas kanseri, kolon kanseri, yumurtalık kisti, huzursuz bağırsak sendromu, kabızlık ve pankreas irini sayılabilir. Sol sırt ağrısının bir başka nedeni de gıda zehirlenmesinden kaynaklanabilmektedir. Hatta kişinin zatürre geçirmesi ve gaz sıkıştırması da yine aynı şekilde sol sırt ağrısına sebep olabilmektedir. Ayrıca dış gebelik ya da benzeri olan rahatsızlıklarda ağrılara sebep olur, bunun için mutlaka zaman kaybedilmeden uzmana danışılması gerekmektedir. 
  ]]>
  Yumurtalıkta Ağrı https://www.agrisi.gen.tr/yumurtalikta-agri.html Mon, 20 Aug 2018 15:00:04 +0000 Yumurtalıkta ağrı, bayanlarda üreme sisteminin bir parçası olan yumurtalıklar rahim içinde görev olarak çift yön olarak işe yarar. Yumurtalıkların rahim içinde olan görevlerinden bir tanesi ise adet olayını tetikler. Diğeri Yumurtalıkta ağrı, bayanlarda üreme sisteminin bir parçası olan yumurtalıklar rahim içinde görev olarak çift yön olarak işe yarar. Yumurtalıkların rahim içinde olan görevlerinden bir tanesi ise adet olayını tetikler. Diğeri ise hormon dengelerini sağlar ve üretmeye yarar. Bayanlarda oldukça önem taşıyan yumurtalıkta ağrı oluşması sebeplerinden biri ise kadınlarda ve genç kızlarda oluşan adet sancısı ağrısıdır. Genel olarak bayanların bir çoğunda rastlanılan bu şikayet ise tam anlamı ile bazı kişilerin kabusu olarak bilinmektedir. Bir çok kişide görülen şikayetler arasında  Yumurtalıkta ağrı olan kişiler oldukça adet dönemini zor geçirir. Genel olarak bayanlarda çok şiddetli yumurtalıkta ağrı çeken kişilerin kadın doğum uzmanına görülmesinde fayda vardır. Bir çok nedenlerden kaynaklı olan bu sorun, ultrason görüntüsü ile ağrı sebebi anlaşılır. Bayanlarda şikayet sebebi olan yumurtalıkta ağrı sebebi bazen çikolata  kistleridir.

  Çikolata  kistleri yumurtalıklarda oluşan sıvı dolu küçük keseciklerdir. Bu keseciker yumurtalıklar içerisinde patlar ise kişide ağrıya sebep olabilir. Fakat bir çok kişide bulunan çikolata kistleri zararsızdır. Yumurtalıklarda oluşan kistler kendi kendilerine geçerler. Bayanlarda görülen başka sebeplerden biri olan geciken adet sancılarıdır.  Bayanlarda özellikle soğuk algınlığına dayalı nedenlerden biride, idrar yollarını üşütmesidir.  Bu sebepten dolayı ise sıkıntı çekerler. Her yaşta kadınların idrar yollarını ve kendilerini koruması oldukça önemlidir.

  Yumurtalıkta ağrı neden olur tedavisi nasıl uygulanır: 
  • Adet sancısı nedenli olan ağrılar.
  • Yumurtalıkta oluşan çikolata  kistleri.
  • Yumurtalıkta oluşan tümörler nedenli ağrılar.
  • Yumurtalıklarda oluşan iltihaplı durumlar nedenli.
  • Adet sancısı çeken her bayanın hayatı kabusa döner bu gibi durumlarda yapılacak en uygun tedavi hasta dinlenmeli ve sıcak içecekler tüketerek, yumurtalıkta oluşan ağrının geçmemesi durumunda alacağı bir ağrı kesicidir. 
  • Yumurtalıkta oluşan çikolata kistleri zararsızdır hemen hemen her yaşta görülmesi mümkündür. Kistlerin yumurtalık içinde patlaması durumunda yumurtalıkta ağrı oluşmasını sağlar.
  •  Yumurtalıkta oluşan tümörler tehlikeli ve tedavi olarak ilaç kullanılması durumunda geçmeyen tümörler ciddi ağrı yapabilir. Tedavisi ise ameliyat olabilir. Bu durum karşısında yumurtalıkta ağrı yapması mümkündür.
  • Yumurtalıklarda oluşan iltihaplı durumlar ise ağrı yapmaktadır
  • Böylesi bir durumda doktor tedavisi olarak antibiyotik uygulanır hastaya ve antibiyotik tedavinin ardından hasta iyileşebilir.

  Yumurtalıkta AğrıYumurtalıkta ağrı olmaması için alınması gereken önlemler: 

  Bayanlarda bir çok kişi sağlığına zarar gelmeden önlemini almaz. Yumurtalıklarda ağrı olmadan kadın doğum uzmanına giderek kontrol yapılmalıdır. Yumurtalıkların ne sıklıkla çalıştığına ve herhangi bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır. Olabilecek sorunlar karşısında alınan önlemler sayesinde, yumurtalıklarda oluşan ağrının önüne geçilmesi mümkündür. Gerek görülür ise ilaç tedavisi uygulanır. Sağlıklı olan yumurtalıklar ise düzenli yapılan doktor kontrolünden geçer. Kronik süren kasık ağrıları ise kişilerde  fizik tedavi gibi yöntemler ile önlem alınarak hasta gevşeyerek kendini daha iyi his edebilir. Bazı durumlarda ise yumurtalıklarını üşüten bayanların şiddetli ağrı çekmesi nedenlerden biridir. Bu durum karşısında yapılması gereken çok basit önlem almaktır. Kişi kendini kasıklarını sıcak tutarak ağrısının geçmesine yardımcı olur. Yumurtalık üşütmesi önemli detaydır. Kendinizi koruyabilirseniz oluşacak iltihaplanmaların önüne geçerek yumurtalıkta ağrının oluşmasının önüne geçilebilir.
  ]]>
  Sağ Bacak Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sag-bacak-agrisi.html Tue, 21 Aug 2018 13:57:48 +0000 Sağ bacak ağrısı, çoğu kişinin yaşamış olduğu ağrılardan birdir. Genelde pek önemsenmese de sağ bacak ağrısı zamanla ciddi problemlere yol açabilir. Ağrı bazen donuk, bazen batma hissi şeklinde bazen ise geçmeyen a Sağ bacak ağrısı, çoğu kişinin yaşamış olduğu ağrılardan birdir. Genelde pek önemsenmese de sağ bacak ağrısı zamanla ciddi problemlere yol açabilir. Ağrı bazen donuk, bazen batma hissi şeklinde bazen ise geçmeyen ağrı şeklinde kendini gösterebilir. Sağ bacak ağrısı, evde alınabilecek önlemlerle hafifletilebilir. Ancak ciddi problemlerden dolayı da oluşabileceğinden ilk önce doktora başvurulmalıdır.

  Sağ bacak ağrısı nedenleri

  Kramp: Kramp yani adale kasılması, bacak ağrısına yol açan yaygın nedenlerden biridir. Vücut susuz kaldığında, aks yorgunluğunda, idrar söktürücü ve kolesterol düşürücü ilaçların kullanımında bacaklarda kramp oluşabilir ve bu kramplar ağrıya sebep olabilir.

  Kırıklar: Bacak kemiklerinde meydana gelen kırıkların çoğunluğu şiddetli ağrıya yol açabilir. Ayrıca osteoporoz gibi kemik hastalıkları da ağrıya sebep olan etkenler arasında yer alır.

  Koşucu bacağı: Koşucu bacağı sendromu kaval kemiği etrafında ağrıya sebep olan nedenlerden biridir. Ağrı, ayak ya da ayak parmakları aşağı doğru büküldüğünde şiddetini arttırabilir. Bacakların fazla kullanılması, tercihe dilen ayakkabı, sert zemin gibi etkenlerden dolayı yaşanabilir. Etkilenen bölgede ağrı haricinde şişlik ve hassasiyet de meydana gelebilir.

  Sağ Bacak AğrısıZorlanma ve burkulmalar: Yumuşak doku, tendon ve kasları olumsuz şekilde etkileyen zorlanmalar sağ bacak ağrısına, halsizliğe ve kas spazmlarına neden olan etkenler arsındadır. Burkulma yapılan ters bir hareket ya da düşme gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Etkilenen bölgede morarma görülebilir. Bölge hareket ettirildiğinde yaşanan ağrısının şiddeti artabilir.

  İç kanama: Sağ bacakta iç kanamaya yol açacak travmalar ağrıya yol açabilir.

  Derin damar trombozu: Bacaklardaki derin toplardamalarda meydana gelen pıhtılaşma sağ bacak ağrısına yol açar. Vücudun farklı alanlarında da meydana gelebilecek derin damar trombozu nedeniyle pıhtı kan akışıyla beraber akciğere taşınabilir. Bu durumda hayati tehlikeye yol açabilir. Uzun süren yolculuklar, travma, gebelik dönemi, aşırı kilo, kırıklar ve kullanılan doğum kontrol hapları damar trombozuna neden olan etkenler arasındadır. Yürürken ya da ayakta dururken bacak ağrısı, şişlik ve sorunlu bölgede ısıya karşı hassasiyet gelişebilir.

  Siyatik: Siyatik sinirinde bel fıtığı ya da başka bir nedenden dolayı baskı oluştuğunda sırttan başlayan ve bacağa kadar ulaşan bir ağrı yaşanabilir. Beraberinde kas güçsüzlüğü, bacağı kontrol edememek, uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler de görülebilir. Özellikle kışın soğuk nedeniyle yaşanan ağrılarda artış olur.

  Diyabet: Kan dolaşımının zayıflamasına yol açan diyabet hastalığı, kan dolaşımında yaşanan bozukluk nedeniyle bacak ağrısına yol açabilir. Ayrıca diyabete bağlı başka komplikasyonlar da bacak ağrısına neden olabilir.

  Kanser: Özellikle kemik kanseri belirtilerinde bacak ağrısı semptomuna rastlanabilir. Prostat kanserinde pelvik bölgede ağrıyla beraber yine bacak ağrısı yaşanabilir. Yine kadınlarda görülen yumurtalık ve rahim ağzı kanseri belirtileri arasında da bacak ağrısı bulunmaktadır.

  Zona: Zona hastalığı vücudun farklı bölgelerinde ağrı şikayetine rastlamak mümkündür.

  Artrit: Vücutta, kas, iskelet sistemi ve eklemleri olumsuz şekilde etkisi altına alan artrit bir tür romatizma hastalığıdır. Bu hastalık türleri farklı şekilde gelişebilir ve bacaklarda şiddetli ağrılara yol açabilir.

  Sağ bacak ağrısı tedavisi

  Bacak kasları ve yorgunluktan dolayı oluşan ağrılar için bacaklar yukarı doğru kaldırılarak dinlenmek ağrıyı hafifletmek için denenebilir.]]> Sol Omuz Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sol-omuz-agrisi.html Tue, 21 Aug 2018 18:49:34 +0000 Sol omuz ağrısı:  kişide çoğu zaman dikkate alınmayan ve ihmal edilen bir problemdir. Çoğu zaman omuz ağrısı omuz kavşağındaki kasların zorlanmasından ve ani hareketlerin omuz bölgesinde hasar oluşturmasından kaynaklanır. Sol omuz ağrısı:  kişide çoğu zaman dikkate alınmayan ve ihmal edilen bir problemdir. Çoğu zaman omuz ağrısı omuz kavşağındaki kasların zorlanmasından ve ani hareketlerin omuz bölgesinde hasar oluşturmasından kaynaklanır. Vücudumuzdaki omuz bölgesi kas, sinirler, kemik, damarlar, atardamarlar, bağlar ve diğer yumuşak dokulardan oluşmaktadır. Omuz ağrılarının en belirgin sebepleri arasında kaslar, tendonlar ve omuz yapısını oluşturan diğer yumuşak dokuların zedelenmesi durumu yer alır. Sol omuz ağrısı kimi zaman doku zedelenmesinden, kimi zaman geçirilen kazalar sonucu omuza alınan darbelerden, kimi zaman ise kalp damarları hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Omuz ağrısı sol tarafta daha çok hissediliyorsa akla ilk gelmesi gereken kalp damarlarına ait bir problem düşünülmeli ve gerekli önlemler alınması için doktora gidilmesi gerekmektedir. Kalp hastalıkları yanı sıra sol omuz ağrısı enfarktüs ihtimalini de akla getirmektedir. Omuz bölgesinde olan her problem ağrıya sebep olmaktadır. Trafik kazalarında yada düşmelerde omuzda oluşan çıkıklar, ayrılmalar, kırıklar, alınan darbeler, oluşan hasarlar omuz bölgesinde ağrıya sebep olur fakat dikkat edilmesi gereken unsur omuzlardaki ağrı sol tarafta daha çok hissediliyorsa ve sol kola doğru ağrı yayılması, uyuşma, baş dönmesi eşliğinde ise bu ağrıyı travma ağrısı ile karıştırmak ve dikkate almamak hayati tehlikelere yol açmaktadır. Sol omuz ağrısı hissedildiğinde kalp hastalığı ihtimali düşünülerek en yakın sağlık kuruluşuna gidip ağrının neden kaynaklandığını öğrenmek için doktor kontrolüne başvurmak size fayda sağlayacaktır. Doktorunuzun muayenesi çekilen röntgenler ve gerekirse tahliller yapılarak size ağrının sebebi hakkında bilgi verilecektir.

  Sol Omuz AğrısıSol omuz ağrısına neden olan unsurlar:
  • Kalp hastalıkları: Sol omuz ağrısının en ciddi nedenlerindendir. Anjina hastası olan kişiler genellikle göğüslerinden sol omuza ve sol kola yayılan bir ağrı hissederler bu durum acil bir şekilde zaman kaybetmeden doktor müdahalesi gerektirdiği için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.
  • Dolaşım bozuklukları: Kan dolaşımında problemler olması da sol omuz ağrısı oluşmasına sebep olmaktadır. Vücutta kan dolaşımının yönü itibariyle kan dolaşımı bozukluğunda sol omuz ve sol kol, sağ omuz ve sağ kola göre daha fazla etkilenir. Bu durumun neticesinde sol omuz ve sol kolda ağrılar hissedilebilir.
  • Kullanılan bazı ilaçlar: Çeşitli hastalıklar sonucu kullanılan ilaçlar bazen kan dolaşımını kötüleştirerek problemli bir dolaşıma sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda doktorunuza şikayetlerinizi anlatarak değişik bir ilaç tavsiyesinde bulunmasını isteyebilirsiniz.
  • Fiziksel zorlamalar: Vücutta bilinçli yada bilinçsiz olarak yapılmış olan ani ve sert hareketler sonucunda sol omuzda ağrı oluşabilir. Doku zedelenmesinden, incinmeden ve bölgede oluşan hasardan dolayı sol omuzda ağrı hissedilebilir. Bu gibi durumlarda ağrı çoğu zaman kendiliğinden geçer fakat ağrı devam ediyor ve kalıcı olarak sürüyorsa doktor yardımı gerekmektedir.
  • Duruş bozuklukları: Duruş bozuklukları kişinin omuzlarını eğik tutması devamlı oturma pozisyonunda olması bilgisayar ve masa başında sürekli olması sol omuzda ağrı oluşması sebepleri arasında yer almaktadır.
  • Stres: Günlük hayatınızda yaşamış olduğunuz stresler sol omuz ağrısı olmasına sebep olur. Aşırı stres altında olan insanlarda stres kendini belli bir süre sonra fiziksel bir belirti olarak omuzda veya vücudun herhangi bir bölümünde kendini göstermektedir.
  • Kireçlenme: Omuz bölgesinde kireçlenme oluşumu omuzlarda ağrıya neden olmaktadır. Kireçlenme röntgen ile tespit edilebilir. 40 yaş üstü insanlarda daha çok gözlemlenir.
  • Tümörler: Omuz bölgesinde oluşan veya var olan tümörler omuz ağrısına neden olmaktadır.
  • Fıtık: Kişide boyun fıtığı yada omuz bölgesinde fıtık olması k]]> Gebelikte Baş Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/gebelikte-bas-agrisi.html Wed, 22 Aug 2018 14:12:47 +0000 Gebelikte baş ağrısı, sık rastlanılan ve kadını günlük hayattan koparabilen bir gebelik sıkıntısıdır. Adet döneminde, adet döneminden önce ya da diğer dönemlerde birçok kadın baş ağrılarına maruz kalabilir. Norma Gebelikte baş ağrısı, sık rastlanılan ve kadını günlük hayattan koparabilen bir gebelik sıkıntısıdır. Adet döneminde, adet döneminden önce ya da diğer dönemlerde birçok kadın baş ağrılarına maruz kalabilir. Normal dönemlerde de çoğu kadının maruz kaldığı baş ağrısı gebelik döneminde şiddetini arttırarak  seyredebilir. Baş ağrısına mide bulantısı, kusma, sırt, bel ağrıları ve halsizlik gibi şikayetler de eklenebilir. Gebelikte baş ağrısı, gebelik döneminde değişen hormon seviyeleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Migren ve gerilim tipi baş ağrısı gebelik döneminde en sık görülen baş ağrılarındandır.

  Pek çok farklı nedeni olan gebelikte baş ağrısı çok şiddetliyse ve alınan önlemlere rağmen hafiflemiyor, şiddetini arttırıyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Gebelik özel bir dönem olduğu için ve anne karnındaki bebeğin sağlığını koruyabilmek için bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Aynı şekilde ağrıya yönelik bitkisel karışımlar gebelik döneminde baş ağrısı için uygun değildir. Bu sorun için uzman bir hekime başvurulmalıdır. Hekim baş ağrısının nedeni tespit ettikten sonra anne adayı ve anne karnındaki bebeğin sağlığını göz önünde bulundurarak gerekli tedaviye başlar. Gebelikte baş ağrısı çok ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ağrıya yol açan etkeni tespit etmek amacıyla hekim gerekli tetkiklerden yararlanır ve uygun bir tedavi planlar.
   
  Gebelikte baş ağrısı türleri nelerdir
  • Gerilim tipi baş ağrısı
  • Migren
  • Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi)
  • Değişik sebeplerden dolayı oluşan baş ağrıları
  Gebelikte baş ağrısı genelde gebeliğin ilk üç ayında ve son üç aylık döneminde ortaya çıkar. Gebeliğin ilk üç aylık sürecinde ortaya çıkan baş ağrısı genelde hormonlar kaynaklıdır. Gebelik hormonlarına bağlı olarak beyne giden kan akışında hız olur ve bu hız baş ağrısına yol açabilir. Gebeliğin son üç ayında yaşanan baş ağrıları ise vücutta yaşanan fiziksel değişimler, uyku düzensizliği, stres gibi nedenlerden dolayı tetiklenir.

  Gebelikte gerilim tipi baş ağrısı: Gebelik sürecinde en fazla görülen baş ağrısı türlerinden olan gerilim tipi baş ağrısı, başın her iki tarafında etkili olur. Stres, uyku bozuklukları, beslenme bozuklukları gibi birçok faktör gerilim tipi baş ağrısında etkili olur. Dinlenmek, stresten kaçınmak, egzersiz yapmak ve dengeli beslenmek gerilim tipi baş ağrısıyla mücadele etmeyi kolaylaştırır.

  Migren tipi baş ağrısı: Tüm gebelerin yaklaşık %20'lik bir kısmında hakim olan baş ağrısı tipidir. Ağrı oldukça yoğun ve tek taraflı yaşanır. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde daha fazla görülür. Gebelik ilerledikçe ağrı hafiflemeye başlar. Gebeliğin başlangıcında hormonlarda meydana gelen farklılıklar migren tipi baş ağrısına yol açabilir.  Migren ve gerilim tipi baş ağrısı bazı gebelerde ilk üç aydan sonra geçerken, bazı gebelerden gebelik tamamlanana kadar devam edebilir. Migrenden korunmak için öncelikle ağrıya yol açan etken tespit edilmelidir. Beraberinde kahve, sigara, alkol, hamur işleri, koruyucu madde bulunan gıdalarda uzak durmak ağrıyı kontrol edebilmek için etkili olur.

  Gebelikte Baş Ağrısı
  Preeklampsi:
  Genelde gebeliğin ilk iki ve üçüncü ayında görülen ağrılardır. Ağrı oldukça zonklayıcı ve ciddi ağrılardır. Ağrıyla beraber, elde, yüzde şişlik, ani kilo alımı, karın ağrısı ve görme bozuklukları varsa zaman kaybı yaşamadan hekime başvurulmalıdır.

  Gebelikte baş ağrısına yol açan diğer nedenler

  Kafa içi basınçta artış: Gebelikte baş ağrısına yol açabilen önemli bir sorundur. Kafa içi basıncın tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Ancak östrojen hormonunun etkili olduğu düşünülmektedir. Bu gibi şartlarda anne adayında sürekli baş ağrısı yaşanır ve yaşanan baş ağrıs]]> Kol Dirsek Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/kol-dirsek-agrisi.html Wed, 22 Aug 2018 18:05:41 +0000 Kol dirsek ağrısı, çok yaygın bir şikayet olduğu için günümüzde sık sık duyduğumuz bir durumdur. Herhangi bir şekilde cinsiyet fark etmeksizin insanlarda meydana gelen dirsek ağrıları, aslında biraz da dirseğin yapısı ned Kol dirsek ağrısı, çok yaygın bir şikayet olduğu için günümüzde sık sık duyduğumuz bir durumdur. Herhangi bir şekilde cinsiyet fark etmeksizin insanlarda meydana gelen dirsek ağrıları, aslında biraz da dirseğin yapısı nedeniyle dışarıdan gelebilecek zararlara biraz daha yatkın olmasından kaynaklanmaktadır. Dirseğin normal yapısında direk olarak dışa dönük olması, olası düşmelerde ya da diğer kazalarda insanlarda kol dirsek ağrısı oluşumuna neden olmaktadır. Kol dirsek ağrısı ilk bakışta son derece basit bir durum olarak düşünülebilir. Fakat dirsek eklemi, insan vücudunda bulunan önemli eklemlerden biridir. Bu nedenle kol dirsek ağrısı, erkenden teşhis edilerek tedavi edilmelidir. Aksi durumlarda kol dirsek ağrısı aniden çok daha fazla artacaktır. Kol dirsek ağrısına neden olabilecek çok fazla sayıda neden bulunmaktadır. Bu nedenle doğru teşhisi koymak biraz zor olacaktır. Teşhisin bu şekilde zor olması, aslında günümüzde kullanılan bazı tıbbi cihazlar sayesinde basitleştirilmiştir. Kol dirsek ağrısı sorunu yaşayan insanlarda teşhis yapılırken birçok test yöntemine başvurulur ve bu şekilde doğru teşhis konulur. 

  Kol dirsek ağrısı için ne zaman doktora gidilmelidir
  İnsanlarda sık karşılaşılan bu problem, birçok zaman basit nedenlere bağlı olarak meydana geldiği için her zaman doktora gitmek gerekmeyebilir. Bu nedenle doktora gitmek için kol dirsek ağrısının bazı belirtiler göstermesini bekleyin. Bu belirtiler;
  • Herhangi bir cismin taşınması sırasında kolu kullanırken aşırı bir şekilde zorluk çekme durumlarında doktora gitmeniz gerekir. Çünkü kol dirsek ağrısı ile birlikte kuvvetsizliklerin görülmesi hiç olumlu değildir. 
  • Özellikle dinlenmeler sırasında ve gece yarılarında kol dirsek ağrısının dayanılamayacak bir hal alması durumunda acilen doktora gitmeniz gerekmektedir. Bu gibi belirtiler direk olarak kol dirsek ağrısı sorununun ciddi eklem ağrılarından kaynaklandığının göstergesidir. 
  • İki günü geçen kol dirsek ağrısı sorunu için kesinlikle zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Çünkü basit nedenlerden kaynaklanan kol dirsek ağrıları en geç ikinci gün yavaş yavaş ağrılarını azaltmaya başlar.
  • Eğer bu ağrılarla birlikte insanlarda yüksek ateş problemleri, ciltte kızarıklık problemleri ve ısınma gibi durumlar meydana geliyorsa bu durumda kol dirsek ağrısının bir enfeksionel hastalıktan meydana geldiğini ve kesinlikle uzman bir doktorun tedavisine ihtiyaç duyulduğunun göstergesidir. 
  • Kol dirsek ağrısı, beraberinde hangi şekilde olursa olsun şişlik ya da morluk gibi durumları da getiriyorsa bu durumlarda kesinlikle tedavi gerekir. Aksi durumlarda problem daha da artabilir
  Kol Dirsek AğrısıKol dirsek ağrısının nedenleri

  Tenisçi dirseği: Tıbbi olarak adı "Lateral epikondilit" olarak bilinen bu rahatsızlık birçok kişide görülür. Birçok zaman insanlarda objeleri tutmada ve sıkmada zorlukların yaşanmasına neden olur.

  Dirsek çıkığı: Genellikle bir travma ya da kaza sonrasında dirsek çıkığı meydana gelir. Dirseğin normal pozisyonlarında değil de daha farklı şekillerde durmasına neden olur ve çok şiddetli ağrılara neden olur. Bu ağrılar dirsek yerine oturtulmadığı sürece devam eder.

  Tendinit: İnsanlarda kol dirsek ağrısı sorununa neden olan en önemli etkenlerden biridir. Tendinit rahatsızlığı dirsek bölgesinde bulunan yumuşak dokuların zarar görmesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. 

  Radyal tünel sendromu: Direk olarak sinirlerin sıkışmasına neden olarak meydana gelen bir problemdir. Gerek duruş pozisyonu nedeniyle gerek diğer nedenlerden dolayı dirsek bölgesinin sürekli baskı altında kalmasından kaynaklanmaktadır. 

  Dirsek eklemi iltihabı: Vücutta bulunan her eklemde olduğu gibi dirsek]]> Siyatik Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/siyatik-agrisi.html Thu, 23 Aug 2018 12:51:58 +0000 Siyatik ağrısı, insanlarda bacak bölgelerinde hissedilen ağrı türlerinden biridir. Genellikle normal olmayan durumlarda meydana gelen bu problem hiçbir zaman ihmal edilmemelidir. Direk olarak bacaklarda bulunan kaslardan kaynaklanarak Siyatik ağrısı, insanlarda bacak bölgelerinde hissedilen ağrı türlerinden biridir. Genellikle normal olmayan durumlarda meydana gelen bu problem hiçbir zaman ihmal edilmemelidir. Direk olarak bacaklarda bulunan kaslardan kaynaklanarak ortaya çıkan bu ağrılar, ihmal edilmelidir. Bu ağrıların ihmal edilmesi durumunda genellikle meydana gelen kas ağrıları direk daha ciddi hastalıkların oluşmasına neden olacaktır. Genel olarak bakıldığında siyatik ağrısı, tam olarak bir sinir hastalığıdır. Sinirlerde meydana gelen bazı problemler direk olarak insanlarda siyatik ağrısı oluşumuna neden olmaktadır. Siyatik adı verilen rahatsızlık, insan vücudunda en büyük sinir olan siyatik sinirinin bacak bölgesinde herhangi bir probleme bağlı olarak zarar görmesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bacakta bulunan siyatik sinir büyük olduğu için meydana getirmiş olduğu ağrılar da çok şiddetli olur. Bu nedenle bacakta oluşan şiddetli ağrıların çoğu direk olarak siyatik ağrılardır. Siyatik ağrısı, birçok zaman tek başına görülmeyen ağrılardır. Özellikle bel kayması ve bel fıtığı gibi durumlarda siyatik sinir çok daha ciddi bir şekilde hasar göreceği için direk olarak beraberinde siyatik ağrısı oluşturacaktır. Bunların yanı sıra birçok hastalık insanlarda siyatik ağrısı oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle doktorlar insanlardaki bu gibi ağrıların nedenini teşhis etmek için olası hastalıkların olup olmadığını kontrol ederler.

  Siyatik ağrısı oluşumuna neden olan hastalıklar:

  Sinir romatizması: İnsanlarda yaygın olarak karşılaşılan bu durum genellikle ileri yaştaki insanlarda meydana gelen bir problemdir. Sinir romatizması, en az eklem romatizması kadar şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Net olarak tedavisi bulunmamaktadır. 

  Disk kayması: Genellikle bir darbeye ya da kazaya maruz kalan insanlarda  disk kayması meydana gelir. Bu durum eğer tedavi edilmezse siyatik ağrısı probleminin yanı sıra kalıcı mekanik hasarlara neden olabilmektedir. 

  Omurga kireçlenmesi: ileri yaşlarda ortaya çıkarak insanlarda problemlere neden olan bu durum daha birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle siyatik ağrısı oluşumunda omurga kireçlenmesini de sayabiliriz. Bazı insanlarda şeker hastalığı, sinir sisteminin zarar görmesine neden olarak insanlarda siyatik ağrısı oluşumuna neden olmaktadır. Bunların haricinde daha önceden de belirtiğimiz gibi bel kayması ve bel fıtığı siyatik ağrısı oluşumuna neden olan önemli rahatsızlıklardandır. 

  Siyatik AğrısıSiyatik ağrısı nedenleri nelerdir
  • İnsan vücudunda herhangi bir bölgede oluşmuş olan iltihaplanma, eğer sinirleri etkileyecek dereceye ulaşırsa bu durumda siyatik sinir de etkilenerek ağrılara neden olur. Eğer sizlerde iltihaplanma sorunuyla birlikte gelen siyatik ağrısı oluşursa kesinlikle iltihaplanma için tedavi olmalısınız.
  • Doğuştan gelen bazı kemik sorunları ileri ki yaşlarda insanlarda siyatik ağrısı oluşumuna neden olur. 
  • Yanlış iğne kullanımı Bazen insanların yaptıkları yanlış tedaviler bu gibi ağrıları ortaya çıkarabilir. 
  • Sürekli olarak egzersiz yapan insanlarda bu durum abartılacak dereceye ulaştığı zaman siyatik ağrısı geçici olarak ortaya çıkabilir. 
  • Skoyloz adı verilen omurga eğrilikleri insanlarda siyatik ağrısı oluşumuna neden olan önemli etkenlerden biridir. 
  Nasıl belirtiler görülür

  Siyatik ağrısı meydana gelmesi durumunda ilk göstereceği belirti tabi ki ağrılardır. Bu ağrılar kalçadan başlayarak topuğa kadar hissedilmektedir. Bazı insanlarda hafif seyreden ağrı kalça ile topuk arasında bir bölgede de ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra insanlarda siyatik ağrısı oluşan bölgede karıncalanma, uyuşma, hissizlik gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bazı insanlarda bu durumlarla birlikte sık]]> Hamilelikte Ayak Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/hamilelikte-ayak-agrisi.html Fri, 24 Aug 2018 03:36:02 +0000 Hamilelikte ayak ağrısı, Hamilelik süresince sıkça karşılaşılan bir durum olan hamilelikte ayak şişmesi doğum sonrasında kendiliğinden geçen bir durumdur. Hamilelikte ayak ağrısı  hamilelik dolayısıyla vücut daha fazla s Hamilelikte ayak ağrısı, Hamilelik süresince sıkça karşılaşılan bir durum olan hamilelikte ayak şişmesi doğum sonrasında kendiliğinden geçen bir durumdur. Hamilelikte ayak ağrısı  hamilelik dolayısıyla vücut daha fazla sıvı üretir ve vücutta daha fazla su tutulur. Büyüyen bebeğin hamileliğin son aylarına doğru bacaklara giden damarlara yaptığı baskı sonucu kanın kalbe dönüşü zorlaşır. Bu durum sonucunda bacaklar, ayak, ayak bileklerinde fazla su toplanır ve bu durum hamilelikte ayak ağrısına yol açar. Hamilelik süresince sıkı ve dar olmayan giysiler kullanılması gerekmektedir. Annenin ve bebeğin sağlığı için rahat kıyafetlerin kan dolaşımı ve su tutumunu en aza indirgemek için bazı yollar kullanılabilir.  

  Hamilelikte ayak ağrısı şikayetini en aza indirmek için yapılabilecekler
  • Uzun süre ayakta kalmaktan koltukta ve sandalyede ayakları yere koyarak oturmaktan uzak durulabilir. 
  • Gün içerisinde ayakları altına bir destek koyarak yukarıya doğru yüksek bir şekilde oturulabilir. 
  • Uykuya dalmadan önce yan bir pozisyonda ayakları yastık yardımıyla yukarıda tutarak uyumak gerekir. 
  • Otururken bacak bacak üstüne atılmamalıdır.
  • Sıcak ayakta şişmeyi ve ağrıyı tetikleyeceği için kendinizi sıcağa maruz bırakmayın. 
  • Havuzda veya denizde yüzerek suyun kaldırma kuvvetinden faydalanın bu durum bebeğin pelvisin yukarıda tutarak rahatlamaya yardımcı olur. 
  • Hamilelikte ayak ağrısı için destekleyici pamuklu çoraplar giyinin. Pamuklu çoraplar ayaklarınızın hava almasını sağlayıp ağrısını rahatlatacaktır. 
  • Hamileliğe uygun egzersizler yapmanız sizin ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Düzenli olarak egzersiz yapın.
  Hamilelikte Ayak AğrısıHamilelikte ayak ağrısı tedavisi

  Hamilelikte ayak ağrısı ve ayak şişliğinin normal olduğunu unutmayın. Genel olarak bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte hamileliğin sonlanması ile kendiliğinden bir kaç ay içerisinde geçeceği için uzmanlar anne adayının gözlem altında düzenli aralıklarla kontrollerini yaptırmaları gerektiğini önermektedirler. Yukarıda saydığımız öneri ve tavsiyelere uyarak hamilelikte ayak ağrısı şikayetlerinizi hafifletmek mümkün olabilmektedir. Ani oluşan ve çok hızlı ilerleyen ve aşırı derecedeki ağrı ve şişliğin anormal bir durum olduğunu ve zaman kaybetmeden doktora gitmeniz gerektiğini unutmayın. Hamilelikte ayak şişmesi bazen kanda pıhtı belirtisi olabilmektedir. Doğru teşhis için uzmanınızla görüşün.  Tespit edilen rahatsızlığın belirtilerine göre uzmanınızın yürüteceği tedavi sürecinde tedavinizi yaptırabilirsiniz.
  ]]>
  Sağ Baş Parmak Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sag-bas-parmak-agrisi.html Fri, 24 Aug 2018 21:32:19 +0000 Sağ baş parmak ağrısı, hem ayaklarda hem de ellerde görülebilecek bir durumdur. Eller ve ayaklar olmak üzere bu iki bölgeden özellikle ayaklarda görülen bu durum birçok kişiyi etkilemiştir. Genellikle doku zedelenmesinden kaynak Sağ baş parmak ağrısı, hem ayaklarda hem de ellerde görülebilecek bir durumdur. Eller ve ayaklar olmak üzere bu iki bölgeden özellikle ayaklarda görülen bu durum birçok kişiyi etkilemiştir. Genellikle doku zedelenmesinden kaynaklanan bu ağrıların ayaklarda çok daha fazla görülmesinin en büyük nedeni tabi ki insanlarda vücut yükünün en çok ayaklarda olmasıdır. Baş parmak ağrısı ayaklarda görüldüğü zaman bu durumun nedenleri arasında gün içerisinde uzun süreli olarak yürüme ya da ayakta durma gibi eylemler etkilidir. İnsanların yapmış olduğu ani hareketler, yoğun çalışma ve egzersiz gibi etkenler çok ciddi bir şekilde etki eder. Sağ baş parmak ağrısı, ellerde ise genellikle ağır yüklerin taşınması ve ağır yüklerin taşınması durumunda meydana gelmektedir. Bu gibi durumlar birçok zaman kendiliğinden ortadan kalkan etkenler olsa bile iki günü geçmiş olan sağ baş parmak ağrısı için kesinlikle doktora giderek bu durumun ortadan kalkmasını sağlayın. Bu gibi durumlarda en azından bir muayene, meydana gelebilecek olası kalıcı hasarların ortaya çıkmasını engelleyecektir. Sağ baş parmak ağrısı oluşumunun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin bazıları oldukça basit olsa bile bazıları da çok ciddi nedenlerdir. Ciddi olan nedenlerin tedavisi hiçbir zaman geciktirilmemelidir. 

  Sağ Baş Parmak AğrısıSağ baş parmak ağrısı nedenleri
  • İnsanlarda eldeki baş parmakta meydana gelen ağrı bazen sürekli olarak yazı yazmadan kaynaklanmaktadır. Gün içerisinde sağ eliyle uzun süreler boyunca yazı yazan insanlarda ciddi olarak sağ baş parmak ağrısı meydana gelir. Bu gibi ağrılar genellikle kas ağrıları olarak bilinmektedir ve bu ağrılar kendiliğinden ortadan kalkan ağrılar arasında yer almaktadır. 
  • Gerek iş hayatından dolayı gerekse günlük olarak uzun süre boyunca bilgisayardan yazı yazan insanlarda da sağ baş parmak ağrısı meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda da belli bir süre istirahat edilmesi baş parmak üzerinde oluşmuş olan ağrıyı ortadan kaldıracaktır. 
  • İşi gereği uzun süre boyunca bıçak ve benzeri aletler tutan insanlarda yoğu geçen iş nedeniyle baş parmak ağrısı meydana gelir. Bu ağrılar eğer aşırı bir hal almamışsa çok ciddi durumlar teşkil etmez.
  • Bazen baş parmak eklemi içerisinde bulunan sıvının azalmasına bağlı olarak sağ baş parmak hareket ettirilmeye çalışıldığında şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir. Bu durumun ciddi olarak insanlarda sorunlara neden olabileceği için kesinlikle tedavi ettirilmesi gerekir. 
  • Bunların yanında insanlarda kemik kırılması, parmak çıkması, parmak eklemi kireçlenmesi, eklemde çatlak ve bunlara benzer bir çok etken sağ baş parmak ağrısı oluşumuna neden olacaktır. 
  • İnsanlarda baş parmağa alınan darbeler ve diğer travmalardır. Eklemin zorlanmasına neden olarak çok ciddi bir şekilde ağrıya neden olan bu durum tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyurur.
  Sağ baş parmak ağrısı için neler yapılabilir

  Sağ baş parmak ağrısı için yapılabilecek en önemli şey ilk olarak bir uzman doktora görünmektir. Doktorunuz gerekli olan testleri ve muayeneleri yaparak baş parmak üzerinde oluşan ağrının nedenini ortaya çıkaracaktır. Bu şekilde tıbbi tedavilerin tam olarak yapılması sonrasında sağ baş parmak ağrısı için bazı bitkisel tedavileri doktorunuzun bilgisi dahilinde yapabilirsiniz. Bunun için özellikle zeytinyağı, kişniş otu, kına, arpa unu, sirke gibi bitkilerle sağ baş parmak ağrısı için tedaviler yapabilirsiniz. 
  Bunların yanında ayrıca bol bol dinlenerek bu ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz. Kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan tıbbi ağrı kesici ilaç kullanmamalısınız. Son olarak ise sağ baş parmak ağrısı için parmağınıza bol bol masaj yaparak bu ağrıları azaltabilirsiniz.
  ]]>
  Şiddetli Sırt Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/siddetli-sirt-agrisi.html Sat, 25 Aug 2018 13:57:22 +0000 Şiddetli sırt ağrısı, Sırt ağrıları, vücudumuzun arka kısmı, boyun altı, omuzların arka kısmı, bel ve kürek kemiklerinin olduğu geniş bir alanı kapsayan rahatsızlıktır. Yapılan bir çok uluslar arası araştırmalarda Şiddetli sırt ağrısı, Sırt ağrıları, vücudumuzun arka kısmı, boyun altı, omuzların arka kısmı, bel ve kürek kemiklerinin olduğu geniş bir alanı kapsayan rahatsızlıktır. Yapılan bir çok uluslar arası araştırmalarda her beş insandan birisin de görülen bir rahatsızlıktır. Her yaştan insanda görülen sırt ağrıları Fiziksel tıp ve rehabilitasyon doktorları tarafından araştırılır. Şiddetli sırt ağrıları kimi zaman kasların incinmesinden ötürü olurken, bazende fibromiyaljiden osteoporoza kadar birçok ciddi hastalığın habercisi de olabilir. Bu nedenle de şiddetli sırt ağrılarının devam eden bir yapısı olduğunda hafife alınmayıp en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

  Şiddetli sırt ağrısı belirtileri

  Şiddetli sırt ağrısı çeken hastalarda genellikle altta yatan bir çok çeşitli hastalık olabilir. bunların başında; Boyun fıtığı, skolyoz, myofasiyel, fibromiyali, osteoproz ve sırt fıtığı gelir. Bunların dışında mesleğini spor dallarından seçen kişilerde dengesiz bir hareket veya yaralanmalarda yani sırta darbe alma şeklinde oluşan ağrılarda sırtta şiddetli ağrı ve acılara neden olabilir. Kemik erimesi hastalığı da şiddetli sırt ağrılarına neden olabileceği gibi, romatizmal hastalıklarda kişilerde şiddetli sırt ağrıları meydana getirebilir. 

  Şiddetli sırt ağrılarını normal sırt ağrılarından ayırt etmek için kırmızı bayraklı ibaresi kullanılır. Sebebi de genellikle daha ciddi hastalıkların habercisi olmasındandır. O yüzdende kırmızı bayraklı bir sırt ağrı tanısı konulması durumunda mutlaka hekiminize bunu belirtmeli ve altta yatan hastalığın bulunmasını istemelisiniz. 

  Şiddetli Sırt AğrısıŞiddetli sırt ağrılarında kırmızı bayraklı statüsüne girebilecek durumlar
  • Sürekli lan ve ilerleyen sırt ağrıları,
  • Ateş,
  • Kemik erimesi,
  • Döküntü,
  • Bakteri kaynaklı olması,
  • Kızarıklık,
  • Kilo kaybı,
  • Bacaklarda güç kaybı,
  • İstirahat ve postürel işlemlere rağmen ağrının hafiflememesi veya geçmemesi,
  • Yirmili yaşlardan önce veya elli yaşlardan sonra başlaması gibi  bir çok tetikleyici hastalık etkisi olabilir.
  Şiddetli sırt ağrılarından korunmak ve ileride karşınıza çıkmaması için yapılması gereken günlük yaşantınıza dahil edeceğiniz bir çok yöntem vardır. Bunlar; uygun vücut ağırlığınızı korumak, yaşamınızda stresi azaltmak, sigara içmemek, düzenli bir spor yaşamı sağlamak, karın ve sırt bölgesinde bulunan kasların özelikle güçlendirilmesi, kemik erimesin engellemek için kalsiyum ve vitaminler alarak sağlıklı yaşama özen gösterme, ağır kaldırma ve eğilme hareketlerinde vücudunuzu dengeli kullanmak, teknoloji ürünleri bilgisayar ve tablet gibi ürünleri kullanırken duruşunuzu ayarlayıp kullanmak hatta ev işi yaparken bile bedeninizi fazla yormadan ve zorlamadan hareket etmek ilerde yaşayacağınız şiddetli sırt ağrılarından sizi kurtarabilir. 

  Şiddetli sırt ağrısı, özellikle boyun fıtığı, bel fıtığı ve osteoporoz da görülen bir durumdur. Fıtık hastalığında omurlar arasına sıkışan sinirlerin gerilmesi ağrıması ve hareket kısıtlılığı yaratması ile şiddetli sırt ağrıları meydana gelir. Ayrıca osteoporoz hastalığı da ilerleyen yaşlarda yani elli yaşların üstünde vücutta bulunan kemik yoğunluğunun azalması ile şiddetli sırt ağrıları yaşanır. Bu sebepten ötürü hayatımızın genelinde kendi vücudumuza dikkat etmemiz ve dengeli beslenip dengeli yaşamamız ileride yaşayacağımız birçok rahatsızlıktan bizi korur. Unutmayın her şeyin başı sağlık. 
  ]]>
  Sırtın Ortasında Ağrı https://www.agrisi.gen.tr/sirtin-ortasinda-agri.html Sat, 25 Aug 2018 18:31:52 +0000 Sırtın Ortasında Ağrı, Bedenimizin arkasına sırt bölgesi adı verilir. Baş kısmından aşağı doğru inen omurilik ve kolların bağlı olduğu kürek kemiği sırtımızda bulunur. Aynı zamanda vücudumuzun çatısını olu Sırtın Ortasında Ağrı, Bedenimizin arkasına sırt bölgesi adı verilir. Baş kısmından aşağı doğru inen omurilik ve kolların bağlı olduğu kürek kemiği sırtımızda bulunur. Aynı zamanda vücudumuzun çatısını oluşturan kemik ve kas dokusunun bağlı olduğu bölümdür. Bu bölgede bulunan kas yoğunluğu gerilmeye bağlı sırtın ortasında ağrı meydana getirir. Ağrılar genel olarak stres, zorlanma, üşütme gibi durumlarda ortaya çıkar. Stres yaşayan insanlar da vücut ilk tepkiyi boyun kaslarının gerilmesi ile verir. Gerilme ile birlikte arkaya doğru eğik olan boyun omurgaları düz bir hat haline dönüşür. Bu durumdan ilk etkilenen sinirler sırtımızın kontrolünü sağlayan sinirlerdir. Sırt sinirlerinin boyun bölgesinde baskı altında kalması ile sırtın ortasında ağrı başlar.

  Sırtın ortasında ağrıya neden olan kasların durumu

  Gerginliğe bağlı sırt kaslarının kasılması ve uzun süre bu şekilde kalması kas gruplarının normal elastikiyetini kaybederek topaklanmalarına yol açar. Bu duruma fibrozit denir. Fibrozitler oluşundan itibaren klima altında kalma, cereyan yapan bir yerde kalma, vantilatör karşısında durma ve banyo sonrası açık hava vs. gibi durumlarda yüksek ağrılı bir hal alırlar ve hayatı çekilmez hale getirirler. Bu gibi durumlarda oral süspansiyonların pek etkisi olmaz, enjeksiyon ile yapılan ağrı kesiciler kullanılmalıdır. 

  Sırt kaslarımızın gerginliği nedeni ile istemeden sırtımız kifoz denilen bir hal alır yani kamburlaşır. Ortaya çıkan bu durum kişilerde doğuştan yapısal bir bozukluk var ise ortaklaşa hareket ederek, ağrıların dayanılmaz bir hal almasına neden olur. Sağlıklı bir insanın arkadan görüşü düz bir direk gibidir. Fakat kasların kısa kalması, sinirlerde hormonal bozukluk gibi durumlarda bedenin sağa ve sola eğik olduğu hatta açık uçlu (S) harfininin görünümünü aldığı görülür. Bu duruma skolyaz bozukluğu denir. 

  Skolyaz durumuna bağlı oluşan ağrılar uzun dönemli bir tedaviyi gerektirir. Genel olarak erken gelişen kemik yapısının kasları ve sinirleri zorlaması ile ortaya çıkan skolyaz sırtta ve sırtı bacaklara bağlayan sinirlerde şiddetli ağrılar yapar. Hekimin uygulayacağı tedavilerin en sonuncusu sinirlerin kesilmesidir. İlerleyen zamanlarda ince sinirler gelişerek ana sinirin yerini almaktadır. Slokyaz'da bir başka sistem ise omurilik etrafında omiriliği dik tutucak bir ortopedik sistem kullanılması amacı hedeflenir. Vücudumuzda anatomik bir bozukluk yok ise bacak, sırt ve karın kaslarının güçlendirilerek sırt ağrısına neden olan travma atlatılabilir.

  Sırtın Ortasında AğrıSırt ortasında ağrının tedavisi

  Bir çok iç hastalık sırtımızda ağrıya yol açacağından bir kaç gün geçtiği halde geçmeyen sırt ortası ağrıları için hekime gidilmelidir. Hekim tarafından fiziki muayene edilip ağrının nedeni araştırılırken MR, EMG gibi görüntüleme sistemlerinden yararlanılır. Alınan görüntülerde sadece kas gerginliğine bağlı ağrı teşhisi konulur ise; sırt kaslarının gevşetilmesi için yapılması gerekli tedavi yolları araştırılır. Kas gevşetici kremler, ütüyle ısıtılmış havlu, sıcak su torbası uygulaması yapılmalıdır. Bunun yanında ısıtıcı kremler ile sırta yapılacak masaj ile ağrılardan kurtulmak mümkündür. Ayrıca soft lazer, beyin terapisi, akupuntur gibi uygulamalar günümüzde sık sık kullanılmaktadır.

  Sırt ağrısının geçirilmesi için bitkisel tedavi de mümkündür. Bir tutam büyük çiçekli papatyayı iyice kıydıktan sonra bir şişenin içine doldurulur. Üzerine sağ zeytinyağı doldurulur. Ağzı kapatılan şişe güneş gören bir yerde 15 gün bekletilir. Bekleme aşamasında zaman zaman çalkalanarak zeytinyağının çiçekleri eritmesi sağlanır. 15 günün sonunda sırtın ortasında ağrıyan bölgeye yavaşça masaj yapılarak uygulandığında ağrılar hafifleyecektir. Bu uygulama 3-4 gün devam etmelidir,

  Bir başka bitkisel uygulama ise]]> Kol Eklem Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/kol-eklem-agrisi.html Sun, 26 Aug 2018 06:00:13 +0000 Kol Eklem Ağrısı, kişilerde çok sık görülen ve duyulan bir şikayettir. Bu ağrılar genellikle düşme, kazaya uğrama, çarpma ve incinme gibi olaylar sonucunda meydana gelir. Fakat kimi zaman ise bu kol eklem ağrısının a Kol Eklem Ağrısı, kişilerde çok sık görülen ve duyulan bir şikayettir. Bu ağrılar genellikle düşme, kazaya uğrama, çarpma ve incinme gibi olaylar sonucunda meydana gelir. Fakat kimi zaman ise bu kol eklem ağrısının altında yatan başka sebepler de vardır. Kol eklem ağrısını evde veya normal günlük yaşantınızda ani bir şekilde yaşıyorsanız öncelikle hemen bölgeye bir buz koyarak yada hafif ağrı kesiciler alarak ilk tedavi yöntemini kendiniz yapabilirsiniz. Ağrı giderek şiddetleniyor dayanılmaz bir hal alıyorsa, kolda şişlik, kızarıklık yada başka şikayetler yaşanıyorsa hemen bir uzman doktora görünmeniz gerekir. Bazı kol eklem ağrıları ise ciddi bir duruma işarettir ve bu durumlarda bu ağrılar hafife alınmamalıdır ve geçiştirilmemelidir. Kol eklem ağrısı nedeniyle acilen doktora görünme sebeplerinden en önemlisi kolda kırık olma ihtimalidir. Düşme yada bir kaza sonucu kolda şiddetli ağrı ve şişme kırığa işaret ettiğini düşünüyorsanız hemen bir doktora başvurmanız gerekir. Diğer bir kol eklem ağrısı sebebi ise kişinin uzun zaman boyunca fazla efor sarf etmemesi ve ağır iş yapmaması sonucu vücudun kol eklem yerlerinin zayıf kalması ve aradan zaman geçtikçe kaldırılan ve taşınan en hafif şeyin bile kol eklem ağrısına yol açmasıdır. Bu gibi durumları da yaşamamak için kişi düzenli spor yapmalı yada günlük hayatında biraz daha fazla aktif olmalı ve hareket etmelidir. Eğer bu ağrı öncelikle göğüsten başlayarak kollara iniyorsa bu çok tehlikeli bir durum olarak algılanması gerekir. Bu gibi ağrılar kişide kalp krizi başlangıcı olarak bilinir ve hemen en yakın hastaneye gidilmesi gerekir. 

  Kol Eklem Ağrısının Nedenleri

  Basit İncinme: Günlük yaşantınızda iş yaparken, spor yaparken ve benzeri işlerde kollarınızı her zamankinden fazla olarak hareket ettirip kol eklem ağrısına yol açabilirsiniz. Bu gibi durumlarda anlık tedaviler uygulayıp ağrının şiddetlenmesini ve şişme durumunu engelleyebilirsiniz. Bu gibi durumlar bağ,doku ve kasların zedelendiğinin göstergesidir fakat bu olayın kalıcı olarak hasar oluştuğunu göstermez belli bir süre sonra tekrar kendi kendini onarır. Ters bir hareket yapma ve dikkatsiz bir şekilde ani yük kaldırma da bu gibi durumlara yol açar. Kişi kol eklem ağrısı olarak basit bir incinme yaşıyorsa kas gevşetici kremlerle birlikte masaj yaparak kendi tedavisini gerçekleştirip kısa sürede iyileşebilir. Ancak durumu ciddiye gider şişlik, kızarıklık ve şiddetli ağrı yaşıyorsa hemen bir doktora görünmelidir. 

  Kol Eklem AğrısıSinir Ezilmesi: Kişilerin yaşlanmaya bağlı olarak vücutlarının bazı bölgelerinde sinir sıkışması ve sinir ezilmesi görülür. Bu gibi durumlarda kişilerde kol eklem ağrıları nedenlerinden birisi de sinir ezilmesidir. Hastalarda sinir ezilmesi durumunda kol eklemlerine hafif olarak başlayan ağrılar gözlemlenir hastalar ilk zamanlarda fazla umursamazlar fakat bu ağrılar şiddetlenerek dayanılmaz bir hal alır ve bu duruma gelmeden önce hastalar bir uzman doktora görünmelidir. Bu durum boyundan başlar ve kollara doğru ilerler bazı zamanlar karıncalanmaya da sebep olur. Kol eklem ağrısı oluşmasına neden olması gibi kolların güçsüzleşmesine de sebep olur. Belirtileri kişiden kişiye değişse de hastalığın gidişatı her birey için aynı tehlikededir.

  Fıtık: Bel ve boyun fıtıkları vücudun belli gölgelerine baskı yapar ve bu bölgelerde ağrı kaçınılmazdır yani bu durum sadece fıtığın olduğu bölgeyi etkilemekle kalmaz vücutta belli bölgelere yayılır. Örnek olarak bel fıtığı, bacak ağrılarına yol açar ve bacaklarda güçsüzlük başlangıcı gözlemlenir. Boyun fıtığı ise kollara ve kol eklem ağrısına sebep olur o bölgede güçsüzlük tespit edilir. 

  Doktora Ne Zaman Başvurmalı
  • Aradan birkaç gün geçmesine, krem tedavisi uygulayıp buz koymanıza ve ağrı kesici almanıza rağmen hala dinmeyen gittikçe şiddetlenen ağrıla]]> Stres Baş Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/stres-bas-agrisi.html Mon, 27 Aug 2018 03:01:37 +0000 Stres Baş Ağrısı, Son yıllarda stres ve gerilim tipi baş ağrısı sorunları ile karşılaşmak daha çok olmaktadır. Stres baş ağrısı ve daha pek çok rahatsızlığı beraberinde getirmektedir. Bu sorunun ne kadar Stres Baş Ağrısı, Son yıllarda stres ve gerilim tipi baş ağrısı sorunları ile karşılaşmak daha çok olmaktadır. Stres baş ağrısı ve daha pek çok rahatsızlığı beraberinde getirmektedir. Bu sorunun ne kadar şiddetli olacağı ve hangi sıklıkta olacağı her kişide farklı olmakta ve stres sebebi ile meydana gelen bu ağrılar birkaç dakikanın yanı sıra, günlerce devam edebilmektedir. Stres sebebi ile meydana gelen bu ağrıların şikâyetleri arasında zonklama yer almamaktadır. Fakat gerilim tipi baş ağrıları stres sebebi daha da artmakta ve baş ile boyunda sıkılık hissini meydana getirmektedir. Stres baş ağrısı oluşumuna sebep olmaktadır ve bunun nedeni stres sebebi ile kişinin yeterli derecede uyuyamaması yani uykusuz kalması ve depresyondur. Migren rahatsızlığı olan kişiler genellikle sakin ve ses olmayan yerlerde rahat ederken, stres ve gerilim sebebi ile meydana gelen baş ağrısı olan kişiler ise daha çok açık havaya çıkmak ve hareket halinde olmak istemektedir.

   Stres Baş Ağrısı Belirtileri Nelerdir

   Stres sebebi ile meydana gelen baş ağrılarının başlıca belirtileri başta ağırlık hissinin olmasıdır. Kişi bu durumda kendini sanki başında taş taşıyormuş gibi ya da başında bir gerilme, çekilme veya basınç varmış gibi hissedebilmektedir. Stres sebebi ile meydana gelen baş ağrısı genel olarak başın üst kısmına yayılmış bir vaziyettedir ve bu durumda başın her yanı ağrımaktadır. Bunun yanı sıra, bazı hastalarda nadiren de olsa migren rahatsızlığında ki gibi tek taraflı bir ağrı da olabilmektedir.

   Stres ve gerilme sebebi ile meydana gelen baş ağrısı ile birlikte genellikle boyunda ve omuzlarda da ağrı meydana gelmektedir. Bu durum daha çok omuz kısmından başlayarak ense kısmından başın üst kısımlarına doğru yayılmaktadır. Stres ve gerilme sonucunda meydana gelen baş ağrılarında genellikle migrende olduğu gibi başı hareket ettirme sonucunda bir ağrı meydana gelmemektedir. Stres baş ağrısı yaptığı zaman bireyde nadiren de olsa iştah kaybı ve hafif mide bulantısı görülebilmektedir. Yine nadir olarak birey ışık ve sesten uzak olmak isteyebilmektedir. Bu sebeple meydana gelen baş ağrılarında kusma ise görülmemektedir.

   Stres ve gerilme nedeniyle olan baş ağrıları daha çok öğleye doğru olmakta, öğleden sonra ise artmaya başlamaktadır. Stres baş ağrısıyla beraber zor uyuma ve sık sık uyanma, kendini huzursuz ve sıkkın hissetme, karamsarlık ve benzeri belirtiler de görülebilmektedir. Bu tip hastalar muayene edildiğinde daha çok boyunlarında ense ve çene kaslarının gergin olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra, başının etrafında yer alan kaslarda genellikle sert ve ağrıyan noktalar yer alabilmektedir.

   Stres Baş Ağrısı

   Stres Baş Ağrısı Tedavisi Nasıl Olmalıdır

   Bu rahatsızlığın tedavisinin hastanın detaylı şekilde anlattığı Bilgiler, klinik muayene ile yan muayene sonuçlarına göre yapılması gerekmektedir. İşinde uzman olan bir nörolog doktor hasta ile görüştükten 5, 10 dakika sonrasında hastanın baş ağrısının sebebinin stresten kaynaklı olduğunu anlayabilmektedir. Burada asıl nokta hastalığın tanısını koymak değildir. Önemli olan hastanın bu tanıya kendini inandırmasıdır. Çünkü bu tür bir rahatsızlığı olan hasta daha önce de birçok hastaneye gitmiş tüm tetkiklerini yaptırmış ancak sonuçta hiçbir rahatsızlığı çıkmamış olabilmektedir. Hastaya bir rahatsızlığının olmadığını söylemelerine rağmen hastada baş ağrılarının nasıl devam ettiğine dair mutlaka hastanın bilgilendirilmesi gerekmektedir. Hasta bunları öğrenip kendini tanıdıkça zaman içerisinde bu rahatsızlığını da kontrol altında tutmayı öğrenecektir.

   Hastanın her yolu denemiş olmasına rağmen baş ağrılarından kurtulamamış olması halinde bir diğer yöntem olan ağrıyı kesme amacı ile yapılan tedaviler gerektikçe hastaya uygulanmalıdır. Akupunktur bu konuda özellikle de son yıllarda baş ağrılarının ve stresin giderek daha da fazla olması sebebi]]> Ayak Kemiğinde Ağrı https://www.agrisi.gen.tr/ayak-kemiginde-agri.html Mon, 27 Aug 2018 11:45:00 +0000 Ayak kemiğinde ağrı, ayak iskeletinde bazı durumların yolunda gitmediğinin göstergesidir. Vücudun bir takım yerlerinde görülen ağrılar, bazı şeylerin iyi gitmediğinin habercisi olarak kabul edilir. Ağrı bir hastalığ Ayak kemiğinde ağrı, ayak iskeletinde bazı durumların yolunda gitmediğinin göstergesidir. Vücudun bir takım yerlerinde görülen ağrılar, bazı şeylerin iyi gitmediğinin habercisi olarak kabul edilir. Ağrı bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi ilerlemekte olan bir hastalığında başlangıcı olarak görülebilir. Çoğu zaman ağrının neden kaynaklandığına dair kişinin hiçbir bilgisi olmayabilir. Ancak yapılacak iyi bir muayene ve doktor kontrolü ağrının neden kaynaklandığı saptamaktadır.

   Ayak kemiğinde ağrı neden olur

   Kemik iltihabı: Ayak kemiğinde oluşan ağrı kemik ve ilikte her hangi bir iltihaplanma sonucunda görülebilir. Ayak derisinde her hangi bir yara sonucunda görülen mikrobun kemiğe geçmesi ile görülür. Tedavisinin erken yapılması gerekir. Aksi halde kemik de her geçen gün iltihaplanma büyür ve bölge de ağrı artış yapar.

   Kemik yumuşaması: Ayak kemiğinin yumuşaması halinde kırılmalar meydana gelebilir. Bu genelde vitamin eksikliği durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kemiklerde ağrı oluşumuna neden olduğu gibi bölgenin de hasar görmesine yol açar.

   Çıkık: Ayak kemiğinden her hangi bir tanesinin çıkması sonucunda şiddetli bir ağrı meydana gelebilir. Bu olay halinde kişinin zaman kaybetmeden doktora gitmesi önerilir. Çıkığın yanlış tedavisi halinde bölgede ciddi hasarla görülebilir. Doktor dışında kişilerin ayak kemiği çıkığına müdahale etmeleri tavsiye edilmez.

   Ayak Kemiğinde AğrıKırık: Vurma, çarpma veya düşme sonucunda ayak kemiğinde kırılma meydana gelebilir. Ayak kemiğinin bir veya birkaç yerinde kırık olması kaçınılmaz olabilir. Bazı durumlarda kırıklar ayak kemiğinden kasları zedeleyebilir ve deriyi delebilir. Böyle durum karşısında kişiye ilk müdahalenin doktorun yapması önerilir.

   Malleol: Ayak kemiğinin sağ ve sol her iki tarafında çıkıntı olmasıdır. Bu durum kişinin zamanla yürümesinde zorluk ve ağrı yaşamasına yol açabilir. Genelde yanlış ayakkabı seçimi ve genetik bir durum olan malleol tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

   Ayak kemiğinde ağrı, Kişinin zamanla yürümesini etkileyen bu durum kemiğin zarar görmesi halinde görülmektedir. Ağrının başlaması halinde kişinin zaman kaybetmeden doktora gitmesi önerilir. Bazen uyuşma ve kramp girmesi halinde de ağrı görülebilir. Ancak bu ağrılar genelde ayak derisinde meydana gelir ve kemiğin zarar görmesine ol açmaz. Ancak ciddi bir durumun belirtisi olan ayak kemiği ağrı her hangi bir kemik hastalığından da kaynaklanabilir. 

   ]]>
   Diş Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/dis-agrisi.html Tue, 28 Aug 2018 01:46:43 +0000 Diş ağrısı, diş minesinde aşınma, dişlerde çürüme, diş eti iltihaplanmaları veya diş eti çekilmeleri ile meydana gelmektedir. Diş ağrıları ilk önce hafif olarak başladığında başlangıçlarda genellikle fazla önem Diş ağrısı, diş minesinde aşınma, dişlerde çürüme, diş eti iltihaplanmaları veya diş eti çekilmeleri ile meydana gelmektedir. Diş ağrıları ilk önce hafif olarak başladığında başlangıçlarda genellikle fazla önemsenmez. Fakat ağrılar kendiliğinden geçmediği zamanlar veya dayanılmaz şiddette ağrılar zonklama şeklinde olduğunda acil olarak diş doktoruna başvurulur. Uygun tedaviler yapılarak ağrılar kısa bir süre sonra yok edilir.  

  Diş ağrısı, yemek sırasında yada yemekten sonra ilk yarım saat içinde yemek artıklarından kaynaklı oluşan ağrılarda olabilir. Yemek artıklarının asit üretmesinden dolayı oluşan ağrılar diş sinirinin etkilenmesinden kaynaklıdır. Bu tür ağrılarda dişler fırçalanarak veya diş ipi kullanılarak ağız temizliği sağlanır ve kısa bir sürede olsa ağrının geçmesi sağlanır. Fakat bir diş hekimine başvurmakta gecikilmemesi gereken durumdur.

  Dişteki çürüğün ilerlemesinden kaynaklanan diş ağrısının daha fazlalaşması, sinirin ölmesi ve dişin enfekte olmasından kaynaklanan yüzde ve dişin olduğu bölgede şişlik meydana gelir. Bu tarzdaki diş ağrılarının dindirilmesi oldukça zordur. Uzman bir diş hekimi tarafından ilaçlar ile kontrol altına alınarak enfeksiyon kapılması engellenmelidir. Enfeksiyon kapılmışsa antibiyotik tedavisine başvurulmalıdır.

  Yüz bölgesinde, çene kemiğinde yada dişlere bir darbe sonucu travma nedeniyle şiddetli diş ağrıları meydana gelmektedir. Yüz ve diş bölümüne şiddetli darbe alınması sonucunda dişlerde kırılma, çatlama meydana gelebileceği gibi, dişin kaybedilmesi söz konusu da olabilir. Eğer bu tür problem ile karşı karşıya kalınmışsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Ayrıca kırılan diş kısmının da mutlaka doktora götürülmesi gerekmektedir. Fakat taşıma sırasında diş dokularının zarar görmemesi gerekir. Sütün içinde veya fizyolojik serum içinde yada kırılan dişi kişi kendi yanağı içine alarak doktora ulaştırması gerekmektedir.

  Diş AğrısıDiş ağrısına en çok sebep olan nedenler;
  • Diş minesinde oluşan aşınma,
  • Diş etinde meydana gelen enfeksiyon ve iltihaplanma,
  • Dişlerin çürümesinin ilerlemesi,
  • Sinüzit gibi rahatsızlıkların olması,
  • Yirmilik dişlerin içeride gömülü kalması.
  Diş ağrılarında en fazla görülen neden diş çürümeleridir. Diş çürüklerini en fazla tetikleyen neden ağız ve diş sağlığına yeterince özen gösterilmemesinden kaynaklanmaktadır. Halkın %97 si diş çürümesinden dolayı diş hekimine başvurmaktadır. Ağızda biriken şeker ve karbonhidrattan kaynaklı besin artıklarının zamanla asit üretmesi ve bu asitlerin dişlerin koruyucu tabakasına zarar vermesinden dolayı dişlerin savunma sistemi giderek zayıflamaktadır. Bu durumlarda diş çürümeleri meydana gelmektedir. İlk başlarda ağrılar hafif olarak başlamaktadır daha sonra zonklama şeklinde devam ederek ağrılar şiddetini arttırmaktadır. Özellikle geceleri ağrılar daha da şiddetlenir ve dayanılmaz bir hal alır. Kişi besin tüketiminde oldukça zorlanır. Dişte zamanla baskı basınç oluşur buda ağrının daha da şiddetlenmesine neden olur. Zamanla bu ağrılar sonucunda dıştan gözle görülür şekilde şişlikler meydana gelir. Diş ağrısı meydana gelirken sıcak ve soğuğa karşı hassasiyetlerde oluşur hatta zamanla dişte kırılma, aşınma dahi oluşabilir. Ayrıca ağrının olduğu dişte kanamalar dahi meydana gelebilir.

  Diş ağrısı tedavisi ve alınabilecek önlemler

  Diş ağrısı olan kişilerin acil olarak bir diş hekimine başvurması gerekir. Öncelikle ağrıya nede olan dişin tespit edilmesi gerekir. Bazı ağrılarda dişte bulunan sinirlerin beyne yanlış sinyal gönderdiğinden sorunun hangi dişte olduğu karıştırılabilir. Fakat diş hekiminiz ağrı yapan dişi kolayca tespit edebilir. Diş hekimi ağızdaki kızarıklığa, şişliğe ve dişteki oluşan hasara göre uygulanacak tedaviyi belirler.

  Diş ağrısının kendi]]> Üst Bacak Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/ust-bacak-agrisi.html Tue, 28 Aug 2018 07:08:13 +0000 Üst bacak ağrısı, yapısı son derece karmaşık olan bacaklar da bir çok nedene bağlı olarak ağrı görülebilir. Özellikle üst bacaklarda oluşan ağrının kaynağı fazla ayakta durmak, kişinin bacaklarını kasması ve l Üst bacak ağrısı, yapısı son derece karmaşık olan bacaklar da bir çok nedene bağlı olarak ağrı görülebilir. Özellikle üst bacaklarda oluşan ağrının kaynağı fazla ayakta durmak, kişinin bacaklarını kasması ve liflerin zedelenmesinden dolayı oluşmaktadır. Kemik, yumuşak doku zedelenmesi, kırılma ve çatlamalar ağrıya neden olabilecek faktörler olarak sıralanabilir. Uzun süreli yanlış pozisyonda durmak, sinirlerden oluşan ağrı, tendon, bağ ve damarlara bağlı olarak ağrılar meydana gelebilir. 

  Üst bacak ağrısının neden kaynaklandığı bilmek tedavi için oldukça önemlidir. İyileşme sürecinde oluşabilecek komplikasyonları engellemek için ağrının neden kaynaklandığı öğrenmek ve buna göre tedavi uygulamak gerekir. Bir takı hastalıkların da belirtisi olan üst bacak ağrısı için kişinin uzman görüşten bilgi alması önerilir. 

  Üst bacak ağrısı, kemik ve kaslara bağlı olarak görülen üst bacak ağrısı zamanla kişilerin zorluk yaşamasına yol açmaktadır. Özelikle ayağa kalkma, yürüme ve spor aktivitesi yaparken kişinin acı çekmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda kişinin erken tedavi olması sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

  Üst bacak ağrısı nedenleri nelerdir

  Kırıklar: Üst bacak kemiklerinde oluşabilecek her hangi bir kırılma ağrıya sebebiyet vermektedir. Özellikle şiddetli darbe ve çeşitli kemik hastalığından dolayı meydana gelmiş kırılmalar kişinin yaşam kalitesini ciddi derece de olumsuz olarak etkilemektedir.

  Üst Bacak AğrısıZorlama: Yumuşak doku ve kasların her hangi bir zorlamak sonucunda hasar görmesi ağrıya neden olmaktadır. Kas spazmına neden olan bu durum karşısında kişide ağrı ve ayağa kalkmada zorluk görülebilir. Bu gibi durumlarda ilk müdahaleyi doktorun yapması önerilir.

  Kopartman sendromu: Uzun süreli olarak hareket etmeden durmak bacaklarda kan damarların, tendonları ve sinirleri ciddi derece de etkilemektedir. Kişinin çok uzun süreli sabit şekilde durması önerilmez. Bu gibi durumlarda üst bacak ve alt bacakta sıkıntılar yaşanabilir.

  Diyabet: Şeker hastalığı olan kişilerde kan dolaşımı diğer kişilere oranla daha zayıf olmaktadır. Aynı zamanda şeker hastalığının vermiş olduğu komplikasyonlardan bir tanesi de bacaklarda ağrıya neden olmasıdır. Özellikle üst bacaklarda darbe almış gibi bir ağrı hissi bir çok şeker hastalığı olan kişinin ortak sıkıntısı sayılabilir.

  Kanser: Kanser hastalığı türüne göre üst bacalarda ağrı meydana gelebilir. Özellikle kemik kanseri olan hastalarda kemik ağrısı, üst bacak ağrısı ve pelvik bölge de ağrı sık görülmektedir.

  Zona hastalığı: Üst bacak olmak üzere vücudun diğer bölgelerinde de ağrıya neden olan bu hastalık kişinin yaşam kalitesini bozabilecek niteliktedir.

  Artrit: Özellikle iltihaplı artrit kişinin üst ve at bacağında oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık zamanlar bacaklarda ciddi ağrı yaşanmasına yol açmaktadır. Tedavisi bulunsa da kişilerin ciddi ağrı yaşamasına yol açmaktadır.

  Kramp: Kişinin hareketsiz bir şekilde uzun süre sabit kalması durumunda kramplar görülmektedir. Bu krampların vermiş olduğu en büyük etki ise üst bacak ağrısı ve bacakları hareket ettirmekte güçlük yaşatmasıdır.

  ]]>
  Sol Ayak Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sol-ayak-agrisi.html Tue, 28 Aug 2018 19:51:10 +0000 Sol Ayak Ağrısı: Ayak ağrısına neden olan birçok etken vardır. Ayaklarımız günlük hayatta en çok kullandığımız ve en çok ihtiyacımız olan uzuvlarımızdan biridir. Ayağımızda meydana gelen ağrılar bir çok yönden Sol Ayak Ağrısı: Ayak ağrısına neden olan birçok etken vardır. Ayaklarımız günlük hayatta en çok kullandığımız ve en çok ihtiyacımız olan uzuvlarımızdan biridir. Ayağımızda meydana gelen ağrılar bir çok yönden etkilenmemize neden olabilir. Bunlar günlük yaşamda gerçekleştirdiğimiz işler, sosyal aktivitelerimiz ve daha birçok durumumuzun etkilenmesidir. Çok yürümekten uzun süre ayakta kalmaktan sol ayak ağrısı çekebiliriz. Ayrıca ayak ağrısına neden olan daha bir çok etken vardır. Bunlar bazen basit etkenler, bazende çok tehlikeli olabilen ciddi etkenlerdir. Bu ağrının tedavi edilmesi için öncelikle ağrının kaynağının bilinmesi gerekir. Daha sonra uygun tedavi yöntemlerine başlanır.

  Sol Ayak Ağrısı Nedenleri

  Nasır: Cildimizin herhangi bir yerinde bir bölge baskıya maruz kalırsa o bölge kendi korumaya alır ve bunun sonucunda sertleşme meydana gelir. Bu sertleşmiş tabakaya nasır adı verilir. Nasır genel olarak ayaklarda topuk ve parmaklarda meydana gelir. Bunun nedeni ise bu bölgelerin çok fazla hareket halinde olmasıdır. Ayrıca ayak baş parmak çıkıntısı olan kişilerde de nasır olduğu gözlemlenmiştir. Nasıra baskı yapan bir etken olursa nasır ağrı yapar.  Mesela ayağı vuran bir ayakkabı ayakta ağrı meydana gelmesinde neden olur. Böyle bir durumda ayağı sıkmayan bir ayakkabı giyilmesi ayak ağrısını önleyecektir. Ağrının tedavisi için nasıra neden olan baskı veya sürtünme durumunun ortadan kaldırılması gerekir.

  Topuk Dikeni: Topuk dikeni  ve stres kırıkları da sol ayakta ağrı oluşmasına neden olan en büyük etkenlerdendir. Yanlış yapılan egzersizler, yüksek darbe sporları ve fazla kilolar bu duruma yol açabilirler. Topuk dikeni iltihabi bir hastalıktır. Ayak ağrınızın hangi nedenlerden kaynaklandığını anlamak amacıyla bir doktora başvurmakta fayda vardır. Başvurduğunuz doktora tüm sıkıntıları ince ayrıntısına kadar anlatmanız gerekir. Ayakta meydana gelen stres kırığı adlı rahatsızlık ise ayakta zedelenmeye yol açan tüm etkenlere son vermekle tedavi edilir. Örneğin birdenbire spor yapmaya başlarsanız ayaklarınızda stres kırıkları meydana gelebilir. Stres kırıklarının iyileşmesi için  ayağı rahat ettiren ayakkabılar giymek ve ayağa fazla yüklenmemek gerekir. Aslında ayak ağrısına neden olan tüm etkenlerin altında zedelenmeye yol açan durumlar vardır. Bu durumlardan kurtularak ayak ağrılarınızın iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

  Sol Ayak AğrısıKireçlenme: Ayak ağrısının bir diğer nedeni de kireçlenme olabilir. Kemiklerin arasında bulunan kıkırdağın aşınması sonucu osteoartrit denen ve kireçlenmenin bir tipi olan rahatsızlık meydana gelir.  Romatizmal artritte kireçlenmenin bir diğer tipidir. Bu aşamada ayak deformasyonuna yol açan ve eklemlere yönelik olan bir rahatsızlıktır. Gut hastalığı ise ürik asitin vücutta kristal şeklinde birikmesi sonu oluşur ve bu oluşum da kireçlenmeye yol açan bir etkendir. Ve genellikle ayak baş parmağını etkiler. Ve kireçlenmenin kendine göre tedavi yöntemleri vardır. 

  Sinir Hastalıkları: Sol ayakta ağrıya neden olan bir diğer neden ise sinirlerde meydana gelen hasarlar olabilir. Sinirler tahrip olduğunda, ayakta şişlik, güç kaybı ve ağrı gibi sıkıntılar meydana gelir. Bu durumun hangi nedenden meydana geldiği bulunmalı ve ona uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır. 

  Düz Tabanlık: Çoğu insan düz tabanlığın sadece çocukluk döneminde ortaya çıktığını düşünür. Bu düşünce yanlış bir düşüncedir. Sol ayakta ağrı düz tabanlıktan da kaynaklanabilir. Bu durum için bir doktora görünmenin faydası olabilir. Çünkü düztabanlık şeker hastalığı ve aşırı kilo gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Eğer teşhis için geç kalınmışsa bu durumda tedavi için ameliyat gerekli olabilir. 

  Topuklu Ayakkabılar: Topuklu ayakkabılar pek çok kadın için vazgeçilmezlerdir]]> Sol Kalça Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sol-kalca-agrisi.html Tue, 28 Aug 2018 23:27:36 +0000 Sol kalça ağrısı, bu rahatsızlık insanlar arasında yaygın olarak görülmektedir. Sol kalça ağrısının birkaç sebebi olabilir. İnsanlar arasında bıçak gibi ağrı diye tabir edilmektedir. Eklemler arasında en büyüğ Sol kalça ağrısı, bu rahatsızlık insanlar arasında yaygın olarak görülmektedir. Sol kalça ağrısının birkaç sebebi olabilir. İnsanlar arasında bıçak gibi ağrı diye tabir edilmektedir. Eklemler arasında en büyüğü kalça kemiğidir. 

  Sol kalça ağrısının nasıl oluşur

  Koşarken, yürürken kıkırdaktan oluşmuş olan yapı kemiğinin yuva bölümünde sürtmesini engeller. Fazla yıpratmadan dolayı ve yaşın ilerlemesinden kaynaklı kıkırdakta hasar oluşabilir. Bu hasarla beraber kas ve tendonun zarar görme ihtimali vardır. Bu zarar kalça kemiği çatlağı ve kırıkları oluşturabilir. Gelişen bu rahatsızlık ağrıya sebep olmaktadır. Bel ve dizde meydana gelen rahatsızlıklarda kalçaya ağrı etkisi yapar. Bacak bölümünün ağrının yeri pek anlaşılmamaktadır. Bu ağrılar kalçanın sol kısımda ağrı hissedilmektedir. Bacaklara alınan hasarlar, kalça bölümünde ağrısını hissettirir. Ayrıca günün büyük bir saatti ayakların üzerine baskı binmesi ve oturuş şeklinin yanlış olması sol kalça ağrısına sebep olur.  

  Sol kalça ağrısının nedenleri
  • Kireçlenmenin ve romatizmanın neden olduğu eklem hastalıkları
  • Kalça kırıkları ve bacak kırıklarında kemiğin etrafındaki dokulardaki sinirlerden meydana gelen hasarların ağrı oluşturması. 
  • Tendonlardaki sıvının fazla kullanılması veya zorlanması
  • Kaslarda meydana gelmiş olan darplar ve zorlamalar
  • Kalça kemiğinde oluşmuş olan kanser
  • Kalça kemiğinin etrafındaki dokularda oluşan enfeksiyon
  • Kan akımında oluşan bozulmadan dolayı kalça kemiğinin hücrelerinde ölüm 
  • Doğuştan gelen kalça çıkıklığı 
  • Damar ve sinirlerde oluşan bozukluklar
  • Bacak da meydana gelen burkulmalardan dolayı hissedilen ağrılar
  • Diyabet rahatsızlığı aslında genelde bacakta ağrısı oluşur ama kalçada da ağrı hissedilebilir
  Sol Kalça AğrısıSol kalça ağrısının tedavisi

  Belirlenmesi gereken ağrının nereden kaynaklandığını tespit etmek oldukça önemlidir. Bunun için uzman bir doktora muayene olunmalıdır. Doktorun yapması gereken nörolojik muayene ve hastadan utrason, tomografi istemelidir. Sol kalça ağrısının sebebi bulunduktan sonra yapılması gereken tedaviye başlanmalıdır. Sonrasında ise hasta bir fizik tedavi uzmanına başvurmalıdır. Fizik tedavi ağrıyı azaltmada yardımcı olacaktır. Hastaya dinlenmesi önerilir. Hasta şişman ise acilen zayıflaması gerekir. Zayıflaması içinde doktor diyetisyen doktora yönlendirir. Kireçlenme söz konusu ise ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Kas sıkışmasından kaynaklı ise kas gevşetici ilaçlar verilmelidir.  
  ]]>
  Sağ Kalça Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sag-kalca-agrisi.html Wed, 29 Aug 2018 06:29:20 +0000 Sağ Kalça ağrısı, Kalça ağrısı sık görülen ve farklı sebeplere bağlı ağrılardır. Ağrının tam olarak nerede olduğu tespit edilmesi ağrı kaynağı hakkında bilgi verebilir. Kalça bölgesindeki ağrılar kalç Sağ Kalça ağrısı, Kalça ağrısı sık görülen ve farklı sebeplere bağlı ağrılardır. Ağrının tam olarak nerede olduğu tespit edilmesi ağrı kaynağı hakkında bilgi verebilir. Kalça bölgesindeki ağrılar kalça eklemine ait hastalıklara bağlı olabileceği gibi, kalça etrafındaki kas, tendon gibi yumuşak doku olaylarınada bağlı olabilmektedir. Bazen kalça dışında bel veya diz eklemlerinden diğer bölgelere geçen ağrılarda kalçada duyulabilir. Kalça eklemi vücudun en büyük eklemidir. Bu eklem koşarken ya da yürürken kıkırdak dokusunun sürtünmesini engeller. Yaşı ilerleyen kişilerde veya fazla kullanımıyla kıkırdak dokusu zarar görebilir bunun sonucunda kas yada tendonlar zarar görebilir.  Sağ kalça ağrısı kişilerin sağ kalça üzerinde hissettiği ağrılardır, sağ kalça ağrısı olarak nitelendirilir.

  Sağ kalça ağrısına neden olan sebepler 
  • Kalça kemiğinde kan dolaşımının bozulması ile kemik hücrelerindeki ölüm sonucu kalça ağrıları olabilir. Doğuştan kalça çıkığı, uzun süreli kortizon kullanımı gibi farklı sebeplere bağlı olarak gelişen bu durumda kalçada ağrı yapar.
  • Kaslarda zorlanma, travma sonucu ağrı spazmın oluşması.
  • Romatizma hastalıkları, iltihaplı ya da kireçlenmeye bağlı eklem hastalıkları kalçaları tutarak bu bölgede ağrı ve harekette zorlanma yaratabilir.
  • Kas ve tendonları koruyan içi sıvı dolu olan yastıkçıkların zorlanması veya fazla kullanımı sonucu hasar meydana gelebilir ve kalça ağrısına neden olabilir. Ağrı özellikle merdiven inip çıkarken daha çok hissedilir.
  • Kanser çeşitleri, kalça kemiğine ait ya da metastazlar şeklinde tutulumda kalça ağrısına neden olur.
  • Enfeksiyonlar, kalça eklemi ya da etrafındaki yumuşak dokuların enfeksiyon kapması ve beraberinde ateş, beyaz küre sayısında artma olabilir, ağrı yapabilir.
  • Kalça kırıkları, özellikle yaşlı insanlarda kemikten kırılmanın artığı durumlarda düşme, çarpma sonrasında kırıklar oluşabilir. Kalça ağrısı ile birlikte harekette zorluk oluşur.

  Sağ Kalça AğrısıSağ kalça ağrısı tedavisi 

  Sağ kalça ağrısının nedeni bulunduktan sonra tanıya göre uygun olan tedaviler uygulanır. Kalça ağrısı olan kişilerin fizik tedavi, rehabilitasyon uzmanına başvurması gerekir. Kireçlenme durumunda ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve Steroid olmayan ilaçlar kullanılabilir. Kalça ağrılarında, lokal sıcak uygulama ve fizik tedavi yöntemlerinden yararlanılır. Kalça üstüne binen yükü ve ağırlığı azaltmak için baston kullanılabilir, hasta kilolu ise zayıflaması Kilo vermesi sağlanır.

  ]]>
  Sağ Sırt Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/sag-sirt-agrisi.html Wed, 29 Aug 2018 13:44:56 +0000 Sağ sırt ağrısı, Günümüz rahatsızlıkları arasında sıkça karşılaşılan sırt ağrılarından birisi olan sağ sırt ağrısı gelişmiş ülkelerde daha sık karşılaşılmaktadır. Bunun sebebi ise ç alışma alanlarının Sağ sırt ağrısı, Günümüz rahatsızlıkları arasında sıkça karşılaşılan sırt ağrılarından birisi olan sağ sırt ağrısı gelişmiş ülkelerde daha sık karşılaşılmaktadır. Bunun sebebi ise ç alışma alanlarının çoğunun ekran başında ve oturarak olmasından kaynaklanıyor olmasıdır. Yaşamımızı olumsuz olarak etkileyecek olan sağ sırt ağrısın da geç kalınmaması önemlidir. Aksi taktirde yaşamımızı olumsuz yönde etkileyerek iş kaybına yol açacak ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Sırtımızda oluşan bu ağrının sebebi sırtımızda bulunan kasların gerilmesi sonucunda oluşur. Bu gerilme sonunda omurgalar düzleşir sırta ve omuza giden sinirlerin çıkışları daralır ve sinirler baskı altında kalır. Bu baskı sonunda sırttaki kaslar gerilir ve sağ sırt ağrısı hissetmemize neden olur. Kasların uzun süre gergin kalmaları sonucunda fibrozit yani kas topaklarına neden olur. Bu topaklar en ufak bir yorgunlukta, klima veya vantilatör maruz kalmada, ağırlık kaldırma sonucunda dayanılmaz ağrılar oluşur. Bu kaslardaki gerginliği azaltmak için vücudumuz farkında olmadan sırtımızı kamburlaştırıp duruşu bozmaktadır. Rahatsızlığın hangi boyutta olduğunu kendi kendimize anlamamız mümkün değildir. Doktora gidip gerekli muayene ve tetkikler sonucunda daha sağlıklı bir teşhise ulaşabilirsiniz. Uzun süren ciddi ağrılarda ilaç ve fizik tedavi uygulanır. 

  Sağ Sırt AğrısıSağ sırt ağrısı tedavisi, Tedavi için ilk yapılacak olan öncelikle sağ sırt ağrısının nedeni tespit edilmelidir. Ağrının sırt kaslarından mı yoksa boyundan mı kaynaklandığını veya başka bir rahatsızlık olup olmadığını teşhis etmek gerekmektedir. Sağ sırt ağrısı fiziksel sorunlardan kaynaklanabileceği gibi başka rahatsızlıklarında belirtisi de olabilir. Safra kesesi, akciğer hastalıkları, mide rahatsızlıklarında sırtta ağrı yapabilir. Doktora gittiğinizde yapacağı fiziki muayenenin ardından kişinin şikayetlerine göre isteyeceği bir takım tetkiklerin sonucunda konulan teşhise göre tedavi şekli belirlenir.
  • İlaç tedavisi, Doktorun önereceği kas gevşeticiler sağ sırt ağrısı kaslarının gevşemesine iyi geleceği için ağrıyı azaltacaktır. Lokal etkili merhemler kullanılırken merhemleri iyice yedirerek uygulamak gerekir. Uygulanan bölgeye sıcak su torbası, ısıtılmış havlu veya saç kurutma makinesi kullanılır.
  • Fizik tedavi, İlaç tedavisinin yanı sıra fizik tedavisi muhakkak yapılmalıdır. İlaç tedavisi tek başına yeterli olmaz. Fizik tedavi merkezlerinde sağ sırt ağrısına uygun yöntemlerle tedavi yapılabilmektedir. 
  • Egzersiz, Fizik tedavi eşliğinde ve tedavi sonrasında sırt kaslarını güçlendirecek uygun egzersizler yapmak gerekir. Mümkün ise sırt üstü yüzmek hafif egzersizler yapmaktadır. Deniz, havuz, güneş, sıcak, kum ve kaplıcalar faydalı olacaktır. Mümkün olduğunca sırtınızı soğuktan korumanız gerekir. Tedavi sırasında ve sonrasında uzak durmanız gereken hareketlerde vardır. Örneğin, yerden bir şey almanız gerektiğinde öne doğru eğilmemeniz yukarıdan bir şey almanız gereken durumlarda yukarıya doğru kendinizi uzatmamanız gerekir. Yerden almak istediğiniz şeyi çömelerek, yukarıdan alacağınız zaman ayağınızın altına koyacağınız bir yüksekliğe çıkarak almanızda fayda vardır. Bu şekilde işlerinizi görmek sağ sırt ağrısı riskinizi en aza indirir. Çalışırken sürekli oturmak zorunda iseniz, belli aralıklarla pozisyonunuzu değiştirmek ara ara yerinizden kalkıp yürümek, ve sırtınızı destekleyen boşlukları dolduran destekleyici minder ve yastıklar kullanmak ağrınızı hafifleteceği gibi yeni ağrı oluşumlarının da önüne geçecektir.
  • Stres, Kişinin yaşam kalitesini düzenlemesi sevdiği şeylerle hobilerle daha fazla vakit geçirmesi hayatında ki stres kökenli sorunlardan uzak durması veya tamamen ortadan kaldırması önemlidir. Hava değişimleri veya tatile çıkmak kişinin stresli ortamdan uzaklaşması kendisine iyi gelecektir. Sırt ağrılarının büyük bir çoğunluğunda strese dayalı olduğu gözlemlenmektedir.]]> Açken Mide Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/acken-mide-agrisi.html Wed, 29 Aug 2018 22:38:28 +0000 Açken mide ağrısı, Mide ağrıları genellikle kendisini gaz ve ağızda yaşanan kötü kokular ile gösterir. Çalışma düzeni bozulan midede açken ağrılar yaşanır. Bununda en büyük belirtisi acıktığınızda hissettiğiniz a Açken mide ağrısı, Mide ağrıları genellikle kendisini gaz ve ağızda yaşanan kötü kokular ile gösterir. Çalışma düzeni bozulan midede açken ağrılar yaşanır. Bununda en büyük belirtisi acıktığınızda hissettiğiniz açlık duygusunun dışında midede sıyrılma yanma veya ekşime dediğimiz belirtiler meydana gelir. Bu belirtilerde çoğu zaman midede yaşanan bazı hastalıklara işaret eder. Mide hastalıkları genellikle irsi dediğimiz yani anne veya babadan geçebilecek hastalıklardır. Özellikle gastrit reflü ve ülser gibi hastalıklarda bu geçiş daha çok görülür. Ayrıca mide kanamaları da aynı şekilde hastalarda açken mide ağrısı yaşatan hastalıklardandır. On iki parmak bağırsağında ülser olması da açken mide ağrısına neden olur.

   Açken mide ağrısı nedenleri

   Daha çok bayanlarda görülen bu hastalık erkeklerde günümüzde sıkça rastlanan bir olgu haline gelmiştir. Günümüzde herkes neredeyse sigara içme alışkanlığı içerisinde olmasından ötürü bu sigara içme işlemi kişilerde reflü hastalığının yayılmasına neden olur. Reflü hastalığında kişi sürekli kendisini aç hisseder ve midede sıyrılma hissi yaratarak ağrıya neden olur. Sanki bir iki lokma bir şeyler yediğinde rahatlayacakmış gibi hisseder. O yüzdende belkide günlük hayatta açken midede ağrı hissini en çok yaşatan hastalıktır.

   Açken mide ağrısı; on iki parmak bağırsağı ülseri hastada yanma ve açlıktan kazınma hissi yaratarak ağrı oluşturur. Bu durum hastanın açken daha çok ağrı yaşamasına neden olur. Hatta uykuda bile olsa hastayı kazınma hissi ile uykusundan uyandırır. On iki parmak bağırsağında olan ülser genellikle sigara içen erkeklerde daha sık görülen bir hastalıktır. Diğer bir adı ile peptik ülser olarak da bilinmektedir. Bu ülser çeşidi mevsimsel olarak dalgalanma gösteren ve özellikle bahar aylarında daha çok azan ve açken mide ağrısı yaratan bir hastalıktır. 

   Açken Mide AğrısıAçken mide ağrısı; gastrit hastalığı da açken mide ağrısı yaşatan bir hastalıktır. Midede oluşan ekşime, yanma, şişlik ve gaz oluşması neticesinde açken bile olsa hastada mide ağrıları meydana getirir. Midede oluşan gaz sıkışması ve şişlik mide asidi seviyesinin yükselmesinde yani mide boşken fazla salgılanmasından meydana gelir. Bu durumda hastanın bir şeyler yeme isteği uyanır ve atıştırdığında bu hislerin azaldığını görebilir. Ama bazen hastaların yemelerine dikkat etmeyip fazla yediği durumlarda ise rahatsızlık geçeceğine iyice azar o yüzden mide hastaların yemek mamasından hep yarı aç kalkmalarında fayda vardır. 

   Açken mide ağrısı; ülser, bu ülser midede olan bir hastalık çeşididir. Acıkma hissi ile beraber midede yanma, ekşime ve kazınma hissi yaratır. Açken mide ağrısını yaşatan mide ülserlerinde bazı hastalar ülserin yani yaranın kanaması ile mide kanamalarına yol açabilir. Yalnız bu mide kanaması hastalığı doktorlar tarafından doğru tanı ve teşhis sayesinde tedavi edilip engellenebilir. Sağlığınızı hafife almayın açlıktan deyip geçmeyin, sağlıkla kalın. 
   ]]>
   Çocuklarda Eklem Ağrıları https://www.agrisi.gen.tr/cocuklarda-eklem-agrilari.html Thu, 30 Aug 2018 19:55:11 +0000 Çocuklarda eklem ağrıları, Çocuklarda eklem ağrıları sıkça karşılaşılan ve tanısı zor yapılabilen bir problemdir. Çocuklarda eklem ağrısı oluştuğunda bu problemi hafife almamak gerekir. Çocuktaki eklem ağr Çocuklarda eklem ağrıları, Çocuklarda eklem ağrıları sıkça karşılaşılan ve tanısı zor yapılabilen bir problemdir. Çocuklarda eklem ağrısı oluştuğunda bu problemi hafife almamak gerekir. Çocuktaki eklem ağrıları hafife alındığı takdirde ciddi hastalıklara sebep olabilir. Çocuklarda görülen eklem ağrısı 3-12 yaş arasındaki çocuklarda kimi zaman büyüme ağrısı olarak algılanır fakat büyüme ağrısı sanılan ağrılar ciddi bir hastalığında habercisi olabilir. Çocuklarda büyüme ağrısı olarak bilinen ağrılar genellikle çocuğun baldır bölgesinde, diz arkasındaki kaslarda ve ön uyluk bölgesinde kendini gösterir. 

  Çocuğun büyümesinden kaynaklı eklem ağrıları tamamen zararsızdır ve kendiliğinden geçmektedir. Genellikle geceleri daha belirgin bir hal alır. Fakat yinede çocuğun doktor kontrolünden geçmesinde fayda vardır. Pediatrisler kimi zaman çocuktaki eklem ağrılarının tanısı konusunda zorlanırlar. Eklem ağrısı olan çocuğun eklemindeki ağrı tutulmadan yada incinmeden olup olmadığını anlamak tanıya yaklaşım açısından önem teşkil etmektedir. Eklemlerinde ağrı veya şişlikle gelen çocuklara öncelikle ağrının gezici olup olmadığı, eklemde ağrıya eşlik eden kızarıklık, şişlik ve hareket etme sırasında kısıtlanma var mı öğrenilmelidir. Anne babadan ve çocuklardan bu bilgilerin yanı sıra öğrenilmesi gereken vücutta eklem ağrısı dışında döküntüler, kas ve karın ağrısı, göğüs bölgesinde ağrı, idrar sırasında problem yaşanıyor mu öğrenilmelidir. Çocukta eklem ağrısı başlamadan önce bakteriyel bir enfeksiyon geçirip geçirmediği alınması gereken bilgiler arasındadır. Çocuklarda eklem ağrısının sebebini anlamak zor olduğu için yanlış teşhis koymamak adına bu soruları sormakta fayda vardır. Çocuklarda eklem ağrıları gözlemlendiğinde ihmal edilmeden doktora götürülmeli gerekli muayeneden geçirilmelidir. Doktorun uygun gördüğü tedavi ile problemler giderilmeli ve tedavisi ihmal edilmemelidir.

  Çocuklarda Eklem AğrılarıÇocuklarda eklem ağrıları sebepleri
  • Kemik tümörleri
  • Lösemi
  • Kas dokusu iltihabı
  • Ortopedik sorunlar
  • Hematolojik hastalık tümörleri
  • Eklem iltihabı
  • Romatizmal eklem hastalıkları
  Çocuklarda eklem ağrısının romatizmal olmayan nedenleri:
  • Büyüme ağrıları
  • Hipermobilite
  • Primer fibromiyalji sendromu
  • Refleks sempatik distrofi
  • Eritromelalji
  • Akut geçici bölgesel osteoporoz
  • Aşırı kullanma sendromları
  Çocuklarda eklem ağrısı şikayetlerinde en sık karşılaşılan ortopedik problemler:
  • Akut geçici sinovit
  • Osteokondritler
  • Diskoid menisküs
  Çocuklarda eklem ağrısı tedavileri:
  • Akupunktur tedavisi: Genellikle bu tedavi yöntemi iki farklı yöntem ile hastalarda uygulanmaktadır. Bunlardan biri geleneksel akupunktur diğeri ise şok tedavisi şeklindedir. Bu yöntemlerle çocuklarda oluşan kemik ağrıları tedavi edilebilmektedir.
  • Eklem ağrısı başlangıcında eklem egzersizleri: Çocuğun vücudunda oluşan eklem ağrıları doğru egzersizler ve desteklenen spor ile iyileşme göstermektedir.
  • Kaplıca tedavisi: Kaplıca sularının içinde bulunan ısı ve mineral suların verdiği etkinin yanı sıra oluşan basıncın etkisi ile belli bir süre uygulanan kaplıca tedavisi çocukta bulunan eklem ağrılarına iyi gelmektedir.
  • Bitkisel tedavi: Bitkisel yollarla eklem ağrısını tedavi etmekte mümkündür.brokoli, kuşburnu, zeytinyağı, zerdeçal, acı kırmızı biber, yeşil çay, kiraz, tahıllar, yumurta içinde bulundurduğu besin değerleri ile eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Eklem ağrılarında sülfür içeren besinler ağırlıklı olarak tüketilmelidir.
  • Fizik tedavi: Doktorun uygun gördüğü ve tavsiye ettiği fizik tedavi uygulamaları çocuktaki eklem ağrılarını iyileştirmeye yönelik tedaviler arasında en etkili olanları]]> Ağrı https://www.agrisi.gen.tr/agri.html Fri, 31 Aug 2018 12:15:34 +0000 Ağrı, vücudun sağlığını ilgilendiren bir sinyal niteliğindedir. Vücutta herhangi bir yerde ortaya çıkan şiddetli ve sürekli acı şeklinde hissedilir. Bundan kaslar, kemikler, deri, iç organlar, yumuşak dokular etkilenebi Ağrı, vücudun sağlığını ilgilendiren bir sinyal niteliğindedir. Vücutta herhangi bir yerde ortaya çıkan şiddetli ve sürekli acı şeklinde hissedilir. Bundan kaslar, kemikler, deri, iç organlar, yumuşak dokular etkilenebilir. Aslında ağrı organizmayı iç ve dış uyaranlara karşı bilgilendirme amaçlı ortaya çıkmış bir tepkidir. Vücutta ağrıya solunum ve dolaşımı etkileyen değişimler, ruhsal tepkimeler, sinirsel uyarılarda eşlik edebilir. Bu durum kişinin ağrı deneyimini değerlendirmesini direkt olarak etkiler. Ağrı yansımalarla kişiyi yanıltabilir. Vücudunda bir sorun olduğunu anlasa bile, bunun tam olarak yerini belirleyemez. Ancak bu sinyal kişinin sağlığını gözden geçirmesi açısından önemli bir etkendir.

  Ağrı nasıl hissedilir

  Vücudumuzda her yere dağılmış sinir ağları bulunmaktadır. Sinirlere gelen uyarılar ağrı olan bölgelerde bulunan sinirleri aşarak beyinde bulunan ağrı merkezine ulaşır. Kişinin ağrıyı hissetmesi bu aşamadan itibaren olur. Vücuttaki travmalar, yaralar, ezikler, iltihaplar, şişlikler, tümörler gibi uyaranlar ağrının oluşmasında etkendir. Ayrıca hastalıkların dışa yansıyan ilk belirtileri arasında ağrı bulunur. Şişkinlik, darbe, ezilme, tümör baskısı gibi sinirleri uyarabilecek her türlü etken ağrı hissinin oluşmasına yol açar.

  Ağrının oluşmasında ve organizma tarafından algılanmasında, vücuttaki nörohümoral, kimyasal ve sinirsel değişimlerde eşlik eder. Yani buna örnek vermek gerekirse, deride ve deri altı dokularındaki zararlı etkenler bölgedeki hücrelerden açığa çıkacak kimyasal maddelere neden olur. Bu maddelerde sinir uçlarını uyararak, ağrı duyu sinirleri yardımıyla merkezi sinir sistemine kadar ulaşır. Bu aşamada sinirler arasındaki geçiş kimyasal iletiyle yani nörohümoral maddelerle gerçekleşir. Bu maddelerin arasında P maddesi oldukça önemlidir.

  Sinirler aracılığıyla merkezi sinir sistemine ulaşan ağrı uyarıları farklı seviyede değerlendirmeye alınır ve karşılığında belirli tepkiler ortaya çıkar. Ağrı için ilk değerlendirme omuriliğe girişte olur. Daha sonraki değerlendirme üstte, en son olarak beyin kabuk bölümünde yapılır. Merkezi sinir sisteminde gelen ağrılı uyarıların iletisini kolay şekilde yapan P maddesi dışında, ağrının bastırılmasında işlev gören endorfinler gibi kimyasal maddelerde vardır.

  AğrıAğrı türleri

  Ağrı yerleşim yerine ve niteliğine göre farklı türlerde sınıflandırılır. Bunlara örnek vermek gerekirse;
  • Belde olan ağrı (Lumbago)
  • Zonklayıcı tarzda ağrı (Migren)
  • Kalp enfarktüsünde hissedilen göğüste sıkıntıyla gelen şiddetli ağrı (Angina pektoris)
  • Yanıcı tarzda ağrı (Kozalji)
  • Damarsal kökenli ağrı
  • Spastik iç organ ağrıları (Kolikler)
  • Kolu etkileyen ağrı (Brakiyalji)
  • Siyatik sinir ağrısı (Siyatji)
  • Kasları etkileyen ağrı (Minyalji)
  • Bası ağrısı (Tümörlerin sinirlere bası yapması)
  Ağrı kişiye acı veren bir sorun olsa da, aslında vücudumuzdaki aksaklıkları haber veren bir alarm niteliğindedir. Ağrının oluşması kişinin sağlığını savunmasına yardımcı olur. Böyle bir belirti oluşmasa, belki de sağlığımızı korumamızda mümkün olmayacaktır. Ağrı bir uyarıdır ve vücudunuzdaki hastalığın ya da diğer sorunların devam ettiğini bildiren bir etkendir. Ancak ağrının şiddetiyle alakalı bir tespit yapmak gerçekten zordur. Çünkü herkesin ağrıyı hissetme ve algılaması farklıdır. Bu durum ağrı eşiği olarak tanımlanır ve herkesin ağrı eşiği farklı olur.

  ]]> Ağrı Tedavisi https://www.agrisi.gen.tr/agri-tedavisi.html Sat, 01 Sep 2018 00:00:55 +0000 Ağrı Tedavisi, Ağrı, vücudun herhangi bir yerinde oluşan, organik bir nedene bağlı olan veya olmayan insanın geçmişteki tüm deneyimlerini kapsayan, hoş olmayan bir durumdur. Ağrı grupta incelenir. Birincisi; çeşitli hastalık Ağrı Tedavisi, Ağrı, vücudun herhangi bir yerinde oluşan, organik bir nedene bağlı olan veya olmayan insanın geçmişteki tüm deneyimlerini kapsayan, hoş olmayan bir durumdur. Ağrı grupta incelenir. Birincisi; çeşitli hastalıkların habercisi olarak karşımıza çıkan akut ağrıdır. Akut ağrı bir hastalık belirtisidir. Vücutta var olan doku hasarını haber verir. İkincisi; Kronik ağrılardır. Kronik ağrılar altı aydan uzun süren ağrılardır. Kronik ağrılar hastalık habercisi değil sorunun tamamen kendisidir. Hasta kısır döngü içine girer ve gücünü, etkinliğini yitirir. Hasta üretkenliğini ve aktifliğini kaybeder. Kronik ağrıda hasta depresyona girer. Depresyon hastaları daha duyarlı hale getirir. Hastaların ağrı eşiğini düşürür ve ağrıların daha çok şiddetlenmesine sebep olur. Ağrı tedavisinde öncelik ağrı kesici ilaçlarıdır. Ağrı kesici ilaçların yeterli olmadığı durumlarda ağrının kaynağına göre fizik tedavi yöntemleri, cerrahi operasyonlar ve girişimsel ağrı tedavisi yöntemleri uygulanır. 

  Ağrı TedavisiAğrıda Tedavisi Yöntemleri
  • Tetik nokta enjeksiyonu; Tetik noktalar tespit edilir. (baş, boyun, sırt, bel ve omuzlar genelde,) Bu noktalara üç beş milim anestezik madde veya serum fizyolojik uygulanır. Ağrı için uzun etkili lokal anestezikler kullanılabildiği gibi, kuru enjeksiyon yada botoks da kullanılabilmektedir. Tetik nokta enjeksiyonunda, tetik noktalara ilaç verilmişse ağrı, enjeksiyondan birkaç dakika sonra gerilemektedir. Tetik nokta enjeksiyonu en az bir gün ara ile üç defa uygulanmaktadır.
  • Epidural enjeksiyonlar; Epidural enjeksiyonda amaç, ilacı ağrıya sebep olan bölgede en yakın noktaya ulaştırmaktır. Ameliyathane koşullarında C-kollu skopi ile görüntülenerek yapılır. Yaklaşık 10-45 dakika sürer. Lokal anestezi yapıldıktan sonra enjeksiyon yapılacak bölgeye girilir, iğne görüntüleme altında epidural aralığa ilerletilir. İğnenin yerini ve ilacın yayılımını doğrulamak için çok düşük miktarda skopi altında görülme özelliği olan radyo-opak madde verilir. İğnenin en uygun pozisyonu doğrulandıktan sonra ilacın enjeksiyonuna başlanır. Hasta bu sırada bel kısmında hafif bir baskı hissedebilir. Enjeksiyon bittikten sonra iğne çıkarılarak işlem sonlandırılır.
  • Epidural katater yerleştirilmesi; Hasta yan pozisyonda skopi masasına yatırılır. Girişimin yapılacağı yer steril olarak silinir. Skopi ile müdahalenin yapılacağı bölge görüntülenir. Girişimin yapılacağı seviyedeki omurlar belirlenir ve iki omur arasından uygun iğne ile girilir. Tekniğe uygun olarak epidural alana girildiğinde skopi ile iğnenin  yerinin uygunluğu kontrol edilir. kateterin ucu epidural aralıkta olan iğnenin içinden katater geçirilerek bu alana yerleştirilir ve iğne çıkarılıp katater epidural alana bırakılır. Cilt altından bir tünel açılarak kateterin diğer ucu  bu tünel vasıtası ile ön koltuk altı çizgisine kadar cilt altından ilerletilir. Bu bölgede ciltte üç, dört santimlik kesi yapılır, port sistemi buraya yerleştirilir. Port sistemi kateterin ucuna takılır ve cilt tekrar dikilerek işlem bitirilir. 
  • Faset eklem siniri bloğu; Hasta midesinin üzerine röntgen masasına yatırılır ve lokal anestzi uygulanır. Doktorunuz asıl ilacı eklem kapsülünün içine enjekte etmeden önce uygun bölgeyi belirlemek için ekleme röntgen ışınlarında gözükecek kontrast madde enjekte edilir. Uygun bölge tespit edildikten sonra doktorunuz önce anestetik ilacı sonrada antienflamatuarı enjekte edecektir. Doktorunuz enjeksiyonun doğru yere yapılıp yapılmadığından emin olmak ve ilave enjeksiyonların gerekip gerekmediğini tespit etmek için, ağrınızın geçip geçmediğini size soracaktır. 
  • Sakroilyak eklem bloğu; Hasta yüz üstü yatar ve gerekirse karnının altına bir yastık yerleştirilir. Daha sonra damar yolundan sakinleştirici ilaç uygulanır. İğnenin giriş yeri tespit edilir ve görüntüleme cihazı aracılığı ile doğrulanır. Giriş yeri lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonr]]> Göğüs Kafesi Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/gogus-kafesi-agrisi.html Sat, 01 Sep 2018 14:52:33 +0000 Göğüs Kafesi Ağrısı, Göğüs kafesinde oluşan ağrılar genel olarak bu bölgede meydana gelen yaralanmalar sonucunda gerçekleşir ve bu ağrıyı göğüs ağrısı ile karıştırmamak gerekir. Göğüs kafesindeki ağrılar bir ha Göğüs Kafesi Ağrısı, Göğüs kafesinde oluşan ağrılar genel olarak bu bölgede meydana gelen yaralanmalar sonucunda gerçekleşir ve bu ağrıyı göğüs ağrısı ile karıştırmamak gerekir. Göğüs kafesindeki ağrılar bir hastalığın veya kalp ile ilgili olan bir sorunun da habercisi olabilir.

   Göğüs kafesi ağrısı genel olarak bilinçsizce göğüs ağrısı ile karıştırılır ve bu da büyük bir paniğe sebep olur. Fakat göğüs kafesindeki bu ağrılar genel olarak dolaşım sistemi kaynaklı değil, göğüs kafesi kemikleri kaynaklı oluşur. Bu göğüs kafesi ağrıları genel olarak kendisini göğüs kemiklerinde gösterir fakat yaygın bir şekilde sol üst kısımda ortaya çıkar. Bu durumda göğüs kafesine baskı yapmak veya vücudun üst kısmını germeye çalışmak ağrıyı çok daha kötü bir hale getirebilir. Farklı olan durumlar da göğüs kafesinin farklı bölgelerinde ağrılara sebep olabilir. Bunların yanı sıra ağrı oluşan bölgede kıtlama sesi de duyulabilir.  

   Göğüs kafesi ağrısı nedenleri

   Mide ekşimesi: Mide ekşimesi durumu oluşan ağrının göğüs kafesinin alt kısmından yayılmasına sebep olur. Bu sebep hamilelerde daha sık bir şekilde görülür. Mide ekşimesi sebebi ile oluşan ağrı, yayılan ve zonklayan bir şekildedir. Bu durum kalp krizi ile karıştırılmamalıdır. 

   Ameliyat: Göğüs kafesinden yapılan ameliyatların sonucunda ameliyat olan kişi göğüs kafesinde bir ağrı hissedebilir. Eğer bu ameliyatın iyileşme süreci sorunsuz bir şekilde geçmezse, hissedilen ağrı uzun yıllar boyunca devam edebilir.

   Eklemin zarar görmesi: Göğüs kafesinde oluşan ağrıların yanı sıra göğüs ağrısının da sebebi eklemlerin zarar görmesi ile alakalı olabilir. Eğer bu ağrı omuzlarda, köprücük kemiğinde ve kaburgalarda görülüyor ise kireçlenme sorunu oluşuyor olabilir. Bu da durum da eklemlere daha çok zarar verir.

   İltihaplanma: İltihaplanma durumu göğüs bölgesinde oluşuyorsa göğüs kafesinde de yoğun bir ağrıya sebep olabilir. Aşırı şiddetli bir şekilde oluşan vakalarda iltihaplanma akciğer iltihabından dolayı oluşabilir. 

   Göğüs Kafesi AğrısıGöğüs kafesi ağrısı tedavisi

   Sindirimle alakalı sorunlar: Eğer ağrılar sindirimle alakalı ise bu sorunu gidermek için ilaçlar kullanmanız gerekir. 

   Göğüs kafesi kırıkları için: Eğer göğüs kafesinizde kırık var ise durumun daha da kötüleşmemesi için ve kaburgaların zarar görülmemesi için için mümkün oldukça çabuk bir tıbbı müdahale edilmesi gerekir.

   Kalple ilgili sorunlar için: Eğer kalbiniz ile ilgili bir sorun yaşadığınızı düşünüyor iseniz derhal tıbbi bir müdahale almanız gerekir. Yardım gelene kadar kalp krizi geçirilmemesi için sizden aspirin almanız istenebilir.
   ]]>
   Kalça Kemiği Ağrısı https://www.agrisi.gen.tr/kalca-kemigi-agrisi.html Sat, 01 Sep 2018 20:20:33 +0000 Kalça kemiği ağrısı, çoğu kişinin yakındığı ağrı türlerinden biridir. Vücuttaki en büyük eklemin olduğu kalça, yapılan her harekette rol oynar. Kemiklerin arasında eklemin korunmasını sağlayan kıkırdak dokusu bulunur Kalça kemiği ağrısı, çoğu kişinin yakındığı ağrı türlerinden biridir. Vücuttaki en büyük eklemin olduğu kalça, yapılan her harekette rol oynar. Kemiklerin arasında eklemin korunmasını sağlayan kıkırdak dokusu bulunur. Kalça kemiğinin sürtünmesini, korunmasını bu doku sağlar. Esneme özelliğiyle darbelerden, ani hareketlerden kalça kemiğinin bir savunma mekanizması olarak işlev görür. Buna rağmen çeşitli etkenler, hareketler kalça kemiği ağrısı oluşmasına neden olur. Bunun en önemli sebebi kemikteki yıpranma, aşınma ve sakatlanmadır.

   Kalça kemiği ağrısı nedenleri

   Zorlama ve yaşın ilerlemesi: Kalça kemiğinin gerilmeye maruz kalması kaçınılmaz olduğundan, kıkırdak dokuda yıpranma zaman içinde etkili olmaya başlar. Özellikle sert zeminde koşma, yaşlılık kalça kemiğinin olumsuz etkilenmesine neden olur. Kıkırdak doku aşındığında, kalça kemiği sürtünmeye maruz kalır ve ağrı ortaya çıkar.

   İltihaplanma: Kalça kemiğinin daha kolay hareket etmesine yardımcı olmak için bir miktar sıvı kalça kemiğine salgılanır. Bu sıvının miktarının fazla olması iltihaplanmada önemli bir etkendir. Bu durum kalça eklemindeki boşluğun yeterli olmaması yüzünden kalça kemiği ağrısının hissedilmesine neden olur.

   Kireçlenme: Kalça ağrısı hissedilmesinin en yaygın sebebi kireçlenmedir. Yıpranma ve aşınma sonucu oluşan osteoartrit, en fazla görülen kireçlenme türüdür. Hem uyluk kemiği, hem de kalça kemiği bundan olumsuz etkilenir.

   Kalça kırığı: Özellikle yaşlı kişilerde yaygın görülen bir sorundur. Kemikler bu dönemde kırılgan hale gelirler. Yaşlılıkla birlikte kemiklerde zayıflama ve incelme oluşur. Kalça kırığı düşmeyle ya da kemikteki kireçlenme sonucu ortaya çıkabilir. Bu durum kalça kemiği ağrısına neden olur.

   Kalça bursiti: Kalça kemiğinde bulunan içi yağlayıcı olan bursaların sıvı dolması ve iltihaplanması sonucu oluşan bursit, kalça kemiğinin hareketi esnasında ağrıya neden olur.

   Osteonekroz: Kalça kemiğine gelen kan akışının azalması sonucunda oluşur. Tedavi edilmediğinde kemik dokusu ölümüne neden olarak, kalça ekleminin zarar görmesine yol açar.

   Kalça Kemiği AğrısıKalça kemiği ağrısı tedavisi

   Hastalara uygulanacak tedavi ağrının nedenine göre belirlenir. Tedavi seçenekleri ilaç tedavisi, cerrahi girişim ve egzersizler şeklinde sınıflandırılabilir. İlaç tedavisinde kalça kemiği ağrısını hafifletecek, kemik kaybını azaltacak, enflamasyonu tedavi edecek ve kalça eklemindeki hasarı engelleyecek ilaçlar kullanılır. Kalça kemiği ağrısı için kullanılan ilaçlar içinde steroid olmayan iltihap sökücü ilaçlar, kortikosteroidler, analjezikler, gut ilaçları, anti romatizmal ilaçlar, osteoporoz ilaçları olabilir.

   Kalça kemiği ağrısı için ameliyat yapılması da gerekebilir. İlaç tedavisi hastada olumlu bir sonuca ulaşmazsa çeşitli ameliyat seçenekleri değerlendirilir. Total eklem protezi ameliyatı içlerinde en fazla yapılanıdır. Vücutta diz ekleminin ardından en fazla değiştirilen eklem kalçadır. Özellikle sürekli hale gelen kalça kemiği ağrısı için bu operasyon tercih edilir. Kalça yüzeyi değiştirme operasyonu protez ameliyatına bir alternatif olarak uygulanır. Kalçada uyluk başı alınır ve tekrar şekillendirilir. Üzeri metal kaplamayla kaplanır. Artroskopi, diz ameliyatlarında yaygın şekilde kullanılan ve son zamanlarda kalça kemiği içinde kullanılan bir operasyondur. Osteotomi, hasar gören kalça kemiğinin alınarak düzeltmenin yapıldığı bir operasyondur. Özellikle kalça kemiğini etkileyen artrit probleminde bu ameliyat tercih edilir.

   Kalça kemiği ağrısı için egzersizlerde uygun bir tedavi seçeneğidir. Vücudun yükünü taşıyan, her türlü harekette payı olan kalça kemiğinde hareketliliğin devamının sağlanması, kasların güçlendirilmesi için egzersizler kalça kemiğine]]>